SRT Yayın Akışı - 04.12.2020
Son Dakika

NEFİS TEMİZLİĞİ21 Ekim 2020 - 17:45, Çarşamba


Geyveli Emekli İmam Sadettin ARMAĞAN

Aziz Dostlarım

İnsan iki bölümden ibarettir. Et ve kemik dediğimiz ölecek olan öldükten sonra toprağa gidip çürüyecek olan beden dediğimiz bölüm. Bedeni terk edip rabbine gidecek, ölmeyecek, kaybolmayacak, hesap verecek olan bölüm. Bizim en çok hizmet edeceğimiz kirletmeyeceğimiz bölüm ikincisidir. Biz bu bölümün adına can diyoruz. Bu can dediğimiz mahiyeti bizce bilinmeyen rabbimin emri ve bilgisinde olan nesne ölüm saati geldi mi ayak parmak uçlarından çekilerek, boğazımıza gelecek oradan da ağızdan çıkıp geldiği yere rabbine dönecek. Dönmesine mani yok. Fakat nasıl dönecek. Pis mi? Temiz mi? İşte önemli olan bu. Rabbimiz bize diyor ki: Tertemiz gönderdim, sizi dünyaya tertemiz isterim sizi. Ukbaya (Ahirete). Peki, kirlenmemek Rabbimize tertemiz, günahsız dönmek için ne yapalım. Can bedeni terk etmeden onu temizleyelim. Rabbimiz buyuruyor ki; Doğrusu nefsini (Canını) temizleyen kimse kurtuldu. Rabbinin adını anan ve namaz kılanda kurtuldu. Fakat siz dünya hayatını tercih ediyorsunuz. Oysa ahiret daha hayırlı ve kalıcıdır. Süre-i A’la 14-15-16-17.

Ayeti kerimeden anlaşıldığı üzere can temizliği için bizleri yaratanı unutmayacağız. Namazı aralıksız devam edeceğiz. Fakat iş bununla bitmiyor. Bunlar meselenin temeli ve direğidir. Şimdi ben sizlere bizi kurtaracak ve ahirete tertemiz gönderecek 11 maddelik manevi reçete yazacağım. Hep beraber bu reçetede ki ilaçları kullanalım inşallah kurtulalım tertemiz ahirete gidelim.

1-) helal lokma konusunda çok titiz olalım. Hacı Bektaş-ı veli der ki; Allah’ın sevdiği kullardan olmak istersen ağzından girene dikkat et. Haram bir lokma vücuduna girmesin. Kendini manevi yönden zehirleme. Peygamber sav. Efendimiz: Vücuda giren haram lokmanın 40 gün tesiri geçmez. O kimse de kırk ibadetinin tadını alamaz buyuruyor.

2-) Kul hakkın dikkat edelim. Rabbimizle aramızda olan günahların tövbesi ve affı vardır. Fakat insana karşı olan hakların tövbesi ve affı yoktur. Ancak hakkı bize geçenin bizi affetmesi olursa kul hakkı cezasından kurtuluruz. Aman ha kul hakkını ahirete götürmeyelim bu dünyada iken ne yapıp yapıp helalleşelim.

3-) hayvan hakkına dikkat edelim. Bile bile hayvanlara zulüm yapmayalım. Ancak çok zarar veren zararı büyük olan hayvanların ortadan kaldırılması caizdir. Bunun dışında ağzı var dili yok olan hayvanların canını yakmayalım. Tabi ki bugün vasıtalar var geçmişte atalarımızın yükünü çiftini harmanının hayvanlar yapardı. Çekemeyeceği yükü yüklersen yiyeceğini az verip aç bırakırsan ayağının nalı düşmüş nallatmazsan o hayvan senden hakkını alacak. Benim bir hocam vardı. Dağdan merkebine odun yüklemiş gelirken yolda birisi ile karşılaşmış. O kişi bakmış ki hoca efendinin elinde bir tek ayakkabı var ayağının bir yalınayak. Sormuş? Hayrola hocam bu ne hal? Hocamın cevabına lütfen tam dikkat demiş ki: hayvanın nalı düşmüştü nallatamadım. Onun bir ayağı nalsız yere basarken duyduğu acıyı bende duymak için ayağımın birinin ayakkabısını çıkarıp yere basıyorum ki aynı acıyı bende duyayım da ahirette zor duruma düşmeyeyim.

4-) seher vakitlerini boş geçirmeyelim. Bir gönül ehli ne diyor bakın: yatma seherde uğrarsın derde, söyle her yerde elhamdülillah. Rabbimizde Kuranında şöyle buyuruyor: Rabbimiz sabredenleri doğruluktan şaşmayanları, el pençe (namaza duranları), nafaka (sadak) verenleri, seher vakti istiğfar edenleri görür. O halde o tatlı uykudan besmele ile kalkıp hemen abdest alıp seherin alaca karanlığında el pençe Rabbinin huzurunda durup sonunda günahlarından istiğfarda bulunanlar nefislerini ( Canlarını) temizlemişlerdir.  

Bu yazı toplam 375 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar