SRT Yayın Akışı - 21.01.2019

MÜTEAHHİTLERİMİZİN ÇİLESİ5 Nisan 2018 - 10:08, Perşembe


Halil MÜFTÜOĞLU

Yasa‘’parası bloke olmayan işler ihaleye çıkarılamaz’’  der. Buna rağmen ne yazık ki! en başta belediyeler olmak üzere kitlerin bazılarında da ihale bedeli fiktif olarak evrak üzerinde belirtilerek ihale yapmaktadırlar.

 

                     İhalenin müteahhiti işi yaparken yapılan inşaat sözleşmeleri gereği hak ediş bedellerinin zamanında ödenmediği gibi sonu açık günlere aktarılmaktadır. Müteahhitler de sözleşme gereğine uyarak alacakları tarihe göre çek kullanmaktadırlar. Hatta ve hatta devletin çıkardığı yasayı hüllelerle dinlemeyen bunların ödemediği veya ödeyemediği hak edişler münasebeti ile çekleri karşılıksız çıkmaktadır ve mahkeme kapılarında karşılıksız çek kesmekten sürünmektedirler             Müteahhitler yaptığı hak edişi zamanında tahsil edemediği gibi yaptığı iş için kestikleri faturanın KDV sini de o ay ödüyor. Ama yapılan ödeme gecikmesi ile de, bi hakkın cezalandırılmaktadırlar taahhüt müteahhitleri. icraya da başvuramıyorlar. Zira ‘’ Devlet malıhaczedilemez’’o kitlerin rahatlıkları da bundan kaynaklamaktadır.

  

                    Borcunu ödemeyen devlet, ödemediği para münasebeti ile taahhüt müteahhitlerini cezalandırılmaktadır. Hem parayı zamanında ödeme ve hem de karşılıksız çekten yargıla. Ne kadar adil olduğunu kamuoyunun takdirlerine arz ediyorum. Bir belediye başkanının açılışını yaptığı bir iş dolayısı ile yaptığı işle iftihar edercesine haykırırken o işin müteahhiti de ‘’ Sayın başkan o işi bana yaptırdınız ama halâ paramı ödemediniz. bu işi siz mi yapmış oldunuz yoksa benmi?’’ diye haykırınca sesi orada kesilmiş ve alacağı hak edişinin 2 sene içinde ödendiğini istihbar etmiş bulunmaktayız. Hakkını aradığı zaman da müteahhit yine eziliyor.

 

                   Yeri ve zamanı gelince bu meslek grubu müteahhitlere methiye, yeri gelince hırsız gözü ile bakıldığından onlara karşı devletimizin aldığı tedbirler çok üzücüdür. En son İst. Aydın üniversitesi mühendisler vakfı vatan eğitim ve teknoloji vakfı işbirliği ile düzenlenen inşaat teknolojisi ve mühendislik zirvesinde İst. Aydın Üniversitesi mütevelli başkanı dr. Mustafa Aydın ‘’Türk müteahhitlerinin 2017 yılında ekonomiye 200 milyar dolar girdi sağladığını’’ söyleyerek övülen müteahhitler bakmayın anlı şanlı gözüktüklerine onlar içten içe çürüyen koca bir çınar halindedirler bu yanlış uygulamadan dolayı bilesiniz.

 

                   Talebimiz; Hiç değilse devlet dairelerine yapılan müteahhitlik hizmetlerinden dolayı yapılan hak edişlerin ilgili bankaya ibrazı ile o alacaklarının miktarınca olan çeklerinin karşılıksız olarak yazılmaması.

 

                   İhaleye girmek için SGK ve maliyeye borç bulunmaması gerekmektedir.  Baz olarak konulan rakamlar çok trajikomik-( maliye 5000 tl. SGK 30.000 Tl.)  Borcu olan müteahhitlerin bu borcu ödemesi için çalışması gerekmektedir. Bu da ihalelere katılabilmesi ile kaimdir. Müteahhit ‘’bırakın elimi cebime sokayım paranızı vereyim diyor’’ yasa da ‘’yok elini cebine sokmadan parayı öde’’ diyor. Bu nasıl mantıktır anlamak mümkün değildir. Böylece ihalelere girmeleri engellenerek daha kötü sonuçlar istihsal edilmiş olunuyor. Müteahhitler ihaleye girsinler ve yaptığı hak edişler oranında borçları tahsil edilsin parayı ödeyen devlet kozlar devletin elinde.  Mevcut yanlış uygulama neticesi ticaret ve sanayi odalarında ve mahkemelerde iflas ve konkardato ilan eden müteahhitlerle dolu. yasa yıkıcı değil yapıcı olmak mecburiyetindedir. Deli dumrul gibi geçenden bir akçe geçmeyenden iki akçe almamalıdır.

 

                 Müteahhitlerin ülkenin kalkınmasında çok aktif rol oynadıklarına ve şehirleri oya gibi işleyerek hizmet ettikleri nazarı itibara alınmaları gerekir. Umarım ki bu yazımı okuyan aklı selim bir vekil bu hususla ilgili bir kanun teklifi verir ve yasalaşırsa o vekilin heykeli dikilir Türkiye’mizin her yerine. Bu bağlamda Allah c.c. hayırlısını nasip etsin inşallah. İnşallah müteahhitler ‘’Çile bülbülüm çile’’ şarkısını tekrardan kurtulurlar. Bitsin artık müteahhitlerimizin çilesi’’Amin. Saygılarımla

Bu yazı toplam 566 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Sosyal Medya


 

KÖŞE YAZARLARI


Çok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


 

Srt Programlarımız