SRT Yayın Akışı - 27.06.2022
Son Dakika

NASILSINIZ ?13 Nisan 2022 - 16:36, Çarşamba


Semiha Özgür SEZER

Nasıl olsun, daha şimdiden psikolojik danışmanlık için talepler, yazışma yoluyla artmış bulunmakta. Lütfen yardım edin; ‘‘zaten problemim vardı ama Corona virüsü de eklenince daha da baş edilemez hale geldi.Var olan stresimize stres eklendi.’’ diyenler.. Tabi bunun tek suçu, Corona’ya bağlanamaz. Neden mi? Corona zayıf olan bünyelerin bedenine musallat oluyor. Tıpkı ruhta beden gibi zayıf olduğun da, Corona travmaya dönüşüyor.

Artık sürekli strese teslim olarak durumu reddetmek yerine, bu güvensiz, gergin, olumsuz düşüncelerin, nereden geldiğini anlamaya çalışmak daha doğru olur.

İÇ KONUŞMA DÖNGÜLERİNİZİ KONTROL EDİN

Sürekli olumsuz cümlelerin kullanılması; Bak gördün mü hayat ne kadar ucuz ?

‘‘Bak bir virüs tüm geleceğimizi elimizden aldı ?’’

‘‘Dışardan illaki bize de bulaşacak, acaba bende de var mı?’’

‘‘Bak neydi o eskiden gezmeler, alışverişler, şimdi hepsi bitti eve tıkandık.’’

‘‘Allah bize ceza verdi….’’

Daha bunun gibi başka bir çok cümleyi duyabilir ve hatta sizde enerjinizi sınırlayan cümleleri söyleyebilirsiniz. Öncelikle kendi kendimize teoriler üretmek, ürettiklerimizi yaymak ve inanmak, olumsuz duygularımızı pekiştiriyor. Hatta bu duygu ile yattığınızda, kabuslar görmeye başlar, uykusuz kalmaya , kendi kendinize konuşmaya, ağlama krizlerine girmeye başlarsınız. Öncelikle, bilinçaltınıza yerleştirdiğiniz bu cümlelerinizden kurtulun. Aksi takdirde kendinizi tehdit altında hissetmeye ve güvensizlik duymaya devam edeceksiniz.

KAYGINIZI TETİKLEYEN İÇ KONUŞMALAR

Korku ve anksiyetemizi tetikleyen olumsuz iç konuşmaları fazlaca yapmaktayız.

  •  ‘’Ya olmazsa, olursa’’
  • Kendini eleştiren, şüphe duyan, korkak ve güçsüz olduğuna dair özdarbeleyici konuşma
  • Yahut bu konuşmaları başkalarını yargılamak, aşağılamak, olumsuz enerji veren darbeleyici konuşma olarak yapmak.

Zaten şu süreçte maalesef ki, gerek kendi kendimize, gerekse whatsapp grupları, sosyal medya ortamları ile yeterince bilgi kirliliğini yaymaya ve her bilgiyi inanç ile birbirimize enjeksiyon yapmaktayız. Sürekli kehanetlerde bulunmakta, her şey daha da kötü olacak, zaten devlet yeterince gereğini yapmadı gibi saldırgan tutumlar sergileyerek tehlike saçmaktayız. Oysaki en morale ihtiyacımız olduğu zamanda, birbirimize destek olmamız gereken bir durumda.

SON BİR SÖZ …

Ne şehitler olduğunda, ne darbe olduğunda, ne savaş olduğunda, ne deprem, yangın olduğunda komik videolar ile vahamet içerisindeki toplumsal olayı mizaha dökmeyiz. Ama bu salgın bizi oldukça zıvanadan çıkardı. Hem korkuyor, hem oynuyor gibi dengesiz tutumlar sergiler olduk. Hatırlatırım ölülerimiz ve hastalarımız var; komikliğin, fenomenliğin, elden ele gezen komik fıkralara konu yapmanın hiç sırası değil.Zira hiç komik değil. Üstelik trajikomik bile değil.

Saygıya ve aklıselimliğe davet ediyorum. Ve size gruplarınızdan,sosyal medyalarınızdan bu şekil paylaşım yapanları linç etmeyi, gereken tavrı göstermenizi öneriyorum. Çünkü linçi hak edecek çok çirkin bir davranış .

Bu yazı toplam 162 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar