SRT Yayın Akışı - 22.02.2020
Son Dakika

MÜKEMMELİYETÇİLİK23 Eylül 2019 - 10:34, Pazartesi


Uzm. Klinik Psikolog Fulya ÇELİK

Mükemmel olmak ya da olmamak

Mükemmel olmak zordur fakat ondan da zor bir durum var ki oda “mükemmeliyetçi” olmaktır.

Mükemmeliyetçi kelimesine uzaktan bakıldığında kusursuzluk, asillik görüyoruz değil mi?

Üstünü kapatıyor, gizleniyor olabilir mi? Hiç düşündünüz mü?

Neyse düşünmediyseniz de düşünün derim

 

Başarı öyküleri okumuşsunuz veya dinlemişsinizdir. Bunların hepsi mükemmel miydi? Eksiksiz, hatasız mı varmışlardı o insanlar başarılı sona.

-Hayır. Yani açıkçası araştırdığım, dinlediğim, okuduğum başarı öykülerinde gurur duyulan hata ve yanlışları gördüm.

 

“Başarı, mükemmellikle doğru orantılı değildir.

Başarı da gurur duyulan hatalar vardır. “

 

İki cümleyi tekrardan yazdım çünkü kendisinde mükemmeli yakalamaya yönelik davranış gören kişiler bu cümlelerden rahatsızlık duyacaktır.

 

Mükemmeliyetçilik kavramını tek bir tanımda açıklanabiliyor olsa da her insanda farklı duygu ve düşüncede vücut bulabilir.

 

Mükemmel olma çabası kişinin kendisine acımadan yoğun ve acımasız öz eleştiride bulunması da olabilir ya da örnek alınan kişinin çabasına benzemekte olabilir. Spesifik en fazla iki örneği ele aldım fakat çeşitlendirilmesi mümkündür.

 

Mükemmel olma çabasının durağan hale getirdiği ve adımsızlaştırdığı hayat zordur. Mükemmel olma çabası bir hastalık, rahatsızlık değildir. Fakat kişiye hayatı zorlaştırır buda dolayısıyla yaşam kalitesinde düşüşe neden olur.

 

Öz eleştirinizde kendinize haksızlık ettiğinizi düşünüyorsanız bu alanda yazılmış kitapları, başarı öykülerini okuyabilirsiniz. Atılamayan adımlar, planlanıp devamı gelemeyen hedeflerinize ulaşmak başarı tanımızı değiştirmenizle mümkün olabilir.

Bu yazı toplam 1491 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar