SRT Yayın Akışı - 19.05.2022

Son Dakika

ÖMÜR UZUNSA YAŞLANMAK MUTLAK 12 Mayıs 2022 - 00:43, Perşembe


Halil MÜFTÜOĞLU

‘’Yaşlılar çiçek gibidir. İyilik yaparsan açarlar,kötülük yaparsan solarlar’’sözünü ile başlıyorum. 

          Bu bağlamda; yaşlılarımız kültür yaşamımı­zı yarınlara taşımayı sağlayan en önemli varlıklarımızdır, Onlara saygı minnet borcumuzdur. Onların toplumla bütünleşip ve yaşama bağlı olmaları gerekir. Yaşlılarımıza her zaman yardımcı olmalıyız. Göz kulak olup sevgi, şefkat göstermeliyiz, Hâl ve hatırlarınızı sorup yaşlılarımızı sık sık ziyaret etmeliyiz, Ellerini öpmeliyiz. 

          Mustafa Kemal AtatürkBir milletin yaşlı vatandaşlarına ve emeklilik­lerine karşı tutumu; o milletin yaşama kudretinin en önemli kıstası­dır. Geçmişte çok güçlüyken, tüm gücüyle çalışmış olanlara kar­şı minnet hissi duymayan bir milletin, geleceğe güvenle bakma­ya hakkı yoktur!” diyerek yaşlılara karşı sosyal güvencenin sağ­lanması gerektiğini vurgulamıştır. 


          Allah c.c. ömür verirse gelecekte bir gün gelecek ihtiyarlayıp, sınırlı hareketlere sahip, belki de yardıma ihtiyaç duyan yaşlılıkla tanışacağımızı unutmamalıyız Evet her insan yaşlanacaktır. Yaşlılık ve yalnızlık kimsenin tercihi değildir.Tüm vatandaşlarını ülkenin imkânlarından istifade edebilmesini, muhtaç durumda olanların bakımı ve ihtiyaçlarının görülmesini, kimsesizlerin korunması, himaye edilmesini, yaşlılara gereken özenin gösterilmesini devletimiz her türlü uygulamalarında göz önünde bulundurmaktadır. Yaşlılarımız  özel ilgi beklerler. Hayatlarının son dönemine girmiş onların, gençliğinde vatanı, milleti ve çevresi için yaptığı fedakârlığın en azından bir kısmına karşılık olarak yaşlılarımızı hoşnut edecek projeler üretmemiz gerekmektedir. 

 

          Yaşlılarımıza hak ettikleri değeri vermek elbette devletimizin ve icra organlarının tek başına sorumluluğunda değildir. Yaşlılara elimizden geldiğince yardımcı olmak ve ihtiyaçlarınızı söylenmeden yapmak durumundayız. Onlara birer göz, birer el, birer arkadaş olmamız gerekir. Bu görevi yaparken de oflamaya, sızlanmaya hakkımız yoktur. Yüce dinimiz büyük sevap olarak gördüğü siz ve sizin gibileri hoşnut tutmak istisnasız hepimize düşen bir görevdir. 

         Toplumsal yaşamın temel kuralı karşılıklı sevgi ve saygıdır. Türk toplumu bu temel kural doğrultusunda, toplumsal dayanışmayı yaşamın her evresinde ilke edinmiştir. Sizlere gösterilecek sevgi ve saygı, gelecek kaygılarımızı azaltır, hangi yaşta olursa olsun, tüm bireylerin yaşama güvenle bakmalarını sağlar.Yaşlılarımız milletimizin onurudur. yaşlılara sahip çıkmak, ilgilenmek hepimizin vatandaşlık görevidir. Büyüklerine sahip çıkan toplumlar, medeniyeti yakalamış toplumlardır. Ömrünün büyük bir kısmında topluma ve ülkesine hizmet vermiş olan ve huzur evlerinde ve evlerinde yaşayan yaşlıları memnun etmek görevimizdir. Saygılarımla 

Bu yazı toplam 61 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar