SRT Yayın Akışı - 02.06.2020
Son Dakika

NE YEDİĞİMİZİ BİLMİYORUZ21 Ekim 2019 - 08:00, Pazartesi


Zemine YILMAZ İŞÇİ

Tarım ve Orman Bakanlığı, geçen hafta  resmi internet sitesinden yaptığı duyuru ile taklit, tağşiş yapıldığı veya ilaç etken maddesi ilave edildiği tespit edilen toplam 618 firmaya ait 1211 parti ürünü tek tek açıkladı.

 

 Bakanlığın açıklamasından sonra taklit, tağşiş  yapan firmalar bir bir açıklama yaparak  , hatta tarım il müdürlüklerinden aldığı  temiz kağıtlarını yayınladılar

 

Bu durum biz tüketicilerde “ne yiyip-ne içeceğimiz veya kimin ürettiği mala güveneceğimiz” konusundaki soru işaretlerinin artmasına yol açtı.

 

 

Açıklanan listede at eti ve tek tırnaklı eti tespit edilen firmalarda yer alıyor. Tarım ve Orman Bakanlığı'nın açıkladığı hileli ürünler listesinde yer alan tek tırnaklı ve at eti tespit etilen firmalardan bazıları da ilimizde bulunuyor.

 

Ağzımızın tadıyla boğazımızdan gönül rahatlığıyla bir şey geçmiyor. Halkın temel hakkı olan sağlık hakkı şu an işlemiyor. Ne yiyip, içtiğimizi dahi bilmiyoruz.

 

Ne üretirken, ne satarken tarım ve işlenmiş gıda ürünlerimiz yeterince denetlenmiyor, analiz edilmiyor. Bırakın genel temel sağlık ya da ürün standartlarını artık dünya, her tür analizi ürün etiketlerine koyarak, herkesin bilgilenmesini sağlıyor. Biz de ise bu kurallar da yeterince yerleşik değil.

 

Para her şeyin önünde artık memlekette. Para halkın sağlığının da önünde. Kimsenin halkın sağlığını düşünen yok, herkes günü kurtaracak politikalarla günü geçirme derdinde. Ne yediğimizin ne de içtiğimizin ne olduğunu bilmiyoruz.

Ancak söz konusu halk sağlığı olduğu zaman akan suların durması gerekirken, kimsenin kılı bile hala kımıldamıyor. Yediğimiz, içtiğimiz nedir, zehir mi yiyoruz, zehir mi içiyoruz kimsenin bir şey bildiği yok.

 

 

Bu yazı toplam 639 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar