SRT Yayın Akışı - 31.03.2020
Son Dakika

MÜCBİR SEBEPLE ÜCRETSİZ İZİNE ÇIKARMA20 Mart 2020 - 03:59, Cuma


Gülsüm ÇAKMAK GÜNERİ (Serbest Muhasebeci Mali Müşavir)

Ülkemizin sağlık problemleri ile karşı karşıya kaldığı şu günlerde tüm vatandaşlarımıza sağlıklı, huzurlu günler geçirmelerini diliyorum. En kısa sürede ülkemizin üzerinde dolaşan karabulutların dağılmasını temenni ediyorum. Koronavirüsle mücadelemizde tüm haklımızın üzerine düşen görevi yerine getireceğinden eminim fakat bu süreçte ekonomimizi sıkıntılı günlerin bekleyeceğini de söylemek gerekiyor. Biliyoruz ki okullarımız zorunlu tatil arası verdi, ardından vatandaşlarımıza yıllık izin süreleri olanlara izinler verilmeye başlandı. Bir sonraki süreçte tedbir almak adına zorunlu ücretsiz iznine çıkarma işlemleri de başlayabilir.

Ücretsiz İzin Nedir?

İş Kanunun 22 nci maddesi uyarınca işverenin ücretsiz izin teklifini işçiye yazılı olarak iletmesi, işçinin de bu teklifi altı işgünü içinde yazılı olarak kabul etmesi gerekir. Dolayısıyla çalışan ücretsiz izine çıkmak istemezse, işveren zorla çalışanı ücretsiz izine çıkartmaz. İşverenin ısrar etmesi durumunda çalışan iş sözleşmesini feshedebilir ve 1 yıllık çalışma süresini doldurmuş ise kıdem tazminatını da talep edebilir.

İş Kanunda Düzenlenen İşçinin Ücretsiz İzin Hakları Şunlardır:

 – Kanunun 74 üncü maddesi gereğince; kadın işçinin doğumdan önce 8 hafta (çoğul gebelik halinde 10 hafta), doğumdan sonra 8 hafta çalıştırılmaması gerekir. Bu 16 haftalık (çoğul gebelik halinde 18 haftalık) sürenin tamamlanmasından sonra işçi isterse 6 aya kadar ücretsiz izin verilmesi gerekir. İşçi istediği halde bu izni vermeyen işverene Kanunun 104 üncü maddesi gereğince 1.560 TL idari para cezası uygulanır.

– Kanunun 56 ncı maddesi uyarınca; yıllık ücretli izinlerini işyerinin kurulu bulunduğu yerden başka bir yerde geçirecek olan işçilere istemleri ve bu hususu belgelemeleri koşulu ile toplam dört güne kadar ücretsiz izin verilmesi gerekir. Yukarıda belirtilenler dışında İş Kanununda işçilerle ilgili olarak herhangi bir ücretsiz izin düzenlemesine yer verilmemiştir. Yukarıda belirtilen iki hal dışında işçinin veya işverenin ücretsiz izinle ilgili talepleri, işçi ile işveren arasındaki anlaşmaya bağlıdır. (İs Ve Sosyalguvenlik.Com)

Ülkemizin zor bir sürece gireceği şu dönemde çalışanlar ve işverenler arasında karşılıklı anlayışın olması ve bu virüsünle mücadelede herkesin üzerine düşen görevleri yerine getirmesini temenni ediyorum.

Bu yazı toplam 863 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar