SRT Yayın Akışı - 13.07.2020
Son Dakika

‘’ Kula belâ gelmez Allah c.c. yazmadıkça, Allah cc belâ yazmaz kul azmadıkça’’.26 Mart 2020 - 04:45, Perşembe


Halil MÜFTÜOĞLU

Aşağıda okuyacağınız makalem 14.07.2016 tarihinde Adapostası gazetemizin beşinci sahifesindeki yerimde yayımlanmıştı. Keşke haksız çıksaydım.    Gelelim o zamanki ’YAKINDIR başlıklı makaleme)

                      

            Yüce Allah(c.c.),  insana akıl ve irade vermiş ve bunun sonucunda ona bir takım sorumluluklar yüklemiştir.  Kur'ân’ı okuyup anlamamız, emir ve yasaklarına uymamız gerekmektedir. İnsanı yaratan, onu ruhen ve bedenen şekillendiren, onu yaşatan Allah'(c.c.)tır. Yüce Allah'ı(c.c.) tanımak, O'na yakınlaşmak ve O'na kulluk etmek her Müslüman’ın en önemli görevidir. Kendimize yol gösterici olarak Kuran'ı rehber edinerek Yüce Allah'ın(c.c.) Kuran'da bizlere neler bildirdiğini, son derece titiz ve dikkatli bir biçimde incelememiz ve bunlar üzerinde düşünmemiz gerekmektedir. 

 

            Ama bizler bunun aksine hareketle aşağıda belirttiğim kavimlerin helâk olmalarına sebebiyet veren tüm suçların maalesef bu gün tamamının yaşandığına şahit olmaktayız. O kavimleri helâk eden Rab’bimiz o kavimlerin tüm suçlarını işleyen bizler hakkında ne düşündüğünü kendisi bilir. Ama o kavimleri helâk eden bize neden hoş davransın taki tövbe etmemize kadar. Onun için korkarım ki o tufanlar çok uzak değildir. Aksine yazı başlığım gibi yakındır. Allah (c.c.) bizlere izan, hidayet ve basiret bahşetsin ki akibetimiz hayrola. Aşağıdaki tufan sebeplerine bakalımda zamanımızı karşılaştıralım. Göreceğiz ki ilavesi var eksiği yok. Bu rezaletlerin tamamı maalesef yaşanmaktadır. Allah (cc) hakkımızda hayırlısını nasip etsin inşallah. Amin.

 

          NUH KAVMİAllah’a(c.c.) ve Peygamberine isyan etmeleri, zulme , küfre ve günaha dalmaları, hataları (küfür ve isyanları) yüzünden suda boğularak helâk edilmişlerdir.

          ÂD KAVMİ : Şeytan onlara işlerini süslemiş ve onları doğru yoldan alıkoymuştu. Bir çok nimetlere nail olmuş, görkemli binalar inşa etmişlerdi. Şirk ve küfürde ısrar eden ve yer yüzünde haksız olarak büyüklük tasladıklarından şiddetli bir rüzgar ile helâk olmuştur. Bunun üzerine kendilerini o malum sarsıntı yakaladı da yurtlarında diz üstü çökekalarak. helâk oldular.

        SEMUD KAVMİ : Pek çok nimete nail olmuş, dağları ve taşları oyarak muhkem evler inşa etmişler, yazlık ve kışlık konaklar yapmışlardır. Bolluk ve refah içerisinde yaşamışlar, uzun ömürlü bir hayat sürmüşlerdir. Zamanla Hak yoldan sapmışlar, şirke düşmüşlerdi. Biribirleri ile çekişen iki grup olmuşladı. Bu kavimde şiddetli bir gök gürültüsüyle helak edildi.

      LÛT KAVMİ : Hak yoldan sapmış, inkâr ve isyana dalmış bir kavimdi. Kadınları bırakıp erkeklere yönelmişler, homoseksüellik yapmaya başlamışlardı. Onun için helak edildiler."Şüphesiz biz, bu memleket halkı üzerine, fasıklık ettiklerinden dolayı gökten bir azap indireceğiz (Ankebut, 29/33,34). Şimdi;siz okurlarım benimle aynı fikirdemisiniz? Yakındır değimli? Yoksa sadece benmi Karamsarım!?demiştim. Temelin dediği gibi dedum dedum inanmadunuz gördunuzmi ne oldi.Allah cc hakkımızda hayırlısını halk etsin. TEMİZLİK ŞARTLARINA UYALIM SOKAĞA ÇIKMAYALIM LÜTFEN. Saygılarımla efendim.

***Cuma gecemiz ve yarınki Cuma bayramımız mübarek olsun***

Bu yazı toplam 2026 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar