SRT Yayın Akışı - 07.08.2020
Son Dakika

ÖLÜME HAZIRLAN25 Kasım 2019 - 11:10, Pazartesi


Geyveli Emekli İmam Sadettin ARMAĞAN

Kalmak için değil gitmek için geldik bu dünyaya. Er geç Rabbimizin çağırmasıyla ona döneceğiz. Ölümle ilgili 3 soru. Sorular:

1 – Ne zaman öleceksin? Bilmiyoruz.

2 – Nerede Öleceğiz? Bilmiyoruz.

3 – Nasıl öleceğiz? Bilmiyoruz.

Bize nasıl öleceğimizi Peygamber efendimiz haber veriyor: “ Nasıl yaşıyorsan öyle öleceksin.” Bize düşen Müslümanca yaşamaktır. Yaşantısı Müslümanca olan ölüme hazırlıklıdır. Rabbimiz buyuruyor ki “ Ben azi-müşan ölümü ve hayatı yarattım. Niçin? Hanginiz bana amelin en güzelini yapacak diye imtihan etmek için yarattım.”

Kardeşlerim

Bizim ahiret azığımız üçtür. 1 İman, 2 Kuran, 3 Amel. Şunu iyice bilelim ki: iman – amelsiz olmayacağı gibi amelde imansız olmaz. Bize nasıl iman edeceğimizi, amellerin hangisini yapmamız gerektiğini öğreten ise Hz. Kurandır. Ölüm ötesinde ahirette rahat etmek istiyorsak imanımızın nurlanmasını istiyorsak Rabbimize kulluk anlamına gelen amelleri en güzellerine devam etmeliyiz. Bize Allah’ımızdan uzaklaştıran nefis ve şeytan düşmanlarının şerrinden kurtulmak için ölüme hazırlık olan kulluğumuza devam edelim. Normal hayatımız olan bir yolculuğa çıkacağımız zaman kendimize göre bir hazırlık yaparız. Elbisemizi ve bedenimizi temizler yolda bize lazım olan eşyalarımızı yanımıza alır yola çıkarız.  Hâlbuki bu yolculuğun geriye dönüşü var. Peki, gidişi olup ta dönüşü olmayacak ahiret yolculuğu için hazırlık yapmayalım mı? Elbette daha fazlasını yapmalıyız. İşte bu hazırlığı nasıl yapacağımızı sevgili peygamberimiz Sav. haber veriyor: “ölmeden önce vaktinde namazınızı kılmaya acele edin. Çünkü öldükten sonra ilk sual günlük kıldığımız dinin direği olan beş vakit namazdan olacaktır. Yine ölmeden önce günahlarınızdan tövbeye acele ediniz. Zira günah kalbi karartır, kirletir tövbe ise o karanlığı nura çevirir, kirliliği temizler. Ve bizi rabbimize tertemiz gönderir.” Zamansız ölmekten korkma imansız, amelsiz, kuran’sız, namazsız, tövbesiz ölmekten kork. Konumuzu düşündürücü bir sözle bitirelim: “Ölüm vardır, sakın aldanma dünyaya kapılma sakın mala, şeytana, hülyaya gelenler bir bir sefer eder ahirete yüzünü çevir sende yüce Rabbime tertemiz geldik dünyaya, kirlenmeden gidelim Mevla’ya.

Selam ve sevgi ile kalınız.

Bu yazı toplam 501 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar