SRT Yayın Akışı - 19.08.2022
Son Dakika

OMiCRON KARMAŞASI13 Ocak 2022 - 13:30, Perşembe


Doç.Dr.Onur KARAKAYALI

1 Aralık 2019 tarihinde Çin Wuhan kentinde ilk vaka ile başlayan başlangıçta pek ilgi odağı olmasada 3. yıla girdiğimiz pandemi döneminde en önemli gündem maddemiz ‘’Coronavirüs’’ oldu. Pandemi herkese virüsleri öğretsede hala belirsizlikler içinde geleceğe umutsuz gözlerle bakıyoruz. Önce Alfa sonra Beta, Gama, Delta derken son gündemimizde Omicron varyantı oldu. Halk arasında omicron koronavirüsün sonu olarak dilendirilsede peki gerçekte durum nasıl?

OMİCRON VARYANTI NEDİR?

Omicron varyantı Afrika'dan geldiği bilinen mutasyona uğramış SARS COV-2 virüsüdür. Dünya Sağlık Örgütü tarafından kaygı uyandıran varyantlar listesine eklenen beşinci varyant olmuştur. Afrikada vaka sayılarında düşüş seyri gözlenirken tekrar bir yükseliş gözlendiğinde yeni bir dalga olarak Omicron (Nu) varyantının bu artışa neden olduğu anlaşıldı. Daha önce Avrupa, Asya ve Avustralya'da da çeşitli şehirler ve ülkelerde ortaya çıkan Omicron varyantı Türkiye'de de tespit edildi.

Son verilere göre Dünyada 315 milyon Covid19 vakası tespit edilmekle birlikte yaklaşık 5,5 milyon kesin tespit edilen ölüm görüldü. İngiltere, Amerika ve Fransa da yüzbinlerin üzerinde günlük omicron varyantlı vaka mevcut olup, korkulan tehlike kapımıza dayandı ve son günlerde 75.000 üzerinde vaka ile Türkiye de bu salgına maalesef katıldı. Her ne kadar PCR testlerinde varyant analizi rutin yapılmasa da 19.000’den 75.000’e çıkan vaka sayısının nedeninin omicron olduğu bilinmekte.

Omicron Varyantı Belirtileri Nelerdir?

Omicron varyantına sahip kişilerde; kuru öksürük, yüksek ateş, gece terleme, vücut ağrısı, tat ve koku alma hissinin kaybedilmesi görülüyor. Ayrıca aşırı halsizlik gibi olağandışı semptomlar da bu varyantla ilişkili semptomlar arasında yer almaktadır. Diğer varyantlardan ve gribal enfeksiyonlardan maalesef klinik olarak ayrılması pek mümkün görünmemektedir.
 

Omicron Varyantı Nasıl Bulaşıyor?

Omicron varyantı, daha önce tespit edilen Delta ve Mu varyantlarına benzer şekilde, virüsün hedef hücrelere tutunmasını sağlayan “spike” (diken) proteinlerinin yapısında ve çoğalma kabiliyetinde değişime neden olan bazı mutasyonlar sonucuyla ortaya çıkmıştır. Aşıların hedef aldığı spike proteinlerinde değişime neden olması sebebiyle Omicron varyantı, diğer varyantlara göre daha kolay bulaşma kabiliyetine sahip bir hal almıştır. Virüsün bulaşması ise salgının ilk başladığında olduğu gibi solunum yoluyla, hasta kişilerden temas yoluyla ve hastaya ait vücut sıvılarına temas yoluyla gerçekleşmektedir.

OMİCRON DAHA BULAŞICI ANCAK DAHA AZ ÖLÜME Mİ NEDEN OLMAKTA?

Bu soruya ilk başlarda net cevap verememekle birlikte yeni yayınlar kötü senaryoyu gözler önüne sermekte ve omicronun diğer varyantlara kıyasla 70 kat daha fazla bulaştığını göstermektedir. Daha hızlı bulaştığı kesin ancak hastalığın şiddeti nasıl değişti? Bu konuda çok tartışmalı olmakla birlikte hastaneye yatış oranında %50’ye varan azalma ve ölüm oranlarında günlük sayılarda %40’larda düşüş olduğunu gözlemlemekteyiz.

 

 

OMİKRON VARYANTI COVİDİN SONU MU OLACAK?

Şuan ki verilerimiz ile bunu net olarak tanımlamamız zor ancak günlük vaka sayılarında yüz binlerin üzerine çıkacağı konusunda ciddi endişelerimiz var. Bu durum toplum bağışıklığına doğru gittiğimizin göstergesi. Son olarak yapılan açıklamalar toplumun %80’lere varan oranda bu virüs ile enfekte olacağımızı öngörmektedir. Bu kötü senaryo covidin artık grip gibi pandemiden endemiye (Endemik, epidemiyolojide bulaşıcı bir hastalığın dışarıdan herhangi bir etki olmadan belli bir popülasyonda varlığını sürdürebilmesi durumunu tanımlar) doğru yol aldığımızı göstermektedir.

SAKARYADA DURUM NASIL?

Tüm vaka sayılarında artış ile birlikte bölgemizde de bu artıştan maalesef nasibini aldı ve günlük sayılarımız 100.000 testten 250’lere kadar artmış bulunmaktadır. Hastanelerimize başvuran hasta sayısı %10 artış göstermekte ancak şuan mevcut artışı bugün için hastane kapasitemiz ile karşılayabilecek durumdayız. Hastaneye yatış oranı görece artmakla birlikte, yoğun bakım yatışları ve ölüm oranında azalma söz konusu. Yalnız bu vaka sayıları her ne kadar yoğun bakım ve ölüm oranına artışa yol açmasada bu senaryoya iyimser bakmak için henüz erken ve hala risk grupları için tehlike oluşturduğu unutulmamalı.

NASIL KORUNALIM?

Bilinen korunma yöntemleri hala geçerliliğini korumaktadır. Salgının kontrol altında tutulmasında, gerekli önlemlerin zamanında alınmasının kritik önem taşıdığı açıkça görülmüştür. Ortak kanı, mevcut asılar ya da geçirilmiş enfeksiyonların sağladığı bağışıklığın en azından ağır hastalık ve ölüme karşı koruyuculuklarını sürdürecekleri yönündedir.

Virüs henüz kuluçka dönemindeyken ya da belirtileri hafif seyreden bir kişinin de bulaştırıcı olabileceği unutulmamalıdır. Şüphe duyulduğunda yapılacak hassas PCR Testi ile saptanacak pozitif vakaların izolasyonu, bulaştırma riskini azaltarak salgının kontrol altına alınmasına katkı sağlamaktadır.

 

MASKE,MESAFE,TEMİZLİK VE AŞI HALA BİLİNEN EN ÖNEMLİ KORUNMA YÖNTEMİ

Virüs çok hızlı bulaşsa da araştırmalar mevcut korunma yöntemlerinin en önemli koruyucu faktörler olduğunu hala öne çıkarmaktadır. Şimdi aklınız şöyle bir soru gelebilir? Bu virüs daha az ölümcül ise neden aşı olmalıyız? Aşı omicrona karşı ölüm ve hastaneye yatışlarda etkinliği kanıtlanmış en önemli koruyucu olarak hala ön plandadır.Bu nedenle aşı takvimimizi aksatmamak önemli.

KAÇ DOZ AŞI OLMALIYIZ?

Omicrona karşı koruyuculukta hatırlatma dozu önemli. Son aşı dozundan sonra ya da covid enfeksiyonu sonrası 3 ay geçmiş tüm vatandaşlarımızın hatırlatma dozunu olması salgının bitişi için tek çıkış yolumuz olduğunu unutmayalım.

HANGİ AŞIYI OLMALIYIZ?

Sinovak,Biontech son olarak yerli aşımız Turkovac şuan alternatif aşılarımız. Hangi aşı olacağımız bireysel olarak karar verilmesi gerekli olsa da tüm aşıların etkinliğinin kanıtlandığını unutmamak gerekli.

2022 DE PANDEMİ BİTECEK Mİ?

Bu sorunun yanıtı şu an ki sayılarda maalesef pek mümkün görünmemekle birlikte pandemi artık mevsimsel grip gibi endemik hal alabileceği en iyimser yanıt olacaktır.

Sonuç olarak geleceğe henüz iyimser bakamamakla birlikte bizlere düşen görev dünden daha fazla tanımlanan koruyucu önlemlere daha çok uymak ve aşımızı zamanında olarak geleceğin bize getireceklerini beklemek olacaktır.

Pandemiden uzaklaşacağımız güzel günlerde görüşmek dileğiyle…

Bu yazı toplam 883 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar