SRT Yayın Akışı - 28.01.2022

Son Dakika

MEVLÂNA’YA 3 SORU29 Kasım 2021 - 00:12, Pazartesi


Semiha Özgür SEZER

Her gün aynı haberler Boğazı kesilen, kıyma yapılan bedenler. Hatırlar mısınız ölüm ne kadar uzak gelirdi bizlere. Biri öldüğünde ‘‘aaa ölmüşş’’ deyip, sanki milyonda bir görülen bir olay tepkisini verirdik.

Şimdi kapıda bekliyor gibi Azrail. ‘‘Başımda dikilip durma’’ diyesi geliyor insanın Azrail’e.

Buda yaşamın sonlu olduğunu ve inancı olanlar için aslolan ahireti hatırlatıyor.

Mevlâna’ya 3 soru

3 ateist Mevlana’ya gitmişler. Ona:
-eğer müsaitsen sana 3 sual soracağız?

Mevlana: Ben müsait değilim Şems’e gidin. Demiş, ateistler Şemse gitmişler.
Şems’ de o sıra bir KERPİÇ ile oyalanmaktadır.
Ateistler: Müsaitsen sana 3 suâl soracağız
Şems: Müsaidim. Birinci soruyu sor
Ateistler aralarında bir sözcü seçmişler.
Ateist: Allah celle celelühü var diyorsunuz.ama Allah’ı göremiyoruz. Allah’ı  celle celelühü gösterin de biz de inanalım. Biz görmediğimiz şeye inanmayız.
Şems: Diğer suali sor
Ateist: Diyorsunuz  ‘‘şeytan ateşten yaratıldı ama daha sonra da diyorsunuz şeytan ateşle cezalandırılacak.”  Bu saçma değil mi ateş ateşe azap eder mi?
Şems:  Son soruya geç
Ateist: Ne diye insanlara hep baskı kurarsınız, nedir bu şeriat, bırakın insanlar ne yapmak istiyorsalar onu yapsınlar o zaman insanlar daha mutlu olur, bütün bu sorularımıza cevap ver ki Allah’a celle celelühü iman edelim veremezsen…
Ateist daha cümlesini bitirmeden, şems yerdeki kerpici alıp ateistin kafasına atmış. Ateistin kafasına hiç bir şey olmamış. Sadece acı ile inliyormuş. Dışarıdan darbe yediği belli olmuyor, neyse ateist kadıya gidip davacı olmuş. Kadı şemsten hesap sormak için onu huzuruna getirtmiş.
Kadı: Söyle bakalım. niye bu adamın başına kerpiç attın? Adam şimdi senden hakkını istiyor. Adam ateist diye niye ona kötü davranıyorsun? Bizim dinimizde hoşgörü var. Çabuk hesap ver!
Şems: Ben hiçbir şekilde bu adama şiddet kullanmadım. Bana 3 soru sordu. Ben de bu adamın bu dilden anlamayacağını anladım. Onun yaşayarak öğrenmesini istediğimden 3
sorunun üçüne tek cevap verdim.
Kadı: Nasıl yani?
Şems: Bu adam bana dedi ki “Allah’ı celle celelühü bana göster, inanayım” Ben bu adamın yalan söylediğine inanıyorum. Bu adamın başı falan ağrımıyor. Başının ağrısını göstersin de
inanayım
Ateist: Ama acıyor ben hissediyorum.
Şems: Ben de Allah’ın celle celelühü varlığını hissediyorum.
Ateist çaresizce susmuş, söyleyecek bir laf bulamamış.
Şems: Daha sonra bana dedi “Şeytan ateşten yaratıldı, ateş ateşe azap eder mi hiç?” Ben de bu adama cevap olarak kerpiç attım. Kerpiç de topraktan, insan da topraktan. Nasıl kerpiç
insana acı veriyorsa ateş de şeytana öyle acı verecek.
Daha sonra bana “Bırakın insanlar ne yapmak istiyorsa yapsınlar, ne diye onları engelliyorsunuz” Dedi. Ben de o an bu adama çok sinirlendim ve kafasına kerpiç atmak istedim. Söyleyin bana “Her insan yapmak istediğini yaparsa dünyada düzen kalır mı?”
3 Ateisttin de o anda kalplerinde bir şeyler açılmaya başlamış ve Allah’a celle celelühü iman etmişler. Kadı Şems’i cezalandıracaktı ama eski ateist, yeni Müminler davalarından vazgeçti.

Bu yazı toplam 161 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar