SRT Yayın Akışı - 19.03.2019

ONBİR AYIN SULTANI RAMAZAN AYI18 Mayıs 2018 - 10:00, Cuma


Geyveli Emekli İmam Sadettin ARMAĞAN

İslam dinin 5 esas temeli vardır. Namaz, Oruç, Hac, Zekat, Kelime-i Şehadet. Bu esaslar bütün ilahi, semavi dinlerde aynıdır. Hz. Adem (as) ile başlayan Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa SAV ile sona eren bütün Peygamber ve ümmetine Namaz, Oruç ve diğerleri farz kılınmıştır. Ramazan ayının çeşitli isimleri vardır. Mesela Kur’an ayı, Rahmet ayı , Mağfiret ayı, aynı zamanda da Ramazan Oruç ayıdır. Sevgili Peygamberimiz SAV “Kim ki Ramazan geldi diye sevinirse, Allah CC onun bu sevincine mükafat olarak onu cehennemde yakmayı haram kılar” buyuruyor. Ramazan geliyor diye sevineni cehennemde yakmayan Rabbimiz bu ayda tuttuğumuz oruç, kıldığımız teravih, verdiğimiz zekat ve fitrelerimizden dolayı inşallah bizi ebedi ateşinde yakmayacaktır.

Aziz Kardeşlerim

Ramazan bize Rabbimizin gönderdiği bir misafirdir. Bize rahmet ve mağfiret getirdi, misafirlerimize iyi davranalım ki onun getirdiği rahmet ve mağfiretten mahrum olmayalım. Rabbimiz Kur’anın da buyuruyor ki, O Ramazan ayı ki, insanı irşat etmek, hidayete erdirmek için Hak ile Batılı ayırt eden hidayet rehberi Kuran onda (Ramazanda) indirildi. Demek ki Ramazan Kur’an ayıdır. Hak ile batılı ayıran Kur’andır. Bizde hakkı savunanların yanında olalım. Bâtılı savunan, Kur’an ahlakından uzak olanlarla olmayalım ki Ramazandan istifade etmiş olalım.

İftarda fakirleri unutmayalım. Sahurda tevbeler kabul olur. Tevbeleri unutmayalım. Ramazanın manası yakıcı yok edici anlamındadır. Bu ayda günahlarımız yandığı için bu aya yakıcı anlamında Ramazan denilmiştir. Ramazana bir daha günahlara dönmeyecek şekilde Rabbimize söz vererek tevbe ile girelim.

Yazımızı bir hadis-i şerif ile bitirelim.

Ramazan ayının evveli RAHMET, ortası MAĞFİRET, sonu ise Cehennemden kurtulmaktır.

Selam ve Sevgi ile kalınız.

Ramazanını tebrik ediyorum.

Hayırlı Ramazanlar.

 

Bu yazı toplam 821 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Sosyal Medya


 

KÖŞE YAZARLARI


Çok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


 

Srt Programlarımız