SRT Yayın Akışı - 09.12.2021
Son Dakika

MEVLİT KANDİLİ16 Ekim 2021 - 00:09, Cumartesi


Geyveli Emekli İmam Sadettin ARMAĞAN

Aziz Dostlarım

Mevlit doğmak demektir. Kandil ışığı temsil eder. Mevlit Kandili deyince biz sevgili Peygamberimizin (S.A.V.) dünyaya teşriflerini anlarız. ‘’ Biz Seni Alemlere RAHMET olarak gönderdik.’’ (Süre-i Enbiya) diyerek Rabbimiz Peygamberimizin RAHMET, NUR peygamber olduğunu haber veriyor.

Ümmeti olmaktan şeref duyan bizlerde şöyle dua edelim; ‘’ Elhamdulillâhillezi, cealâna, min ümmeti MUHAMMEDİN’’  Yani: Bizi Muhammed’in (S.A.V.) ümmeti yapan, ona ümmet olma şerefini bizlere nasip, layık gören Rabbimize Hamdü senalar olsun.

Öyle ya: Bizi biz yapan değerlerimiz vardır. Rabbimiz, Peygamberimiz, imanımız, Kuranımız, Amelimiz. Görünürde ayrı ayrı değerler gibi görünse de bir araya toplarsak TEK bir değer olduğu meydana çıkar. Kuranımız, bize Rabbimizden gelen şifa RAHMET kitabıdır. Peygamber efendimizin (S.A.V.) şahsında kıyamet saatine kadar gelecek bütün insanlığa inen ilahi nizamdır. Allah (C.C.) vardır. Birdir. MUHAMMED (A.S) onun Peygamberidir diyen her iman sahibinin bu sözünü Amel ile ispat ederse Allah’ın (C.C.) Kulu, Peygamberin ümmetidir.

İşte Mevlit kandili deyince bizi anlayacağımız bu iman tarifi olacak. ‘’ Peygamber size ne getirmişse onu alın. Sizi neden men ediyorsa ondan uzaklaşın.’’ Diyor Rabbimiz neden? Çünkü: ‘’O boş söz konuşmaz, ancak vahye (bizden kendisine gelen) dayanarak konuşur.’’ (Süre-i Necm) diyerek Rabbimiz bizi uyarıyor.

Peygamber efendimiz ashabını dolayısıyla bütün ümmetlerini şu unutulmaması gereken meşhur sözüyle uyarıyor. Diyor ki; ‘’ Geçmiş ümmetlerin Peygamberlerini yücelttiği, göklere çıkardığı, insanüstü varlık gibi gördüğü gibi sizlerde beni yüceltmeyin. Bana Rabbimden gelen ve size ulaştırdığım emir ve yasaklara riayet edin. Onları yaşayın, onları yüceltin. Zira yücelik, üstünlük Hz. Allah’a (C.C.) aittir.’’  Rabbimiz diyor ki: ‘’ De ki ya Muhammed; Ben sizin gibi bir beşerim (yerim, içerim, uyurum, sevinirim, üzülürüm, evlenirim, gülerim, ağlarım, hastalanırım, nihayet ölürüm) bunlar Allah’ta (C.C.) yoktur. Çünkü O, noksan sıfatlardan uzaktır. O halde yüce O’dur. Ancak bana vahiy yolu ile geleni size bildiririm.’’

Aziz Dostlarım

Eğer buraya kadar anlatmaya çalıştığım hususlara uyarsak Peygamberimiz (S.A.V.) bize doğmuştur. Yoksa inanıyorum, seviyorum canım kurban olsun o peygambere deyip getirdiklerine gönülden inanmayıp imanımızı amel ile ispat etmiyorsak Peygamberimiz (S.A.V.) bize doğmamıştır. Kandil simidi al, bir iki dosta kandil mesajı yaz, o geceye mahsus camiye git, ertesi günü yine camiden, kurandan, peygamber yaşantısı olan Allah’a (C.C.) has kulluktan uzaklaş. Bu Peygamber ümmetliği değildir. Adet olarak kandil kutlamasıdır. Bu bir amel değildir. Bu şekilde adet olsun kutlamalarının ahiret getirisi yoktur.

Nasıl olacak peki? Bak Peygamberimiz ne diyor: ‘’Komşusu aç, kendisi tok yatan kişi sabaha mümin kâmil olarak kalkmaz.’’

‘’ Kendi için sevdiği şeyi din kardeşi içinde sevmedikçe kişi olgun bir Müslüman olmaz.’’

‘’ Siz bana elinize, dilinize ve belinize sahip çıkacağınıza söz verin, Size cennete gireceğiniz konusunda kefil olayım.’’

‘’Namaz benim gözümün nurudur. Namaz cennetin anahtarıdır. Namaz imanın işaretidir. Kim namazını kılarsa dinin direğini dikmiş olur. Kılmayan direği yıkmış olur.’’

Bu hadisi şerifleri uzatabiliriz. Netice olarak: Eğer Peygamberimizi seviyorsak, ümmeti olmaktan şeref duyuyorsak adetten öteye gitmeyen dini bir yönü olmayan, kandil gecelerine sığınıp ümmetliğimizi ispatlamaya kalkmayalım (yukarıdaki peygamber sözlerine göre yaşayalım.) O’nun Rabbinden getirdiklerine (Kuranı Kerime) ve O’nun Kurana dayanarak kaynağı Kuran olan bize yön verici şerefli sözlerine ve ahlakına uyalım.

Hz. Aişe validemize Peygamberimizin ahlakı nedir diye sorulunca şu müthiş cevabı veriyor: ‘’ Siz hiç Kuran okumuyor musunuz? İşte Kuran O’nun ahlakının ta kendisidir. Hayatımıza Kurana göre yukarıda yazdığımız hadisi şeriflere göre yön verdiğimiz müddetçe bizim ölünceye kadar geçen her gecemiz kandildir.

Peygamberimizin doğumu, ümmetliğe doğmamıza vesile olsun.

Selam ve sevgi ile kalınız.

Bu yazı toplam 117 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar