SRT Yayın Akışı - 27.01.2021
Son Dakika

NORMALLEŞME DEĞİL NORMAL HAYAT10 Ağustos 2020 - 03:43, Pazartesi


Zemine YILMAZ İŞÇİ

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronovirüs (Kovid-19) Türkiye’de 6 bine yakın can aldı. Normalleşme sürecine hızlı bir giriş yaptık sanki. (Oysa ki tedbirli normalleşme denmişti, unuttuk...)

   Vaka sayıları geçtiğimiz günlerde oldukça iyi bir seviyeye düşmüş, hatta iyileşenlerin sayısı da yüzleri güldürmüştü.

Her yerde söylenen ikinci dalga ise ülkemizde yaşanmayacak gibi görünüyordu. Ancak son günlerde  açıklanan tabloda vaka sayılarının binin üzerine çıkması herkesi tedirgin etti. Acaba ikinci dalga gerçekten olacak mı?

Peki, her geçen gün düşen ve üstesinden gelmeyi başardık dediğimiz anlarda vaka sayısının artması neden kaynaklandı?. Sanırım biraz fazla normalleştik tedbirleri elden bıraktık.

 Geçen  hafta   Sedivan’da  bir pazara gittim saat 10 gibi

 Kalabalık olmadan alışverişimi yapıp  geleyim diye.

 Kalabalık yoktu ama pazarda pazarcıların  genelinde  maske de  yoktu.

Onları uyaracak zabıta da yoktu.

Bir kaçına  sordum neden  maske takmıyorsunuz? Ben tedirgin oluyorum diye

  Hepsi bir bahane buldu. Yok  nefes alamıyorum, yok astımım var gibi bir çok  bahaneler sıraladılar.

 Yine  Adapazarı  Maltepe’de zincir marketlerin birinde çalışanlar maske  takmıyor. Yeğenim  üç defa  şikayet edip uyarmasına rağmen hala takmıyorlar.

Mekanlarda  ise sadece hizmet elemanları maskeli, masalarda da göstermelik el dezenfektanları. Onun dışında pandemiyi hatırlatan hiçbir şey yok. Hele de  Karasu plajları tamamen normal.

Sanki hiçbir şey olmamış gibi tatile çıkmalar, kalabalık sofralar, konuk ağırlamalar, avm turları tüm bunları bir de sosyal medyada bir toplu fotoğraf paylaşımları.

Birde geçen hafta  İçişleri Bakanlığı’nın 81 ile gönderdiği genelge kapsamında Sakarya’da da denetimler yapıldı.

  Denetimin yapılacağı bir gün öncesinden duyuruldu.

Herkes önlemini aldı.

Bir günlük denetimden başarıyla çıktık.

Ya sonraki günler ne olacak.

Daha bir ay önce insanlarla aynı ortamda olmaya ölesiye korkuyorduk, şimdi ise hiç böyle bir şey olmamış gibi yaşıyoruz. Bu da normal değil bence.

Sıcağın ortasında maskeyle dolaşmak gerçekten çok zor. Kan ter içinde kalıyorsun, nefes alamıyorsun, çok zorlanıyorsun, gerçekten beter bir durum. Ama lütfen bizi zorlasınlar! Maske cezasından sakın vazgeçmesinler.

Çünkü o cezalar olmazsa, zora gelmeyeceğiz ve o maskeyi takmayacağız! Biz cezadan anlıyoruz! Toplu taşımada, pazarda,  markette, bankada, hatta taksilerde takmayana o ceza mutlaka kesilmeli.

Bu sorunun üstesinden gelmek ve tamamen düzlüğe çıkmak için tedbirleri elden bırakmamalı ve son vakaya kadar bu salgınla savaşmalıyız. Yoksa ensemizde olan bu virüsten kolay kurtulamayacağız.

Bu yazı toplam 811 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar