SRT Yayın Akışı - 19.05.2022

Son Dakika

MÜRÜVVET SAHİPLERİNİN ÖZELİKLERİ14 Mayıs 2022 - 00:04, Cumartesi


Geyveli Emekli İmam Sadettin ARMAĞAN

Aziz Dostlarım

Maddi yönden et ve kemikten, manevi yönden ise AKIL, VİCDAN ve İRADE’den meydana gelen insan yaratılmışların en şereflisi, faziletlisi ve değerlisidir. Aklını vicdaniyle, kalbiyle, imanıyla birleştiren ve iradesiyle seçme kabiliyetiyle iyiyle, kötüyü, güzelle çirkini, günahla sevabı gördüğünde olumlu olanları seçebilen insan hep şerefli faziletli kalacaktır. Böylece insanlar mürüvvet sahibidir.

Peki nedir mürüvvet ?

Başkalarına iyilik etmek, iyi ve iyilikleri sevmek demektir. Hayatta çeşitli olaylarla karşılaşırız. Hoşuna gitsin gitmesin Müslümana yakışan her şey de bir hayır vardır demesidir. Rabbim Kur’an-ı Kerimde: iyilikle kötülük bir değildir. sen artık kötülüğü en güzel şekilde (iyilikle) uzaklaştır. O zaman seninle aranızda düşmanlık bulunan kimse sıcak bir dost gibi olur. (sure-i Fussilet 34)

Ayeti Kerimeden mealen anlaşılan bize düşen iyilikten ayrılmamaktır. Kötülüğü iyilikle karşılamak zordur. Ancak zor olanın karşısında sabırla ve metanetle iyiliğe sarılmak olgun müminlerin hasletidir. Toplum hayatını sevgi bağlarıyla ören, onları kaynaştıran güzel davranışlardan biri de işte budur. Düşmanlığı dostluğa çevirir. Aradaki soğuk havayı giderir. Kalplerden kin ve intikam duygusunu kaldırır.

Bir gönül ehli şöyle diyor.

Sen tohumu toprağa at, toprak eğer ekin vermezse toprak düşünsün.

Sen Müslüman olarak iyiliği seç. Kötülükte görsen bırak, kötü utansın. Kazanan sen olursun. Öyle yapmazsan, sen de kötü gibi davranırsan aynı seviyeye düşersin. Mürüvvetini kaybedersin.

İdare eden idareciler, idare edilen insanlar dikkat edelim. Yukarıdaki Kur’an ışığı altında anlatılanları uygularsak cemiyetler tertemiz, kavgasız hale gelir. Bakınız bu konuda Peygamberimiz SAV) ne buyuruyor. “insanlara muamelesi olan kimse idareciler, (evdeki anne babadan alında, cumhurbaşkanına kadar) olanlar; onlara (yani idaresi altında olanlara) zulmetmesin. Onlara yalan söylemesin. Onlara verdiği sözlerden dönmesin. Böyle olan kimseler: Adaleti apaçık meydana çıkan, idare ettikleri tarafından sevilen, mürüvveti kemale eren Müslümanlardan olur.”

İlmiyle amil, sarsılmaz imanı, Allah’ın (cc) rızasına uygun ameliyle mümini kamil olan bir zata sormuşlar. Mürüvvet nedir?

Allahü Tealanın haram kıldıklarından sakınan, Helal olan her işte meslek sahibi olana mürüvvetli kişiler denir.  Devamla şunları ekliyor. Mürüvvetinizin Allah katında artmasını istiyorsanız şu hususlara riayet ediniz.

  1. İnsanlardan değil sadece Allah’tan korkun. Çünkü hesabınız Allah’adır(cc). Rabbimiz Kur’an-ı Kerimde münafıkların yani içi başka dışı başka olarak sözüm ona Müslümanmış gibi olanların sıfatını şöyle anlatıyor. “onlar insanlardan korkarlar. Allah’tan korkmazlar. İnsanlardan gizlerler. Allah’tan gizlemezler. Sure-i Nisa 108”. Biz gerçek mürüvvet sahibi olanlar ise her zaman Rabbimizden korkarız.
  2. Bela ve musibetlere sabretmek. Başımıza bazen hoşa gitmeyen şeyler gelebilir. Tam o anda sabır ilacına sarılalım. Bakın mükâfatı Rabbim nasıl haber veriyor. “işte bunlara sabırlarından dolayı mükâfatları iki kat verilecek. Bunlar kötülükleri iyilikle savarlar” sure-i Kasas 54
  3. Nimetlere şükretmek. Şükür iki çeşittir. Dil ile, amel ile. Dil ile şükür elhamdülillah demektir. Amel ile şükür rabbimizin bize verdiklerini onun yolunda, onun rızası için harcamaktır. Kur’an-ı Kerimde şanıma yemin olsun ki, şükrederseniz her halde nimetimi artırırım. Nankörlük ederseniz, azabım şiddetlidir buyuruluyor. (sure-i İbrahim 7). Şükür Müslümana yakışır.
  4. Allah’ımızın emirlerini kendi arzularımıza tercih etmek. Her türlü halde, hangi şartlar olursa olsun nefsimiz Allah’ın emirlerini yapmaya engel olmamalıdır.
  5. İnsanlara yardım etmek ve faydalı olmak. Buna küçük bir misal olarak Peygamberimiz SAV insanlara zarar vermesin diye yoldaki bir engeli kaldırmak sadakadır buyuruyor. Yine bir hadis-i şerif “ sizin en hayırlınız insanlara en çok faydalı olanınızdır buyuruyor. Böyle olanlara da mürüvvet sahibi denir.

Son olarak mürüvvetin ne olduğunu bir ilim ve gönül adamına soralım. Nedir mürüvvet ?

Ahmet bin Kays diyor ki; mürüvvet, güzel dostluk, menfaate dayanmayan dostluk, doğru konuşmak, sonunda ölümde olsa doğru sözden vazgeçmemek. Her yerde ve her an Allahü Teâlâ’yı anmak. Rabbimiz beni hatırlayın ki, ben de sizi hatırlarım anarım, buyuruyor. Sure-i Bakara 152

Selam ve Sevgi ile kalınız.

Bu yazı toplam 47 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar