SRT Yayın Akışı - 18.04.2021
Son Dakika

MESLEK KODLARINA DİKKAT14 Ağustos 2020 - 04:46, Cuma


Gülsüm ÇAKMAK GÜNERİ (Serbest Muhasebeci Mali Müşavir)

Değerli okurlarımız bu hafta sizlere iş hayatınızda sizi yakından ilgilendiren bir konu hakkında bilgi vereceğim. Bir çok kişi işyerinde yerine getirdikleri görev ile Sosyal Güvenlik Kurumunda yer alan meslek kodunun uyuşmadığı ortaya çıkmış, bu konu ile alakalı Sosyal Güvelik Kurumu cezai yaptırımlara başlayacağını beyan etmişti.

Meslek kodu nedir?

2012 yılından itibaren yürürlükte olan ve SGK’nın her meslek için ayrı bir kodu olan uygulamadır. Meslek kodları; yapılacak için niteliğini, görev tanımı açıkça belirtmektedir.

Meslek kodu ile hedeflenen konu nedir?

Sgk’nın meslek kodunun hayata geçişini sağlamsındaki amacın, kayıt dışı işçi istihdamının engellenmesi ve çalıştırılan işçilerin mesleklerine uygun ödeme almalarını ve gerçek ücretleri üçerinden primlerinin yatmasını hedeflemektedir.

Cezai işlem ne olacak?

Sosyal Güvenlik Kurumu 01/01/2018 tarihinden itibaren çalışanların meslek kodlarının doğru bildirilmelerini, aksi durumda idari para cezai uygulanacağını beyan etmiştir. Uygulanacak ceza miktarının ise bir aylık asgari ücreti aşmayacağını belirtmek isterim.

2018 yılından itibaren yanlış bildirilen her meslek kodu için uygulanacak idari para cezası asgari ücretin 1/10 kadardır.

Saygılarımla

Bu yazı toplam 1020 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar