SRT Yayın Akışı - 07.07.2020
Son Dakika

 

ÖĞRETMENE ŞİDDETLE MÜCADELEDE SEÇİL ÖĞRETMEN ÖRNEĞİ12 Kasım 2019 - 06:46, Salı


İbrahim KALKAN

Ne ahmakça ne tuhaf histir çocukları eğitip yetiştiren, öğreten ve yol gösteren öğretmenlere kin duymak. Öğretmen ki atandığı bölgede bazen sığınacak doğru dürüst bir ev bulamaz bazen eşya, araç, gereç… Kimi zaman saatlerce yol gitmesi gerekir öğrencilerine ulaşması için kimi zaman kar, kış, kıyamet demeden yol yürümesi... Kimi zaman ekonomik yetersizliklerle kimi zaman da sosyal yetersizliklerle mücadele eder ama öğretmenliği boyunca mücadele eder. Zaman, mekan, sıkıntılar değişir, değişmeyen tek şey yine öğretmenin mücadelesidir. Sonra öğretmen hizmet süresini doldurur ve imkanları daha iyi bir bölgede çalışmaya hak kazanır. Daha iyi okul, daha iyi ev, daha iyi sosyal imkanlar… Bu kez de karşısına ya okumak istemeyen, okumaya mecbur edilen, isteksiz ve saygı sevgi gibi değerlerden yoksun problemli öğrenciler çıkar ya da çocuğunu yetiştiren öğretmene kin ve nefret duyan; her türlü olumsuzluktan öğretmeni sorumlu tutan sorunlu veli tipleri. Yani yine değişmeyen mücadeledir.

Tüm bu olumsuzlukların yanı sıra öğretmenin aynı zamanda şiddetle de mücadele etmesi gerekir. Şiddetin doğusu, batısı, bölgesi, coğrafyası yok. Her an her yerden bir şiddet haberi alabilirsiniz. Daha üç hafta önce duyduk Diyarbakır’da öğrencilerin gözü önünde darpedilen öğretmeni. Sonu gelmiyor, bitmiyor her hafta mutlaka bir vakıa oluyor ama basına yansımıyor çünkü bir ses sanatçısının darpedilmesini günlerce eleştiren toplum, öğretmene şiddeti hiç önemsemiyor. Geçen hafta seçil öğretmenin teröristlerce hedef alındığını duyduk. Nasıl olduysa tüm Türkiye olaya çeşitli araçlarla tepki gösterdi. Şırnak’taki tüm öğretmenler; aile ziyaretiyle  öğrenci ve velilerle biraraya geldiler. Şırnak halkı da öğretmenlerine sahip çıktı, tüm Türkiye de. Garip… Bizim milletimizin ne zaman, nasıl tepki vereceği belli olmuyor. Bu olaya tepki veren, öğretmenine sahip çıkan başta Şırnak halkını ve devlet yetkililerini takdir etmek gerek. Keşke hep böyle tepki göstersek öğretmene şiddet olaylarına. Eğer bu duyarlılığı göstermiş olsaydık eminim Necmettin ve Aybüke öğretmenler şehit olmayacak ve memleketimizin hiç bir yerinde  bu denli şiddet görmeyekti öğretmenler.

Bu bir başlangıç olur umuduyla bundan sonra da aynı tepki gösterilir umuduyla burada nokta koyalım. Teröre kurban giden tüm öğretmenlerimize Allah rahmet eylesin.

 

Bu yazı toplam 1118 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

 

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar