SRT Yayın Akışı - 16.10.2019
Son Dakika

Ne bitmez süreç!6 Mayıs 2019 - 10:04, Pazartesi


İsmail MÜFTÜOĞLU

31 Mart 2019 tarihinde yapılan ve bir gün içinde tamamlanan seçimin, sayım süreci elan devam etmektedir. Bu hal, ülkemiz için yüz karasıdır.

Türkiye gerek seçim sistemi ve gerekse seçimle ilgili teknik imkânlara sahip olmasına rağmen, sayımın bu güne kadar bitirilmemesi, politik ihtirasların sonucudur. 
Bütün dünya seçim sürecini titizlikle takip etmekte ve Türkiye’yi demokrasi açısından imtihana tabi tutmaktadır. İnsanlarımız da bu durumdan son derece şikâyetçidir.

Çaresizlik içinde sonuç beklemektedir. Çünkü verdiği reyin akıbetini bilmesi, vatandaşın en tabii hakkıdır. 
Buna rağmen, gerek iktidar ve gerekse muhalefet partilerinin bitmez, tükenmez itirazları, Yüksek Seçim Kurulunu çalışamaz hale getirmiştir. Ancak Yüksek Seçim Kurulu da, bu itirazların çoğalmasına, uygulama anlayışı ile teşne olmaktadır. Bu husus da milletin dikkatinden kaçmamaktadır.
Malum olduğu gibi, seçim kurulları kanuna göre vazifelerini icra etmek mecburiyetindedir. Gözlerinin ve vicdanlarının, kanunun emrinde olması gerekir.

Yüksek Seçim Kurulu hiçbir güce aldırmamalı, alacağı kararlar milletin vicdanını rahatlatmalıdır. Ayrıca Yüksek Seçim Kurulu, sosyal ve siyasal kaosa meydan verebilecek davranışlardan da uzak durmalıdır.
Yüksek Seçim Kurulu önüne gelen meseleyi, hukuki ölçüler içerisinde, bir an önce çözmeli, ertelemelere meydan vermemelidir. Ancak şu ana kadar gördüğümüz, Yüksek Seçim Kurulunun statüsü ile mütenasip olmayan davranışlar sergilediğidir.
Diğer bir husus, seçimin galiplerine mazbataları verilmesine rağmen, bazılarının –ki bunların başında İstanbul gelmektedir, hâlâ itirazların baskısı altında tedirginlikleri devam etmektedir. Bu hususu hukuki açıdan değerlendirmek gerekirse, maalesef bu konuda da bir garabet yaşanmaktadır.
Gördüğümüz, Ankara’da seçim itirazlarına rağmen, Ankara Belediye Başkanı makamına oturmuş ve icraatlarına başlamıştır.

İstanbul’un durumu ise meşkük.

Bu anlayıştan ve gecikmelerden derhal vazgeçilmeli, İstanbul da, başsız bırakılmamalıdır. 
Yüksek Seçim Kurulu seçimin yenilenmesi gibi bir karar alırsa, büyük huzursuzluklara sebebiyet verir.

Doğacak her türlü sonucun sorumlusu Yüksek Seçim Kurulu gösterilir. Çünkü Yüksek Seçim Kurulu kanuna göre değil, yöneticilerin gözünün içine bakarak hareket ettiği görüntüsünü vermektedir. Bu görüntü ise, statüsüne uygun düşmemektedir.
Zira; 
• Tarafsızlık ilkesi ihlal edilmekte ve hakkın net bir şekilde tevdii geciktirilmekte görüntüsü mevcuttur. 
• Bugüne kadar yapılan uygulamalar, hukuk devletine uygun düşmemekte, vatandaşın iradesi dikkate alınmamaktadır. 
• Yandaş davranış görüntüleri milletin sinir uçlarını germekte ve keyfiliğe sebebiyet vermektedir. 
Selam doğru yola uyanlara olsun.

Bu yazı toplam 1561 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

----

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar

okur