SRT Yayın Akışı - 26.09.2021
Son Dakika

KURBAN İBADETİ DEĞERLİ DOSTLAR17 Temmuz 2021 - 06:29, Cumartesi


Geyveli Emekli İmam Sadettin ARMAĞAN

Rabbimiz biz kullarına sayısız nimetler yaratmıştır. Allah’tan cc. gelen her bir nimet bizim için sonsuz sevinçtir. Nimet deyince hemen aklımıza yiyip, içme gelir. Fakat iş bununla sınırlı değildir. Çünkü Rabbimiz Kur’an’ında “Allah’ın nimetlerini saymaya kalkışmayın sayamazsınız buyuruyor. (sure-i Nahl  19)” Her nimet bizim için bir sevinçtir, bayramdır. Bayramlar da müminlere özel birer nimettir. Çünkü bayramlarda sayısız hikmetler vardır.

Gönülde Allah (C.C) sevgisi olanın bayramı Allah cc ile olur. Bayramlarımızı saymak mümkün değil ama, şöyle sıralayacak olursak;

a)Ramazan Bayramı

b)Kurban Bayramı

c)Cuma Bayramı

d)Günahsız geçirilen her gün bayramdır.

Biz bu yazımızda kurban bayramını anlatacağız. Kurban kelimesi yaklaşmak- anlamına gelir. O halde kurban, hali vakti yerinde olan, her Müslümanın ibadet niyetiyle, belirli vakitle, belirli cinste Allah’a yaklaşmak için kestiği hayvanın adıdır. Kurban edilecek hayvanın adı kurbanlıktır. Rabbim elbette o hayvanların etleri, kanları Allah’a ulaşmaz, yaklaşmaz. Ancak O’na sizin takvanız ulaşır buyuruyor.(Hacc 37)

Ayet-i kerimeden de anlaşılacağı üzere bizim için her ibadette olduğu gibi kurban ibadetinde esas olan takvamızdır, samimiyetimizdir. Biz gösteriş için, et için kurban kesmeyiz.

Allah’ın (cc) emrine uyarak kesmiş olduğumuz kurbanlar bize, Hz. İbrahim ve oğlu Hz. İsmail’in Allaha (cc) teslimiyetlerini, itaat konusunda zorlu imtihanı nasıl geçtiklerini hatırlama imkânı verirken, diğer taraftan da fakirlere yardımda bulunma zevkini kazandırır

Kurbanda yaptığımız yanlışlardan birisi de et meselesidir. Geçenlerde bir yerde yapılan sohbette bir kardeşimiz şöyle dedi: Geçen seneki kurbanımın kavurmasından hala kavurmam var. Olmadı!… Kurban ibadeti kavurma biriktirme ibadeti değildir. Diyeceksiniz ki biriktirsem ne olur. Hiçbir şey olmaz, bol bol et yersin. Zaten sen her zaman et yiyebiliyorsun. Zenginsin ki sana kurban kesmek vacip oluyor. O halde, yemekten ziyade, dağıtmak sana ahirette faydalı olur.

Aziz dostlarım,

Size peygamberimizin (sav) hayatından yaşanan bir olayı anlatayım. Lütfen çok dikkatli okuyun.

Hz.Aişe anamız bir gün peygamberimize (sav) dedi ki: Ya Rasullallah ben Allah (cc) rızası için bir koç ve ya kurbanlık bir hayvan kesmek istiyorum. Peygamberimiz(sav) de kes ya Aişe dedi. Aişe anamız kurbanı kestikten sonra peygamberimiz(sav) in yanına geldi. Ya Rasullallah kurbanı kestim etinin hepsi başkasına gitti. Bir pişirimlik et de bize kaldı deyince bakınız peygamber (sav) ne cevap verdi: Bize kaldı dediğin eti yiyeceğiz, belirli bir zaman sonra dışarı atacağız kaybolup gidecek. Başkasına gitti dediğin ise bize kaldı. Amel defterine yazıldı. Yarın mahşerde karşımıza çıkacak. Anlaşıldığı üzere kurban etinden kendine az fakire çok ayır ki amel defterin nurlansın.

Kurban ibadetinde yapılan en büyük yanlışlardan biri, üzerine vacip olmadığı halde kurban kesmektir. Diyeceksiniz ki kessek ne olur? İbadet ciddiyet ister. Emirle yapılır. Kurban kesmek vaciptir. Zengin olan kesmezse cezası vardır. Allah (cc) emridir. Fakire vacip değildir. Duyduğumuza göre veresiye, kredi parası ile kurban kesenler varmış. Yapma be kardeşim, böyle Müslümanlık olmaz.

Hali vakti yerinde olmayıp, kurban kesmenin kendine vacip olmadığı kişi, neden kurban kesiyor diye bir araştırma yaptık. Çok tehlikeli bir durum meydana çıktı. Sorduk. Sana kurban kesmek vacip olmadığı halde neden bütün rezilliği göze alarak kurban kestin. Cevaba dikkat edin. Bana kimse kurban kesemedi diye bakmasın, utanıyorum, gururum rencide oluyor. Küçük düşüyorum. Hemen bir hadisi şerif aklıma geldi. Peygamber efendimiz Sav buyuruyor ki : kibirli fakir cennete giremez. Gördünüz mü tehlikeyi o halde akıllı olalım. İslam’a göre amel yapalım. Bilelim ki ne zenginlik şımarmak, kibirlenmek demektir. Ne de fakirlik utanılacak bir şeydir.

Hz. Peygamber (sav) efendimiz hicretin ikinci yılından itibaren vefat edinceye kadar kurban kesmişlerdir. Ve buyurdular ki kesilen hayvanın kanı yere düşmeden kişi Allah cc katında yüce bir makama ulaşır.

Aşağıdaki dini ilmihale göre  tarife uyan kurban kesecek, uymayan kesmeyecek. Dikkatle okuyalım. Kimlere kurban kesmek vaciptir.

1 Kişinin oturacak bir evi evinin yeter derecede eşyası olacak.

2 Binecek bir vasıtası olacak

3 Üç kat giyeceği elbisesi olacak

4 Ailesinin bir yıllık yiyeceği olacak

5 Borcundan başka seksen gram altın veya karşılığı para olacak

Bu sayılanlara sahip olanlara kurban vaciptir. Kesmezse cehennem azabı vardır. Bunları olmayanın kesmesi vacip değildir.

Selam ve sevgi ile kalınız. Hayırlı Cumalar İyi bayramlar.

Bu yazı toplam 143 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar