SRT Yayın Akışı - 21.11.2019
Son Dakika

MHP ittifaka daha bağlı 15 Temmuz 2019 - 07:45, Pazartesi


Zemine YILMAZ İŞÇİ

Önceki gün  gazetemizi  ziyaret  eden Milliyetçi Hareket  Partisi İl Başkanı  Ziya Akar,  Cumhur İttifakına olan bağlılıklarını bir kez daha anlattı. Benim izlenimim MHP, ittifaka AKP’den daha çok bağlı.

     AKP bile sistemi tartışırken MHP  sistemi var gücüyle savunuyor. Her iki kelimenin birinde de  cumhurbaşkanlığına olan bağlılıklarını ifade ediyorlar.

      Çünkü  Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin gerçek sahibinin MHP lideri Devlet  Bahçeli olduğunda sanırım hiç kimsenin şüphesi yoktur.

      Kendi  getirdikleri bir sistemi savunmak tabiî ki doğal haklarıdır. Yeni sistemin üzerinden bir yıl geçti.  Bu süre içinde uygulamalarda aksaklıklar olması normaldi. Ancak ‘bazı düzenlemelere gidilebilir’ eleştirilerine bile tahammül edilemiyor.

       Hangi vazgeçilmez gerekçeye dayanarak sistemi kutsadığını anlamaya çalıştığımızda dişe dokunur bir şey bulmak mümkün olmuyor.

      AK Parti eski Sakarya Milletvekili Ayhan Sefer Üstün’ün yaptığı bir konuşmasında söylediği, “MHP adeta hortum bağlamış gibi AK Parti tabanını kendine doğru çekiyor. Üç tane miting yapmadan AK Parti’den devşirdiği oylarla gücünü korumaya çalışıyor. Bu arada maalesef AK Parti söylemleri de MHP’lileşmiş”  sözlerini eleştiren  Akar, kimsenin  MHP üzerinde operasyon  yapamayacağını söyledi.

         Akar,   ‘Ayhan  Sefer Üstün gibi insanların  niyetlerinin iyi olmadığını   belirterek,

AK Parti’nin içinden çıkan bu oluşumun niyeti daha iyisini yapmak ya da kazanmak değil, AK Parti’ye ve MHP’ye kaybettirmektir. MHP ile olan ittifakın bozulması içinde çaba gösteren güruhla aynı zihniyetten geliyorlar’ dedi.

       Akar, Sakarya’da yapıcı bir muhalefet yapacaklarını söyledi.  Benim düşüncem  MHP’nin şu anki durumu  muhalefet değil. İktidarla  aynı yolda gidiyor.  MHP muhalefeti 4 yıl önce yapıyordu.  Şehrin sorunlarını gündeme getirip  çözüm önerileri  sunuyordu. Şimdi ise  öyle bir şey hisseden yok.

     Akar, Türkiye gündemini anlatırken de hayranlıkla dinledim. Cumhur İttifakı’nın  tüm seçimlerden başarıyla çıktığını söyleyen  Ziya  Akar, ittifakı öyle bir anlattı ki sanki bu ülkeyi yönetenin  17 yıldır  AKP    3  yıldır da sürekli  destek verdiği  MHP’nin  yönetmediğini hissettim.  Sanki ülkeyi CHP  yönetiyormuş da   bizim haberimiz yokmuş.

      AKP ve  MHP  iktidarı, ekonomide yaşanan sarsıntının ve Türkiye’nin karşı karşıya geldiği birçok önemli sorunun, yapısal nedenlerden ve yanlış politikalardan değil, dış güçlerin, CHP’nin ve İYİ Parti’nin  başlattığı “kuşatmadan” ve tertipledikleri “büyük oyundan” kaynaklandığını iddia ediyor.

   Siyasi iktidarlar, sıkıştığını hissettiği her durumda bu söylemi yeniden ısıtıp sofraya koyarak işin içinden çıkmaya ve kendisini hesap vermekten kurtarmaya çalışmaktadırlar.

     Böylece, büyük ölçüde siyasi iktidarın başarısızlıklarından kaynaklanan tüm karmaşık sorunlar basite indirgenmekte ve kamuoyunu tatmin edici açıklamalar yapmak daha kolay hale getirilmektedir.

 

 KONU KAPANDI

 Bazen  herkes doğrunun yarısını söylüyor. O yüzden de gerçeğin bütün resmi ortaya çıkıncaya kadar birbirimizi suçlamaya devam ediyoruz. İnsan olarak en önemli görevlerimizden biri; doğru bilgileri doğru kişi veya yerlerden elde etmek, elde ettiğimiz bilgilerin doğruluğunu teyit ettikten sonra da aynen aktarmaktır.

  Geçen haftaki köşe yazımda  Akyazı Belediyesi’nin mülkiyeti kendisine ait olan binayı Ensar Vakfı’na ücretsiz tahsis  ettiğini yazmıştım.  Akyazı Belediyesi  Özel  Kalem  Müdürü ve  basın sorumlusu  Ali  Özer beyle bu konuyu  telefonda konuştuk.  Kütüphanenin bağışlanmadığını  hukuk  komisyonuna havale edilen önergenin kabul edilmediğini ifade etti. Bu konunun bir daha meclis gündemine gelmeyeceğini  belirtti.

Konunun da böylece kapanmış olduğunu söyledi.   

Bu yazı toplam 952 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar