SRT Yayın Akışı - 23.09.2020
Son Dakika

NORMALE DÖNÜŞ! 21 Mayıs 2020 - 03:45, Perşembe


Taner İltaş

Aylardır koronavirüsle mücadele ediyoruz.

Salgının sağlık boyutunun yanı sıra bir de günlük hayata, ekonomiye daha doğrusu tüm yaşantımıza olumsuz anlamda etkisi var.

Bir yandan da normalleşme adımları atılmaya başlandı. Normalleşme için ‘erken’ diyenler de var, ‘olması gereken buydu’ diyenler de.

Tabi bu normalleşme üstüne basa basa sıklıkla vurgulandığı gibi ‘yeni bir normal.’ Yani 3 ay önceki hayatımıza dönmemiz şu aşamada mümkün değil.

Ancak geçen yazımda da belirttiğim gibi bazı anlamsız işler de kafa karıştırmaya yetiyor da artıyor.

Mesela şu süreçte liglerin başlamasıyla ilgili alınan karar. 12 Haziran’da başlatılma kararı alındı.

Liglerin oynatılma kararı da Türkiye Futbol Federasyonu’nun inisiyatifine bırakıldı. Bizzat Sağlık Bakanı Fahrettin Koca bu açıklamayı yaptı.

Bu nasıl iş anlamak mümkün değil. Federasyon kim? Ne anlar sağlık işinden! Böylesine önemli ve sonuçları açısından geniş bir kitleyi etkilemesi muhtemel karar nasıl olur da sadece federasyona bırakılır?

Şöyle ki; üst düzey bir futbol müsabakasında gözlemcisi, top toplayıcısı, futbolcusu, antrenörü, sağlıkçısı, hakemi, yedek oyuncusu ile yaklaşık 500 kişilik bir ekip mesai harcayacak.

Her ne kadar seyircisiz olarak maçlar oynatılacak olsa da yüzlerce insanın görev yapacağı bir organizasyondan bahsediyoruz.

Üstelik futbol temas oyunudur. Tespit edilmemiş, virüs taşıyan bir oyuncunun bunu başka bir oyuncuya bulaştırması çok yüksek ihtimal.

Bu insanların aileleri var. Küçük bir matematik hesabı ile virüsün ne kadar insana kolayca bulaşabileceğini tahmin edebilirsiniz.

Federasyon Başkanı açıklama yapıyor: Koronavirüs tespit edilenler olursa, onlar ayrılacak kalanlar devam edecek.

Bu ne saçma sapan bir açıklamadır!

En nihayetinde bu bir oyun. Ligler oynatılmazsa ülkenin sonu mu gelecek? Doğru zaman gelmeden, sadece endüstrinin ekonomik kaygıları düşünülerek alınan bu karar gerçekten vicdanlara sığıyor mu?

Kardeşim bu ülkede henüz virüs tehlikesi geçmedi. Alınan kararın, uygulanmak istenenin adı sağlıkla oynanan bir kumardır. 

Futbol müsabakalarını başlatarak bir yandan da insanlara nasıl ‘evde kalın’ çağrısı yapacaksınız?

Bunun mantıklı ve akla uygun bir tarafı var mıdır?

Olmadı kahvehaneleri, restoranları ve kafeleri de açın. İnanın kahvehanelerde oluşacak risk, futbol müsabakalarında ortaya çıkacak riskten daha az olur.

Bir yandan ikinci dalga korkusu yaşıyoruz, bir yandan da normalleşme düşüncesiyle anormal işler yapıyoruz.

Dönün bir bakın ülkedeki hayata. Yasaklar kalktığı zaman insanların caddelerde nasıl virüs yokmuş gibi hareket ettiğine bakın.

Bu işler kolay değil.

Koronavirüs çok kolay bulaşıyor. Yayılım hızı çok etkili. Tedbirde yaşanacak en ufak bir gevşeklik her şeyin başa sarması demek.

Ben böyle konuşuyorum ama dünya genelinde de benzer şeylerle karşılaşıyoruz. 30 bin kişinin öldüğü Fransa’da okullar açıldı.

Ölü sayısı her ne kadar dehşet verici olmasa da Almanya’da futbol müsabakaları geçtiğimiz hafta sonu başlatıldı.

20 bine yakın insanın öldüğü Brezilya’da karantina bile uygulanmıyor. Virüsün en çok vurduğu Amerika bile bir an önce normale dönmenin derdinde.

Anlaşılan ekonomik kaygı can güvenliğinin iyice önüne geçmiş.

Herkes bir an önce normale dönmek istiyor. Herkes bir an önce eski hayatına kavuşmak istiyor.

Ancak tehlike geçmeden, riskin boyutu çok fazla düşmeden atılacak her adım işleri arap saçına döndürür.

Bu, kaş yapayım derken göz çıkarmaktan öteye geçer. İkinci dalga, üçüncü dalga hem insan sağlığı hem de ekonomi açısından çok büyük darbe olur.

Ne diyelim, inşallah toplum bilinçli ve tedbirli hareket eder de bu endişelerimiz boşa çıkar.

Bu yazı toplam 1582 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar