SRT Yayın Akışı - 19.05.2022

Son Dakika

ÖFKE KONTROLÜ13 Aralık 2021 - 00:23, Pazartesi


Semiha Özgür SEZER

Birbirimize yahut herhangi bir olaya, duruma kızdığımızda neden öfkelenmek tek tercih oluyor.Gelin bunun üzerine düşünelim.

İlişkilerdeki iletişimsizliğin altında bu tercih yatıyor.Tepkilerdeki öfke,istekler,beklentiler,olayın ve ortamın önüne geçiyor.Bu durumda pirelerin deve olarak örüldüğü ilişki ağları ortaya çıkıyor.

En önemli sorunumuz,problem çözme becerilerimiz.Ler eki bile fazla olacak .Çünkü biz sadece tek bir becerimizi ortaya koyuyoruz.Öfkelenmek.

Geniş ailelerin kalabalığında uyumu yakalamanın zorluklarından bahsederken,çekirdek ailede uyumu neden yakalayamıyoruz? sorusu ortaya çıktı.

Anne,baba,çocuktan oluşan bir ailenin iletişim çatışmaları daha çok problem çözme becerilerindeki kısırlıktan kaynaklı.

Öfkelenmemeyi öğrenmek mümkün ve en etkili yöntemi her şeyden önce neden öfkelendiğinizi anlamaktan geçer.

Gergin ya da dışlanılmış hissettiğinizde kontrolü elinize almak istediğinizde,sizden korkanları  yönetmek için,fiziksel ya da psikolojik olarak daha küçük gördüğünüz insanları hizaya getirmek için ,kendinizi önemli gördüğünüz için ve ilgi toplamak için,duygusal paylaşımın risklerinden kaçtığınız için,karşınızdakinde suçluluk duygusu oluşturmak,kendinizi acındırmak,karşınızdakinin daha üstün yanlarından rahatsız olduğunuzda,kendinizi düzeltmek yerine,daha kolay yol olduğu için,haklılığınızı ispat etmek  amacıyla güç gösterisi yapmak için…daha bir çok mazeret sıralayabiliriz.İşte bunların hepsi öfkeyi ortaya çıkaran güdüler.

Bunu yapabilmek için güdülerin ortaya çıkardığı düşünce tarzlarından vazgeçip, yeni bir düşünce tarzı oluşturmalı.Sizi öfkeye sığınmaya iten insan ve durumlarla karşılaştığınızda,düşüncelerinizi sürekli değerlendirerek yeni duygular ve verimli davranışlar oluşturacak sözcükler üzerinde çalışın.

Küçük bir dipnot belirtmek isterim.Çiftler için;öfkeli iken  ‘yanına gitsem üstüme gelme,gitmesem umursamazsın’ gibi anlamların yüklendiği tahriklerden korunmak için anlaşmaların önemli rolü vardır.

Öfkeli olduğunda ne yapmalıyım?Üstüne geldiğimi düşündüğün için sihirli bir cümle seçelim. ‘’Şu an seni yalnız bırakıyorum,öfken geçince sen gel ve konuşalım.’’ Bu veya seçtiğiniz sihirli cümlenizi belirleyip anlaşma yaparsanız, sizin için frenleyici ve ilişkinizdeki davranışlarınızın yanlış yorumlamalarında önüne geçersiniz.İlişkilerde algılar çöpçatan gibidir.

ÖNERİLER:

Öfkeli kişiliğinizi biliyorsanız ve kabul ettiyseniz;öfkenizi on saniye erteleyin öyle patlayın.İlk on saniye kritik andır.Sonraki sefer bu saniyeleri arttırın otuz saniyeye çıkarın.Öfkeyi erteleyebildiğinizi kendinize ispat ettiğinizde, onu denetlemeyi de öğrenmeye başlıyorsunuz demektir.

Öfke anında ;herkesin istediği gibi düşünme ve davranma hakkı olduğunu ve istediğiniz şekilde değiştirmenin gereksiz bir çaba olduğunu hatırlayın.

Çocuklara uyguladığım öfke günlüğünü yetişkinlere de tavsiye ediyorum.Öfkelendiğiniz yer,olayları kaydedin.Ve öfkeli davranış,tepkilerinizi yazın.Göreceksiniz her öfkelendiğinizde bunu yapma zorunluluğu daha az öfkeye neden olacak.

Öfkelendiğinizde sevdiğiniz insanın yanına yahut sevdiğiniz ortama gidin.Belirli davranış belirlerseniz öfkelendiğinizde yapacağınızı otomatikleştirebilirsiniz.

Kendinizi ne kadar tanırsanız,kontrol etmeniz o denli kolaylaşır.

Bazı içselleştirdiğimiz kalıplar vardır.Öfkenin insana özgü olduğu gibi.Öfkeyi içe atmaktansa dışa vurmak sağlıklıdır.Ancak en sağlıklı tercih hiç öfkelenmemek.

Başkalarından beklenti duymayı bırakın.En önemli kriter aslında bu.Beklentiler yok olursa öfkede yok olur.

Sinirlendirici her durumda problem çözme odaklı olun,duygunuzun esiri değil.Çözüm ile uğraşırken öfkeye zaman kalmayacaktır bile.

Saygılar

Bu yazı toplam 281 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar