SRT Yayın Akışı - 09.08.2020
Son Dakika

ÖĞRENCİLERİN KORKULU RÜYASI OLAN KYK BORÇLARINDA SON GELİŞMELER10 Ocak 2020 - 08:57, Cuma


Gülsüm ÇAKMAK GÜNERİ (Serbest Muhasebeci Mali Müşavir)

2020 Yılı birçok yapısal değişikliği beraberinde getirirken, umudumuz olan vergisel yapılandırmaları da göz ardı etmemesini temenni ediyoruz. T.C. Yüksek Öğrenim Kredi Ve Yurtlar Kurumu öğrencilerimize öğrenim dönemlerinde, konaklama, geri ödemesiz burslar ve krediler ile hayatlarını oldukça kolaylaştırmayı amaçlamış, böylece birçok öğrenciye büyük ölçüde maddi anlamda katkılar sağlamıştır. Eğitim ve öğretim hayatı sona eren, iş hayatına adım atan veyahut adım atamayan bir çok mezunumuzu yolun sonunda KYK borcu beklemektedir.

İcra Tebliğleri

2020 Yılının henüz başında olmamıza rağmen, birçok KYK mağdurundan icra tebligatları ile alakalı mesajlar aldım. 2018 Yılında Vergi Ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin 7143 Sayılı Kanunun yürürlüğe girmesi ile KYK borçları da yapılandırılmış; fakat ödeme gücü olmayan vatandaşların taksitlendirilmeleri bozulmuştu. Peşi sıra yapılan taksitlendirmelerin ödenmemesi, vatandaşlara vergi dairelerinden ödeme emirlerinin gönderilmesine neden olmuştur.

Hazine Ve Maliye Bakanı Albayrak’tan Müjde Gelen Müjde

Hazine Ve Maliye Bakanı Albayrak’a birçok ilden KYK borçlarıyla alakalı birçok ilimizden talep gelmesi üzerine çalışma başlattı. Bakan Albayrak müjdeyi vererek; "KYK ile ilgili, gençlerimizle ilgili bir çalışma yapıyoruz; üniversiteden mezun olmuş arkadaşların borçlarıyla ilgili, yani bu konuda bir iyileştirme noktasında inşallah" açıklamasını yaptı.

Yeni yılda borçlar silinecek mi?

Bakan Albayarak’ın yaptığı açıklama ile alakalı henüz bir işlem yapılmadığını fakat, çalışmaların devam ettiği, KYK borçlularının mağduriyetinin giderilmesi adına adımların atılacağını ve 2020 yılının tüm vatandaşlarımıza yeni imkanların geleceğini umut ediyoruz.

Saygılarımla

Bu yazı toplam 1044 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar