SRT Yayın Akışı - 20.10.2021
Son Dakika

OKULLAR AÇIK TUTULMALI30 Ağustos 2021 - 02:55, Pazartesi


Zemine YILMAZ İŞÇİ

Derdimiz ülke, kaygımız çocuklar, tasamız gelecek olunca sık sık aynı konuların altını çizmemiz bundan.  Ülkemizde paylaşılması gereken, yüzleşilmesi gereken o kadar konu var ki benim için  en önemlisi eğitimdir. 6  Eylülde  okullar açılıyor. Yine  sancılı bir eğitim öğretim yılına giriyoruz.

    

Sağlık Bakanlığı tarafından ilk Covid-19 vakasının 11 Mart 2020’de bildirilmesi ile birlikte ülkemizde 16 Mart 2020’de  iktidarın kararıyla okullar kapatılmıştır. Okullar, vaka sayılarındaki azalma dönemlerinde kısa süreli açılsa da, ne yazık ki bir buçuk  yıldan uzun süre boyunca kapalı tutulmuştur.

     Türkiye, OECD ülkeleri arasında ilkokulları en uzun süre kapatan ülke olmuştur. AVM’ler, restoranlar, fabrikalar ve iş yerlerini açık tutarken okulları kapatan başka bir ülke yoktur.

     Ülkemizde de okullarla ilgili belirsizlikler, aç kapa politikaları ve eğitimde var olan eşitsizlikler pandemi ile birlikte artmıştır. Bu durum hem öğrenci hem de velilerin kaygılarının artmasına neden oldu

      Salgının ilk günlerinden bu yana okulların, bilim insanlarının uyarıları çerçevesinde gerekli önlemler alınarak açılması gerektiği vurguladı.

    Mutlak süratle gerekli koşullar sağlanarak okullar açık tutulmalı. Kaybedecek bir günümüz dahi yok. Bir neslin kaybından bahsediyoruz. Okullar açılmazsa bu kaybın telafisi uzun yıllar gerektirecek

      Milli Eğitim Bakanlığı okulların kapalı kaldığı dönemde ‘uzaktan eğitimin’ devam ettiğini iddia etse de ülkedeki öğrencilerin çok büyük bir kısmı bu eğitime erişememiştir. Uzaktan eğitime erişebilenlerde de eğitim ve öğretim amacına ulaşmamıştır.

    Zaten kötü bir eğitim sistemimiz vardı, pandemi de nerdeyse tabutunu kaldırdı. Sınırlı imkânlarla sadece devlet okuluna gidebilen çocukların hayatı diğer öğrencilere göre çok değişti. Aradaki uçurum korkunç.

 Artık ya birçok imkâna sahip başarılı bir öğrenci var ya da hiçbir şeye ulaşamayan, bundan sonra ne yapacağını bilemeyen çocuklar var.

      Atatürk’ün gerçekleştirip bize bıraktığı büyük inkılâp hareketinde, üzerinde en fazla durduğu, önem verdiği, emek sarfettiği konunun, “Türk çocuğunun ve Türk milletinin tümünün eğitimi ve yetiştirilmesi, yani kısaca millî eğitim meselesi” olduğunu biliyoruz. “Atatürk İnkılâbı”nın birer parçaları olan seri halindeki reformlar arasında hiç kuşku yok ki temel taşı “Millî Eğitim Reformu” oluşturur.

      Yeni  Türkiye’de eğitim alanında da çok ağır bir tablo yaşanmaktadır. Türkiye’de eğitim giderek paralı hâle gelmektedir, ancak imkânı olanların çocuklarını eğitmesi, yetiştirmesi mümkün hâle dönüşmüştür. 

      Eski  Türkiye’de eğitim eşitliği vardı.  hâli vakti pek iyi olmayan analar babalar çocuklarını doğru dürüst okullarda okutmak imkânına sahipti, oralarda okuyan çocuklar bu memleketin en değerli insanları hâline dönüşebiliyorlardı.

   Ama şimdi tam tersi oldu. Paran kadar okursun.

 

Devlet okulları dökülüyor imam hatipler hariç.  Okulun  ihtiyaçları için  okul müdürlerini  artık velilerden para istemiyor. Bu görev okul aile birliklerini devredilmiş.  Bu parayı da her veli veremiyor. Kısacası  devlet okulları  Allah’a emanet.

     

Eğitim sistemi bugünden yarına değişiyor. Sonra olmadı deyip baştan ele alınıyor, sonra yine  olmadı deyip  sil baştan yapılıyor. Çağdaş ulusal eğitimden hızla uzaklaşılıyor deniliyor, tekrar değiştiriliyor. Velinin de  öğrencinin de  kafası dönüyor. 

  Öğrenciler,  geçmişe özlem, geleceğe endişe duyarak eğitim sürdürüyorlar.

 

Bu yazı toplam 179 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar