SRT Yayın Akışı - 01.10.2020
Son Dakika

NİNELERİMİZİ DEDELERİMİZİ TANIYALIM13 Ağustos 2020 - 23:30, Perşembe


Geyveli Emekli İmam Sadettin ARMAĞAN

Nine ve dede kelimeleri kadar değerli, anlamlı, kutsal ve hürmet duyulacak başka kelime yoktur. Tabiki Allah cc Peygamber SAV Kur’an ve İslam kelimeleri her şeyin üstündedir. Fakat rabbim nine ve dede kelimelerine apayrı önem yüklemiş. Anne ve babamızın, ana ve babaları bizim nine ve dedelerimizdir. Elleri öpülecek kimselerdir. Savaşta, cephede dedeler, arka planda nineler vardır. Elde yok, üst başta yok fakat öyle bir kalpleri vardır ki, o kalpte Allah sevgisinden başkasına yer yok. Dilleri dualı, imanları nurlu, yüzleri devamlı kabeye doğrudur nine ve dedelerimizin. 

Bizler onların torunlarıyız. Onlar bizi öyle severler ki, bağırlarına basarlar, koyunlarında uyuturlardı. Nine ve dedelerimiz derler ki, biz öz çocuklarımızı torunlar kadar sevmedik. Ben dedem ve ninemi hep elleri nasırlı gördüm. Koyun ve keçi postundan yapılmış seccade başında gördüm. Kışın ayazda ibrik içindeki buz tutmuş su ile abdest alırken gördüm. Kandil ışığında gözyaşı ile mübarek kitabımız Kur’anı okurken gördüm. Mübarek güneşin sabah namazını kılmadan üzerlerine doğmadığını gördüm. Çok zor şartlarda, sabanla toprağı karıştırıp tohumu besmele ve abdestle toprağa atarken gördüm. Harmanda 30-40 derece güneş altında düven üzerinde buğday başaklarını öğütmek için saatlerce yüz metrekarelik alanda usanmadan dönerken gördüm. Fakat bütün bu zorluklarda onları hiç kavga ederken, hallerinden şikayet ederken görmedim. Ezanla işlerini bırakıp o rızkı kendilerine verene günde 5 vakit hamd etmek için namazlarını terk ettiklerini hiç görmedim. Benim ninem, dedemi işe gönderirken şöyle derdi. Beyim evimin direği, haydi rabbim sana hayırlı işler versin. Helalinden kazan. Biz aç ölürüz, asla haram yemeyiz. Sakın ola ki bu eve haram lokma getrime. Eğer haberimiz olmadan bize haram yedirirsen mahşerde iki elim yakanda olur. Bilmem nine ve dedelerimizi size kısa da olsa tanıtabildim mi? Onlarda olan bu meziyetler bugün ailelerde torunları tarafından uygulansa huzursuzluk, bereketsizlik olur mu?  Şunu unuttum. Benim ninem akşam, dedem eve gelince ellerinde ne var diye eline değil, akşama kadar özlemiş olacak ki dedemin yüzüne bakardı. Torunları olarak biz eve eli boş geldiğimizde hep ele baktığımız eşlerimiz dur bakalım ben senin birde yüzüne bakayım, senin bir gözünde sakatmış, eline bakmaktan senelerdir yüzüne bakmadım diyorlarsa bir düşünelim. 

Nine ve dedelerimiz hayatlarında bizim kadar çok insan tanımamışlardı. Fakat çok sağlam dostlar kazanmışlardı. Evlerinde bizim kocaman evlerimize sığmayacak kadar insan misafir ederlerdi. Çok birşeyleri yoktu. Kalpleri temizdi. Evleri içinde ferah yaşarlardı. Çok sabırlıydılar. Gönüllerindeki iman çağlayanlar gibiydi. 

Onları asla ihmal etmeyelim. Hor görmeyelim. Hele hele yüz karası huzur evlerine atmayalım. Onların duası bize yeter. 

Cumanız mübarek olsun. Selam ve sevgi ile kalınız.

 

 

Bu yazı toplam 340 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar