SRT Yayın Akışı - 01.10.2020
Son Dakika

KURBANDA ESTİLER BAŞKA ZAMAN PAMUK ŞEKERLER!6 Ağustos 2020 - 03:28, Perşembe


Halil MÜFTÜOĞLU

İslâmi inanışımızın gereği kutladığımız bir Kurban bayramını daha idrak ettik. Bizi buna vasıl eden yüce Allah’ a(c.c.) sonsuz şükürler olsun. Bu inancımız münasebeti ile hali vakti kurban kesmeye müsait olanlar imkânları nispetinde kurbanlarını keserek bu vacib görevlerini yerine getirmenin huzuru içindedirler. Bu hazzı yokluklarından dolayı tadamayanlarda kendilerine kurban düşenlerin kurban kesmeyenlere vermek mecburiyetinde oldukları  2/3 nispetinden maddi olarak faydalanmışlardır. Bu kesilen kurbanların etlerinden ve derilerinden faydalanan insanlar, dernekler var iken hayvanları koruma adına kurbana mani olmak isteyenlerin beynamaz mazeretleri de oldukça çok oldu. Bunlar canlı canlı kaynar suya atılarak haşlanan ıstakozu, salyangozu, midyeyi yerler,’’Müslümanların kestiği kurbanlara eserler, Hıristiyanların kestiği domuz ve hindiye pamuk şekerler’’ 

               Ülkemizde her Kurban Bayramı geldiğinde, birileri bu büyük ibadetle alakalı ileri geri konuşur. Tabii bir tartışma imiş gibi sözüm ona bazı ilahiyatçılar da hemen müdahil olur konuya. İnsanları dini meselelerde kafa karışıklığına düşürmek için ellerinden geleni yaparlar. Yok, efendim kurban farz değildir, yok efendim bu hayvan haklarına aykırı imiş. Yok, tavuk da kurban edilebilirmiş. Ve daha neler neler. Gerek paylaşım sitelerinde ve gerekse yazılı ve görsel basınlardaki yazı ve resimlerle kurban gerçeğini dejenere etmeye çalışanların olması da şaşkınlığımıza mucip olmuştur. Bunlar her zaman böyle olaylarda aktif rol almaktadırlar. Bunları da böyle yola sevk edenlerin kurban anında kurbanları keserken hayvana verdikleri, kesim alanına getirirken yaptıkları eziyetler, kesimden sonra çok iptidai bir şekilde hayvanların başlarının dahi gövdelerinden ayrılmadan nakliye araçlarının arkalarına bağlanarak taşınmaları, islâmla bağdaşmayan kesim şekilleri ile ağızlarına sakız verilmiştir. Eğer kurbanı bilfiil kesenler islâma göre kesseler hiç kimsenin menfi konuşmasına imkan vermemiş olurlar. 

                Gerçi bunlar durumu müsait olan insanların kestikleri kurbanı tenkit ederler ama, bir vizon kürk için öldürülen 200 vizonun, bir astragan kürkün yapımı için kesilen 200 astraganın( koyunun rahmindeki üç dört aylık kuzu) ve bir kaz tüyü anorak için canlı canlı göğüsleri yolunan asgari 50 adet göğüsleri kanlar içinde kalan kazların yolunması ve bu yolunmadan sonra kanlar içinde tekrar bakıma alınarak göğsündeki yaraların iyileşip tekrar tüylenmesinden sonra tekrar yolunması, yemek için, evlilik veya doğum günlerinde  kestikleri hayvanların, ava çıkan bir avcının ihtiyacından fazla vurup katliam yaptıkları avların vs. hesabını hiç yapmazlar ama Kurban bayramında hayvan koruyucusu durumuna büğrünenlerin niyeti niyeti rahmani değil şeytanidir. 

                  Müslümanların maalesef bu ülkede hiçbir hassasiyetlerinin değeri yok. Gündelik siyasi bir olay, gündelik bir futbol müsabakası tahlil edilir gibi Müslümanların ibadet esasları, ulu orta, cahil cühela magazinci ve kendisini sanatçı! zannedenler tarafından tartışma konusu yapılmaktadır. Bu hayvanseverlerin Türkiye’de kurban bayramlarından evvel mübah olan  hayvanların kesilmesine  nasıl sıcak bakıyorsa ki doğrudur. Bıraksınlar da uzak doğuda köpek etini yesin. Büyükbaş ve küçükbaş hayvanların kesilip yenmesine köpek olmadıkları için mi  hoş karşılamaktadırlar. Bunu yazarken de bu hayvanseverlerin! Küçük büyükbaş hayvanların kesilmesine de karşı çıksınlar demek istemiyorum. Sadece samimi olmadıklarını anlatmak istiyorum. Köpeklerin haricinde hepsi kesilir ve yenir inancındadır bu köpekperestler. 

                  Bütün bunların sonucunda ise sözde Müslüman’ım diyen Hülya Avşar’ın ‘’ 'Hayvan keserek bayram yapan bir dini aklım almıyor!'ve  Leman Sam’ın  ‘’Benim için IŞİD ile bıçağını masum bir hayvanın boğazına dayayan aynı duygudadır’’ demesi gibi diğerlerinin de  İslam’ın ruhuna aykırı bir anlayışla yaşayan insanların ortaya çıktığını anlatarak onları siz sağduyulu okurlarımın taktirine bırakarak sadece Allah c.c. onlara izan ve hidayet bağışlasın diyorum.Aminn.Saygılarımla 

 

*** ZORUNLU MIESAFE HİJYEN VE MASKE KAİDELERİNE LÜTFEN UYALIM. İHMALLERİMİZDEN DOLAYI CORONA YİNE AZMAYA BAŞLADI**

 

Bu yazı toplam 641 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar