SRT Yayın Akışı - 27.06.2022
Son Dakika

ÖLÜM AYLIĞI ALMAK6 Nisan 2022 - 15:06, Çarşamba


Gülsüm ÇAKMAK GÜNERİ (Serbest Muhasebeci Mali Müşavir)

Ölüm aylığını, kim? ve  ne şekilde alabilir?

Değerli okurlarımız vefat eden kişilerin aylığı ne olacak, geride kalanlar o aylıktan faydalanabilicekler mi? Tüm bu sorunların cevabını bu yazımızda ele alalım.Biliyoruz ki ölen kişinin ardından aylığı kesilmez ve mirasçılarına kalır. Tabiki maaşın alınabilmesi için bazı şartların yerine getirilmesi gerekiyor.Maaşın alınabilmesi için ölen kişinin en az 5 yıl boyunca primnin yatmış olması ve ölen kişinin eşinin tekrar evlenmemiş olması en temel şartlatdır. 5 yılın tamamlanması ve 900 gün uzun vadeli sigorta kollarına prim ödenmiş olması durumunda geride kalan eşe ölüm aylığı bağlanır.

Ölüm aylığı geride kalan eş, çocuk, anne ve babaya bağlanabilir. 

Kız evlat evli değilse yaşa bakılmaksızın aylık bağlanırken, erkek evkatta durum tamamiyle farklıdır. Erkek evlat 18 yaşına kadar ölüm aylığı alır fakat eğitimine devam ediyorsa 25 yaşına kadar aylık almaya devam eder. Ölüm aylığının alanabilmesi için yazılı olarak SGK'na başvuru yapmanız gerekiyor. Aksi durumda aylıktan mahrum kalıyorsunuz.

Ölüm aylığı için 5 yıla kadar başburu yapabilme hakkınız bulunmaktadır. Ne kadar erken başvuru yaparsanız o denli maaşı erken alabilirsiniz çünkü geriye dönük maaşları talep etme hakkınız bulunmuyor.

saygılarımla

Bu yazı toplam 199 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar