SRT Yayın Akışı - 31.07.2021
Son Dakika

OLUP BİTENİ ANLAMAK29 Haziran 2020 - 04:46, Pazartesi


Zemine YILMAZ İŞÇİ

Olup biteni yargılasak da, yargılamasak da, taraf olsak da, uzak kalsak da yaşananlar yaşam boyu geçmeyen izler bırakıyor insanda

   Bu tür durumlarla baş etmek çok kolay ve basitmiş gibi  görünse de üzerimizde ki etkilerini her birimiz farklı atlatmaya çalışıyoruz.

     Ekonomik sorunlarımızdan, daha çok mutsuz ve kaygılı oluşumuzdan, farkına bile varamadığımız o kadar çok şey oluyor ki çevremizde!

  Pandemi dönemi ,  çoklu baro kurma düşüncesi, ve en önemlisi de kıdem tazminatı sorunu

    Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, kıdem tazminatı düzenlemesine ilişkin, "Kıdem tazminatı kalkarsa ne benim burada oturmama gerek var ne Türk-İş yönetiminin burada durmasına gerek var ne de buradaki başkanların bu görevi sürdürmesine gerek var.

     Yapılmak istenen düzenleme işçilerin, çalışanların lehine değil. Kıdem tazminatı işçilerin en önemli güvencesi. Yıllarca döktüğü terin, verdiği bir ömrün karşılığı. Bu noktada kıdem tazminatı çalışma hayatının, işçi-işveren tarafının temel direği. Aradan kıdem tazminatını çektiğiniz zaman çalışma hayatının sistemi çöker

    Günümüzde, kıdem tazminatı müessesinin ortadan kaldırılarak bir fonda toplanması ve tamamlayıcı emeklilik sistemi olarak düzenlenmesi öngörülmektedir. Aynı kapsamda 'İstihdam Kalkanı Paketi' ile kamuoyuna sunulan önlemler arasında yer alan 25 yaş altı-50 yaş üstü çalışanlar için ön görülen belirli süreli sözleşme düzenlemesi de kıdem tazminatı hakkını ve dolayısıyla iş güvencesini ortadan kaldıracak niteliktedir.

    Ne bundan önceki dönemde ne de bu süreçte sosyal tarafların kıdem tazminatının kaldırılarak yerine tamamlayıcı emeklilik sisteminin getirilmesine ilişkin herhangi bir talebi bulunmamaktadır. Böyle bir teklifin gündeme gelmesi ve tartışılması, çalışma hayatının huzurunu bozmuştur. İşçileri ve ailelerini endişeye sevk etmiştir.

    Kıdem tazminatı, işçilerin temel direği. Bu meseleyi ülke gündeminden çıkarın. Meclise geldiği gün Türk-İş yönetimi, grev kararı almak zorunda” dedi.

    DİSK) Genel Başkanı Dr. Arzu Çerkezoğlu ise “Bu hakkı ortadan kaldırmak demek, işçinin alın terine elini uzatmak demektir. Hele bu pandemi koşullarında bu kadar yoksulluk artmışken, işçinin deyim yerindeyse canı burnundayken bir de kıdem tazminatına el atılması kabul edilebilir bir şey değil” diyor.

   Çevremizde yaşanan olaylara bazen  hiç umursamadan  bakıp geçerken, bazen de bir an için yadırgayıp, üzülüp, sonra da hemen unutuyoruz.

   Bu olaylar karşısında  vicdani ve insani yanı ağır basan duygu yüklü pencereler açmalı  bazen.

     Kanunlar yasalar çıkarılmadan önce karşı taraf yerine konulup empati yapılmalı. Olup biteni anlamak için

Yargılamadan önce   empati yaparak  olayların akışını daha kolay anlayabiliriz. Empati, yaşadığımız ortamda çok kullanışlı olan sosyal bir araçtır.

    Çoğumuz zaman zaman aynı hatayı yapabiliyoruz.Yaşanan bir olayı değerlendirirken, o olaya, sadece kendi gözlerimizden bakmayı seçebiliyoruz.En büyük hata da bu zaten, empati yapmamak.

     Empati, bir insanın, kendisini karşısındaki insanın yerine koyarak onun duygularını ve düşüncelerini doğru olarak anlamasıdır.Basit gibi gözükse de, uygulamada kolay olmayabilir ama inanın bana, imkansız değil.

     Empati ile çevremizdeki insanlarla daha derinden bağ kurabiliriz. Bu kabiliyet insanlara özgü bir şey olsa da, herkes bu kabiliyeti eşit derecede geliştiremeyebilir. Empatik bir insan karşısındakini sadece bir şey söylemek için dinlemez. Onlar gerçekten ne söylediğinizle ilgilenir.

      Bu çok önemli gözükmese de, dinlerken dikkat etmek konuştuğumuz insana verebileceğiniz bir hediyedir. Kullanması zor bir kabiliyettir.

Normal olan, bir şey söylemek için ya da bir meseleye karşılık vermek için dinlemektir.

        Ne kadar doğru bir söz. Kişinin yaşadıklarını, sorunlarını, mutsuzluklarını, geçmişini, yetiştirilme tarzını, kalıplaşmış huylarını bilmeden, onun yürüdüğü yollardan yürümeden, o kişiyi olumsuz  bir olayda  "yanlış ya da doğru "diye nasıl yargılayabiliriz.?Bu , haksızlık olmaz mı bir düşünün.

     Göreceksiniz, hayatınız kolaylaşacak.İnsanlara yaklaşımınız farklılaşacak çünkü eskiden tek bir pencereden bakarken, empati yaparak birçok pencereyi açacaksınız.

Bu yazı toplam 1392 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar