SRT Yayın Akışı - 24.10.2020
Son Dakika

OLANI BİTENİ SEYRETMEK28 Eylül 2020 - 03:20, Pazartesi


Zemine YILMAZ İŞÇİ

Gündem sürekli değişiyorsa yazıp çizmeye rağmen hiçbir şey düzelmiyorsa, bunları yazmak ve paylaşmak bizlerin  olduğu kadar okurun da içini daraltıyorsa, yapacak bir şey yok!

    Olağanüstü günler yaşıyoruz. Ezberimiz bozuldu, alışkanlıklarımız değişti. Endişe, umutsuzluk, tükenmişlik arasında gidip geliyoruz.

   Bir yanda bana bir şey olmaz deyip ergen cesaretiyle öne atılanlar  Diğer yanda maskesi kolunda, mesafesi umurunda bile olmayan ve itina ile zarar vermeye çalışarak işi kadere bağlayanlar!

Bir yanda maskesini çenesinin altına indirip sigarasını içenler, düğünlerde, kınalarda halay başı çekenler.

  Bir yanda hepsi alkışlanacak başarılara imza atmış, umut vaat eden çalışmalara alın teri akıtmış, gecesini gündüzüne katmış bilim insanları, doktorlar, sağlık çalışanları!

    Gece gündüz durmadan  “yaşayalım, yaşatalım” diye adeta yakaran hekimlerin meslek örgütüne; “TTB korona kadar tehlikelidir, tehdit saçmaktadır, atık madde gibidir kapatılsın deyip karşı çıkmalar, üyelerine hakaret yağdırmalar.

  Ülkenin dert haritasına baktığımızda; çözüm üretenden çok sorun üreten sisteme kitlendi.

İşsizlik  azalmıyor, eğitimli işsizlik artıyor, elinde diplomasıyla gençler  kaçıp gitmenin yollarını arıyor.     

Ben bu sorulara yanıt bulamıyorum!

    Yüreklerimize keskin bıçakla çizikler atarak geçip giden, oyup giden, delip giden olaylara bakınca; çözümsüz sorunlar ve yanıtsız sorular giderek gündemi meşgul ediyor.

     Yanlış soru sorarsanız doğru cevap alamazsınız ya! Yanlış değerlendirmelere ne demeli?

        İnsana insan olduğu için değer vermiyoruz. İnsana sahip olduğu nefsimize hoş gelen üstünlük veya eksik bulduğumuz vasıflarla muamele ediyoruz. Altındaki arabanın markası, ünvanı, mevkisi, güzelliği,

Son günlerde sıra dışı görünen, ama alıştığımız haliyle sıradanlaştırılan o kadar çok sorun yaşadık ve yaşıyoruz ki! Soğukkanlılık, şaşırmama hali, alışma, aldırmama, kanıksama gelip içimize yerleşti.

   Çivi çakanların değil, çakılan çiviyi söküp yerle bir edenlerin hüküm sürdüğü günümüzde, olanı biteni sadece seyrediyoruz. Bazı sorunlar karşısında susarak ve kabullenerek  katkımız o kadar büyük ki?

     Birbirini suçlayanları, aşağılayanları, tehdit edenleri dinledikçe  şaşırıp kalıyorum. İyiliğin kökünü kazımak için varını yoğunu ortaya koyanlara, kötülüğü beslemek- kökleştirmek için durmadan bağırıp çağıranlara  da baktıkça  şaşırıp kalıyorum. Bunca umarsızlık ve ilgisizlik nasıl başarılıyor  bilemiyorum.

     Normal olan  kişi yada davranışların  anormal ;anormal olan kişi yada davranışların  normal göründüğü bir çağdayız.

O yüzden normal olmaya korkar olduk.Olması gereken ile olan arasında sıkışıp kaldık.Çünkü sevgi eksikti.Sevginin öncelikli olmadığı yerde ,küçük hesaplar çıkarlar dönüyor.Hesaplar yolunda ise sevgi görünümlü yapay ilişkiler yürüyor.Sevginin olduğu yerde kin,nefret,öfke,çıkarcılık barınamaz.Buz gibi eriyip giderler.

Bir çok araştırma sevildiğini hissetme ihtiyacının ,diğer tüm duygusal ihtiyaçların önüne geçtiğini söylüyor.Mesele bu değil ,mesele bu sevildiğini hissetme duygusunun nasıl oluştuğu.

İnsanlar sevgiyi yaşamasını bile unuttu.Eşyaya yüklenmiş bir anlam ,heveslerin giderildiği,su gibi dolu bardağın bir içimde içildiği boşaltılan bardak kadar basite indirgenmiş.

Derken ,tüm alanlarda öyle değil mi? Yolu ,yordamı belli olan bir işin peşinden giderken,kendi seçimleri ve keyfiyetine göre şekillendirilen işlerde sistemin dağınıklığına inat yolu yordamına göre iş yapanlar,garipsenir, ‘‘dünyayı sen mi kurtaracaksın, denilir. Aman ya sende çek elini yat herkes gibi, denilir. Sen gerçekten delisin, denilir’’.

Anormal kabul ediliyoruz gördünüz mü şimdi? Deli miyiz biz.

Hayır.Dürüstüz.İşine sadığız..Vatana faydalı olma, insana hizmet derdindeyiz.

Bu dertte olan kaç kişi var acaba ?

    Ortalarda dolaşan teşhislere, tahlillere, tespitlere, tahminlere bakınca! Altını özenle ve özellikle çiziyorum.

   Bizim için en önemli şey  eğitimdir.

Bu yazı toplam 1014 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar