SRT Yayın Akışı - 18.04.2021
Son Dakika

MUTLU IŞIKSU VE KENTSEL DÖNÜŞÜM 8 Ağustos 2020 - 07:14, Cumartesi


Taner İltaş

Bayramın son günü Adapazarı Belediye Başkanı Mutlu Işıksu, başkan yardımcılarının da katılımıyla bir toplantı düzenledi ve gazetecilerle bir araya geldi.

Koronavirüs tedbirleri eşliğinde düzenlenen toplantıya katılan isimlerden biriydim. Başkan Işıksu’nun söylediklerini dikkatlice takip ettim.

Adapazarı Belediyesi’nin yaptığı çalışmalar, seçim öncesi sözü verilen vaatlerle ilgili bir sunum gerçekleştirildi.

Işıksu, tüm proje ve çalışmaları tek tek anlattı. Özellikle benim en çok beğendiğim projelerden biri olan Çocuk Hakları Sokağı projesinin kapsamının genişletileceğini de söyledi.

Genel olarak, anlatılan ve bilgisi paylaşılan projelerin Adapazarı için olumlu olacağını söylersek yanılmamış oluruz.

Ancak tabi ki toplantının ana gündemine kentsel dönüşüm ile ilgili yapılan hazırlıklar ve Ada Meydan Projesi damga vurdu.

Ada Meydan Projesi, Başkan Işıksu’nun çok önem verdiği bir proje. Zaten meydanda da yıkım gerçekleştirildi.

Adapazarı Belediyesi, şehrin tam merkezinde bu projeyi hayata geçirerek estetik ve ticari açıdan önemli bir değişimi planlıyor.

Umarım planlandığı gibi olur ve Sakarya önemli bir değer kazanır.

Gelelim kentsel dönüşüme.

Bilenler bilir; gazetecilik hayatım boyunca şehir adına en çok üzerinde durduğum konu kentsel dönüşüm oldu.

Çünkü hep söyledim, bu can güvenliği ile ilgili. O yüzden öyle esnetilecek ya da görmezden gelinecek bir iş değil.

Başkan Işıksu, bizlerle yaptığı toplantıda kentsel dönüşümle ilgili oldukça önemli sözler sarf etti.

Her şeyden önce bir belediye başkanı olarak bu işin üzerine mutlaka gitmesi gerektiğini ve sorumluluğunun bilincinde olduğunu ifade etti.

Bakın bu az-buz bir şey değil. Çünkü daha önce o koltuklarda oturanlar kentsel dönüşümü hiç umursamadı.

Hep geçiştirdiler hep bir bahane buldular. Sanki kentsel dönüşüm Kasaplar Odası’nın işiymiş de onları ilgilendirmiyormuş gibi davrandılar.

Onca yazılana, onca bilimsel veriye gözlerini yumdular, kulaklarını tıkadılar. Ancak Mutlu Işıksu bunu yapmıyor.

Adapazarı Belediye Başkanı olarak bu işin vebalinin omuzlarında olduğunu biliyor ve ona göre hareket etmek istiyor.

Bu yaklaşımını çok takdir ediyorum. Açık açık da söyledi: Bu işe gövdemizi koyacağız.

Bakın kentsel dönüşüm Adapazarı Belediyesi’nin tek başına altından kalkacağı bir iş değildir. O yüzden herkes bir şeyler yapmalı.

Başkan Işıksu’nun ‘gövdemizi koyacağımız’ dediği yerde, bir zahmet de birileri elini koysun, omuz versin.

Adapazarı Belediyesi, eğer Işıksu’nun anlattığı gibi bu işin fitilini yakmayı başarırsa inanın çok sayıda insanın hayatı kurtulacak.

Ölüm Allah’ın emri. Bizler buna inanmış insanlarız. Ancak bizim dinimiz tedbiri gerekli kılar. O nedenle deprem şehri Sakarya’da, depreme karşı alınacak en baba tedbir kentsel dönüşümdür.

Adapazarı Belediyesi, Mutlu Işıksu’nun verdiği bilgilere göre kentsel dönüşümde örnek ve öncü olacak bir projeyi hayata geçirmeyi hedefliyor.

Bu da çok önemli. Adapazarı Belediyesi bu işin ilk etabını başarılı bir şekilde örnek olarak ortaya koyabilirse, dönüşüm rüzgarının şiddetli bir şekilde devam etmesi de muhtemeldir.

Sadece zaman konusunda bir handikap var.

Çünkü her geçen gün yeni bir depreme yaklaşıyoruz. 17 Ağustos’tan sonra geçen yılları adeta çöpe attık ve kentsel dönüşümle ilgili hiçbir adım atmadık.

O nedenle kum saati dolmaya başladı.

Adapazarı Belediyesi’nin mümkün olan en kısa zamanda icraata başlaması gerekir. En büyük destekçisinin de AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Milletvekili Ali İhsan Yavuz olacağını düşünüyorum.

Tabi ki dönüşüm önemli bir saç ayağı da Büyükşehir Belediyesi olacak. Başkan Ekrem Yüce’nin de tıpkı Adapazarı Belediye Başkanı Mutlu Işıksu gibi bu işe gövdesini koyacağından eminim.

Bu yazı toplam 1243 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar