SRT Yayın Akışı - 26.03.2019

NAMAZI TERK ETMENİN CEZASI16 Şubat 2018 - 10:16, Cuma


Geyveli Emekli İmam Sadettin ARMAĞAN

Kardeşlerim

Namaz ibadeti bizleri günde 5 defa Rabbimizle buluşturan bir görevdir. Benim imanım var ben Müslümanım ve müminim diyen bir kimsenin namazı terk etmesi, Allah cc ile buluşmak istemiyorum, onun davetini kabul etmiyorum, onun huzuruna gitmek istemiyorum demesi mümkün değildir. ancak kimler ve niçin namazı terk ederler:

1.     Gaflet içinde, nefsinin ve şeytanın esiri olanlar namazı terk ederler.

2.     Tembellikten ne yaptığını bilmeyecek kadar cahil olanlar namaz kılmazlar.

3.     Allah’a (cc) hesabı unutanlar, ölüm yokmuş gibi hayatı sadece dünyadan ibaret sayanlar, Ahiret hayatını unutan veya yok zannedenler namaz kılmazlar.

Yukarıdaki maddelere göre namazını terk edenler büyük günah sahipleridir. İnkar etmedikçe imanları vardır. Fakat bu iman kurtarıcı bir iman değildir. sizlere unutulmayacak bir kaideyi hatırlatmak istiyorum. O da şudur.

Günahta ısrar etmek imansızlık sebebidir. Allah cc korusun. Bugün kılıcam yarın kılıcam vaktim yok yapamıyorum, yaşım genç daha zamanı var gibi şeytani vesveseler bizi imansızlığa götürebilir. Unutmayalım ki yatın kılarım diyenin dün kılmışlar cenaze namazını.

Namazla ilgili çok tehlikeli sözler söyleniyor. Bu sözleri sakın söylemeyelim. Söyleyenleri ikaz edelim. O sözler sunlardır.

a-     bir kişi başka bir kişiye gel camiye gidelim namazımızı kılalım dese o kişide benim yerime de sen kılıver dese iman tehlikeye girer. Niçin mi? Rabbimiz buyuruyor ki Hiç kimse başka bir kişinin yükünü çekemeyecek, ayeti kerimesini hafife aldığı alay konusu yaptığı için, iman tehlikeye girer.

b-     Yine bir kişi gel namaza gidelim dese, diğer kişide benim abdestim yok dese öbür kişi de gel iki abdestlinin arasına duruverirsin olur dese yine iman tehlikeye girer Niçin mi? Rabbimiz buyuruyor ki: Ey İman edenler namaza kalkıştığın zaman yüzünüzü, kollarınızı yıkayın, başınıza mesh edin, ayaklarınızı yıkayınız, yani abdest alınız, ayeti celilesini hafife almak, alay konusu yaptığı için iman tehlikeye girer. Şunu bilelim ki, Rabbimiz hiçbir şeye muhtaç değildir. herşey ona muhtaçtır. Bizim namazımıza ihticaı ihtiyacı yoktur. Bizim onun rahmetine, mağfiretine ihtiyacımız vardır. Bir ayeti kerime ve bir hadisle konumuzu bitirelim.

Nefsine-şehvetine, uyup namazı zayi (terk) edenler için cehennemde (ĞAYYA) vadisinde azap vardır. (Sure-i Meryem) müfessirler Ğayya denilen cehennem vadisinde cehennemde yananların irinli pis sıcak suları dolacak ve namazını terk edenler orada yanacak. Peygamberimizde SAV “bir vakit namazını kasden bile bile terk edenin cehennem azabı 80 senedir. Diye haber veriyor. Konunun daha iyi anlaşılabilmesi için size çok ilgi çekici bir olayı anlatacağım.

Peygamberimiz hayatta iken Medine-i Münevvere’nin yakın bir köyüne bir yabancı gelir. Sahabeden biri onu misafir olarak evine götürür ve bir gece evinde kalır. Sabah olunca gider. Fakat misafirde namaz yok. Ev sahibi hemen Peygamberimize SAV  gider ve olayı anlatır. Namaz kılmayan birini evimde yatırdım. Yedirdim içirdim. Peygamberimiz sahabeye dedi ki hemen evine git, eline toprağı kazıyacak bir keser al, bir de çuval al ve namazsız adam nerelere bastıysa git oraların toprağını kazı ve evinden uzaklaştır. Zira namazını kılmayanın ayak bastığı yere Allah cc rahmet meleklerini göndermez.

Evet kardeşlerim, evimizde namaz için günde beş defa kıbleye dönen namazını eda edenler olsun. Namazsız eve rahmet meleği gelmezse onun yerine şeytan gelir ve o evde huzur, sevgi kalmaz.

Selam ve sevgi ile kalınız.

Bu yazı toplam 564 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Sosyal Medya


 

KÖŞE YAZARLARI


Çok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


 

Srt Programlarımız