SRT Yayın Akışı - 27.06.2022
Son Dakika

ONLAR YERLİ, BİZLER YABANCI!23 Nisan 2022 - 00:35, Cumartesi


Av.Arb. İlker YILMAZ

Değerli dostlar, bugün yazımda yabancılara satılan gayrimenkulleri ve bunun için devlet tarafından verilen desteği konu almak istiyorum.

Resmi Gazete’de yayımlanan bir Cumhurbaşkanı Kararıyla, fiyatlara ilişkin çözüm bekleyen vatandaşa değil, gayrimenkul şirketlerine yönelik yeni bir destek açıklandı.

Kararla, gayrimenkul sektörü hizmet ihracatı kapsamına alındı ve gayrimenkulleri yurt dışında pazarlayan emlakçılara devlet desteği geldi.

Buna göre, gayrimenkul hizmeti veren Türkiye’deki yerleşik şirketlere, yurt içindeki gayrimenkulleri yurt dışında pazarlayıp satması için Ticaret Bakanlığı tarafından devlet desteği verilecek.

Verilecek destekler arasında tescil ve koruma, pazara giriş belgeleri, birim, reklam, tanıtım ve pazarlama, bireysel katılım, milli katılım, ürün yerleştirme, sektörel alım ve ticaret heyeti programları, sanal fuar organizasyon ile yarışma ve etkinlik başlıklar yer alıyor.

Buna göre:

• Bu kurum ve kuruluşlara Ticaret Bakanlığı tarafından 1.8 milyon liraya kadar reklam ve tanıtım giderleri desteği verilecek.

• Resmi Gazete’de bu desteğe ilişkin şu ifadelere yer verildi:

“Yurt dışına yönelik reklam, tanıtım ve pazarlama faaliyetlerine ilişkin giderler en fazla 5 yıl boyunca, yararlanıcılar ve işbirliği kuruluşları için yüzde 50 oranında ve yıllık en fazla 1 milyon 800 bin TL tutarında desteklenir.”

Yani anlayacağınız siyasi iktidar topraklarımız yabancılara satılsın diye şirketlere teşvik veriyor. Bu olayı neresinden ele alırsak alalım kabul etmek mümkün değil.

Yabancılara satılan onlarca fabrika ve kurumlarımızdan sonra üretim yapamayacak duruma ve dışa bağımlı hale gelme yolunda hızla ilerleyen ülkemiz için siyasi iktidar tüm bunlar yetmezmiş gibi daha kötüsünü nasıl yapabilirim diye düşünüyor mu, meraklanmamak elde değil.

Topraklarımız satılıyor değerli dostlar, bunun önemi sizce nedir?

Öte yandan emekliye bayramda zam yok diyenler ne için kimlere teşvik ve yardımda bulunuyor?

Peki ya biz olmazsak yiyecek ekmek bulamazsınız deme cüretini gösteren Suriyeliler için ne dersiniz?

Bu gibi sorular ve daha fazlası eminim sizlerin de aklına geliyordur. Fakat sorularımız ve sorunlarımızla ilgilenenler yok maalesef!

Saygı ve sevgilerimle.

Bu yazı toplam 279 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar