SRT Yayın Akışı - 19.02.2020
Son Dakika

MAHREMİYET EĞİTİMİ AİLEDE BAŞLAR22 Ağustos 2019 - 05:37, Perşembe


Semiha Özgür SEZER

Çocukları o çok sevdiği şekeri almamasını tembihlerken,güvenme birilerine deyip şüpheci ve paronayakyetiştirken,parkta kimseyle konuşma deyip ,insanlar kötü fikrini aşılarken …

Ve evet kabul ediyorum onlara bunu öğretmek zorunluluğunda kalıyorsak, biz yetişkinlerin kirli karakterinin kurbanları olduğu şu çağda ,önce yetişkinlerden mahremiyet eğitimine başlanmasınıda zorunluluk göreceğiz.

Çocukları bilinçlendirelim. Ancak eğitimin özelliklede söz konusu olan mahremiyet eğitiminin dışardan destekle verilmesi hiç etkili bir yöntem değil.Tamamen ahlak ve kültür ile ilgili bu eğitimin ailede başlanılması gerekli.

Ebeveynin model olarak çocuklara ilettiği mesajlar,intiba, yaşantı tarzı, çocuğa sınırları noktasında bilgiler verir.

Teoride kalan bilgilerden ziyade uygulama alanımıza yönelmeliyiz.Yaşantı içerisinde çok basit davranışlarımız bile çocuklar için eğitici özelliktedir.

Babalar yaşları ne kadar ufak olursa olsun kızlarının odasına girerken ,kapıyı vurup girmeleri, çocuğada anne-babasının odasına girme adabını öğretir.

Yada babanın kız çocuğunun üstünü değiştirirken,yada duş alırken,yada tuvalet gibi yaşantının küçük gördüğümüz alanlarında ki tavrıda çocuğun kafasında bazı fikirleri ateşleyecektir.Gözlerini kısarak ya da başı hafif yana çevirerek ,o alana saygı gösterdiğimizi hissettirmek çocuklarda mahremiyet eğitiminde etkili bir davranış modelidir.Hatta ve hatta anne babanın çocuğun yanındaki mahremiyet davranışlarına,kullandıkları dil ve şakalaşmalar da mahremiyet eğitiminde dikkat edilmesi gerekli noktalar.

Aynı şekilde annenin de erkek çocuğuna karşı,yaklaşımı önemli.

KENDİ ÖZEL ALANINI BİLEN BAŞKALARINA SAYGILI OLUR

Sıkıntıda burdan başlıyor işte.Çok kolay sınırlarını ihlal edip,tacize yeltenenler genelde mahremiyet eğitiminden yoksun olan kişiler.

Çocuklarımıza diğer insanların özeline saygı duyması, kendisi ile çevresi arasında sağlıklı sınırlar koyması yönündeki eğitimin verilmesi ruhsal ve cinsel açıdan korunması adına çok önemlidir.

Bazen danışanlarımdan duyuyorum.Tuvalet eğitimi verirken, abartıp kendileride çocukla birlikte tuvalete oturuyor.Yahut çok geç yaşa kadar taharet ebeveyn tarafından yapılıyor.Dört yaşına kadar bu alışkanlıkların çocuğa kazandırılması gerekiyor.

Yine  önemli bir yanlış,çocuğun lazımlık kullandığı dönemlerde, ortak kullanım alanlarına konulması,ya da  tuvalet kapısının açık bırakılıp tuvalet eğitimi verilmeside olumsuz model oluşturur.

Diğer bir husus ,çocuk,baba ile annenin arasında uyumaya alışıyor.Anne ve babanın odasınında özel alan olduğu hissettirilmeli.Ayrıca kardeşlerin özellikle erkek kız kardeşlerin odasının ayrı olmasısağlanmalı.

Yazdıkça yanlışlar gözümden bir birgeçiyor.Evinizde ya da başka yerde,bebeğinizin altını başkasının yanında değiştirmek,giydirmek onun bedenine,mahremiyetine  büyük saygısızlık.Doğum fotoğraflarının olduğu sosyal medya yayınları,popoyu gösteren bez reklamlarına kadar irdelenmesi gerekli çok nokta var.

Erkek ve kız çocuklarda özel bölgelerin ellenmesi,şakalaryapılması,sünnet merasiminde oğlumun pipisi var ,sünnet olunca erkek adam olcak deyip yere göğe sığdıramama gibi tutumlarından artık vazgeçelim.Sevgi objesi haline getirilen bir ortamda nasıl mahremiyet eğitimi verilebilir …

SOSYAL MEDYA VE İZLEDİĞİNİZ PROGRAMLARA DİKKAT EDİN

İzlediğimiz filmlerde kimin elinin kimin cebinde olmasıda maalesef çocukların bazı kavramları zihinlerinde olgunlaştırırken yanlış şemalar oluşturmalarına neden oluyor.Bu nedenle ,aniden karşımıza ççıkan mahremiyetin ihlal edildiği sahnelerde kanal değiştirirerek ama aynı zamanda tepki vererek çocuğun yanlış olarak kabul etmesi aşılanabilir.Çünkü çocuklar sadece kendi yaptıklarına değil,başkalarına ve başka olaylara verdiğimiz tepkiler yoluyla da öğrenirler.

Bu yazı toplam 581 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar