SRT Yayın Akışı - 18.01.2021
Son Dakika

MÂSİVĂDAN DÖNENLERE27 Mart 2020 - 03:48, Cuma


Semiha Özgür SEZER

Hak Teâlâ kendi huzuruna çağırdığı kuluna, insanlara meyletmesin diye, insanların ezăsını icra eder. Her şeyden uzaklaşıp, masivă ile kalmaz. Kalbinden dışarda olan bir kimseye itibar ve itimat etmez.

Hak Teâlâ anı ki ede güzin,
Dostluk meclisinde eder nişin,
Bend eder ona băb-ı esbâbı,
Gayre meyl etmek olmaz ahbâbı

Allah-u Teâlâ’nın seçkinleştirdiği kişi dostluk meclisinde oturur, ona sebep kapılarını kapatır ki, dostlarından başkasına meyletmesin.

Demek ki insanların eziyeti, ona devlet, nimet ve sevinçtir. Zira o, onun insanlardan yüz çevirip, insanların Rabbine dönme sebebidir.

Aslında her düşman sana ilaçtır,
Hakikat ta dostlar sana düşmandır.
Çünkü seni Hak’tan meşgul ederler,
Hakk'ın lütfunu ara, o sana yardımcıdır.

Hak Teâlâ’nın sâfi kullarında âdeti, veli kullarına başlangıçta hakkı musallat etmektir. Zira düşmanın sözü, Hakk'ın sopası olup, gayre meyleden gönüllere vurup, mâsivădan döndürüp, kendi huzuruna getirir...

 

ABRAHAM LİNCOLN’DEN OĞLUNUN ÖĞRETMENİNE MEKTUP

Öğrenmesi gerekli biliyorum; bütün insanların dürüst ve adil olmadığını, fakat şunu da öğret ona: ‘’Her alçağa karşı bir kahraman, her bencil politikacıya karşı kendini adamış bir lider vardır.’’

Her düşmana karşı bir dost olduğunu da öğret ona… Zaman alacak biliyorum, fakat eğer öğretebilirsen, kazanılan bir doların, bulunan beş dolardan daha değerli olduğunu öğret. Kaybetmeyi öğrenmesini öğret ona ve kazanmaktan neşe duymayı. Kıskançlıktan uzaklara yönelt onu…

Eğer yapabilirsen, sessiz kahkahaların sırrını öğret ona… Bırak erkân öğrensin, zorbaların görünüşte galip olduklarını…

Eğer yapabilirsen, ona kitapların hayati önemini öğret. Fakat ona gökyüzündeki kuşların, güneşin önündeki arıların ve yemyeşil ağaçlardaki çiçeklerin büyük sırlarını düşünebilmeyi de öğret.

Okulda hata yapmanın, hile yapmaktan çok daha onurlu olduğunu öğret ona… Ona kendi fikirlerine inanmasını öğret, herkes ona yanlış olduğunu söylediğinde dahi.

Nazik insanlara karşı nazik, sert insanlara karşı sert olmasını öğret… Herkes birbirine takılmış bir yönde giderken, kitleleri izlemeyecek gücü vermeye çalış ona. Bütün insanları dinlemesini öğret ona, fakat bütün dinlediklerini gerçeğin eleğinden geçirmesini ve sadece iyi olanları almasını öğret ona.

Eğer yapabilirsen, üzüldüğünde birde nasıl gülümseyebileceğini öğret ona… Gözyaşlarında hiçbir utanç olmadığını öğret ona.

Ona, kuvvetli olmayı ve beynini en yüksek fiyata satmasını, fakat hiç bir zamanda kalbine ve ruhuna fiyat etiketi koymamasını öğret ona… Uluyan bir insan kalabalığına kulaklarını tıkamasını öğret ona; ve eğer kendisinin haklı olduğuna inanıyorsa dimdik dikilip savaşmasını öğret. Ona nazik davran ama onu kucaklama. Çünkü çeliği ancak ateş saflaştırır. Bırak sabırsız olacak kadar cesaretine hükmetsin, bırak cesur olacak kadar sabretsin. Ona her zaman kendisinde derin bir inanç taşımasını öğret. Böylece insanlığa karşı derin bir inanç taşıyacaktır.

Bu büyük bir taleptir, ne kadarını yapabilirsin bir bakalım. Sizler bileklerinden öpülecek insanlarsınız öğretmenim. 

Bu yazı toplam 2867 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar