SRT Yayın Akışı - 21.05.2019

MEVLİD GECESİ KANDİL17 Kasım 2018 - 09:44, Cumartesi


Geyveli Emekli İmam Sadettin ARMAĞAN

 Mevlid gecesi deyince bizim aklımıza gelen ilk fikir, peygamber sav efendimizin dünyaya teşrifleri dir. Hz İsa as'dan 500 sene sonra dünyaya geldiği söylenen Peygamberimiz SAV son peygamberdir. Rabbimiz "muhakkak ki seni alemlere rahmet olarak gönderdik."( Enbiya 107) dediği Peygamberimiz SAV insanlığın kurtuluşu olarak gelmiştir. Size burada şöyle bir dua öğreteyim. İnşallah bu duayı her namazdan sonra yapınız.

" Beni Muhammed Mustafa’ya Ümmet olarak nasip eden Allah'ım, sana hamd olsun." bu duayı dilimizden hiç noksan etmeyelim. Zira Kurtuluş İslam'da Kur'an'da ve Muhammed Mustafa sav sünnet ve ahlakında. Peygamberimiz dünyaya gelmeden 6 ay öncesi babası Hz Abdullah öldü. Peygamberimiz SAV yetim doğdu. Doğduktan 6 sene sonra da anası hazreti Emine öldü. Peygamberimiz öksüz kaldı. Babadan yetim anadan öksüz kalan Peygamberimiz sırasıyla dedesi abdülmuttalip amcası Ebu talibi hanımı Hz Hatice validemizi kaybetti. Görünüşe göre hiçbir kimsenin başına gelemeyecek kadar yalnız kalmış bir manzara meydana geldi. Müşrikler Muhammed yalnız kaldı koruyanı kalmadı dediler. Bilmiyorlardı ki Allah'ı cc bulan neyi kaybeder ki, Allah'ı cc kaybeden neyi bulur ki. Sen Allah'la cc beraber ol gerisine aldırış etme.

Rabbim ne diyor. " Allah cc bize yeter o ne güzel bir vekildir. "sure-i Ali İmran 173

 Aziz dostlarım, peygamberimiz dünyaya gelmeden önce insanlık vahşileşmiştir. Kız çocukları diri diri toprağa gömülüyordu. İçki su yerine içiliyordu. İnsanlar pazarlarda hayvan gibi köle olarak satılıyordu. Zina sokaklara taşmıştı. Dağa taşa ateşe güneşe aya aklınıza ne geliyorsa her şeye Tanrı diye tapınan insanlık yoldan çıkmıştı. Hamurdan put yapıp tapan sonra da karnı acıkınca taptığı putu ekmek yapıp yiyecek kadar akıldan iradeden uzak bir vahşi insan topluluğu vardı. Bütün bu sapıklıkları ortadan kaldıran bir DİN ile gelen Peygamberimiz ALEMLERE RAHMET getirdi. Öyle bir peygamber ki dünyaya gelir gelmez ümmeti dedi, yaşadığı müddetçe hep ümmetini düşündü. ahirette de Ümmeti diyecek ve ümmetim dedikleri ile cennette beraber olacak inşaallah. Fakat o hep ümmeti dedi lakin biz hala terk ediyoruz sünneti.

Aziz dostlarım

 öyle senede bir gece Mevlid kandili yapmak, kandil simidi dağıtmakla, mesajlaşıp kandili tebrik etmek ile Ümmetlik olmaz. Esas ümmet peygamberin izinden giden onu tek Önder ve lider olarak tanıyan ve onun getirdiği kutsal davaya sahip çıkıp onu kendin de ailesinde yaşatan insana denir. Rabbimiz buyuruyor ki:

"muhakkak size kendi içinizden insan olarak bir peygamber gönderdik ona sahip çıkın. O size çok düşkündür. Size (inananlara) çok acıyandır. Biz de ona düşkün olacağız. Çocuğuna torununa sünnet cemiyeti yapan bir ümmet eğer içkili kadınlı erkekli sazlı sözlü şeytani bir cemiyet yaparsa peygamberin sünnetine hakaret ve saygısızlık yapmış olur. Böyle bir insana Ümmet denemeyeceği gibi böyle bir kimseye de ahirette Peygamberimiz SAV Ümmet olarak sahip çıkmayacaktır. Aklımızı başımıza alıp adam gibi Ümmet olalım.

 Yazımızı anlamlı bir söz le bitirelim " muhabbetten Muhammed oldu hasıl

Muhammed siz muhabbetten ne hasıl. Yani: Sevgiden Muhammed oldu. Muhammed yoksa sevgi mi kaldı.

 

Duydum adını gönlüme Aşkın doğdu.

O adının ismine aşık oldum.

Yüreğim içinde eridi yağım.

Aşık oldu görmeden adını işiten bu kulağım.

Görmedik seni ya resul,

Ama görme aşkı ile yanar bu gönül.

 Ya Rab bizi mahşerde Peygamberimiz'le haşreyle.

Pazartesiyi salıya bağlayan Mevlid geceniz mübarek olsun. Dine, Kur'an'a, sünnete sahip çıkma şuuru bizde daim olsun.

 selam ve sevgiyle..

Bu yazı toplam 382 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Sosyal Medya


 

KÖŞE YAZARLARI


Çok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

----

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


 

Srt Programlarımız

okur