SRT Yayın Akışı - 19.09.2019
Son Dakika

ÖZ MERHAMETİ UNUTTUK18 Mayıs 2019 - 21:39, Cumartesi


Semiha Özgür SEZER

Merhamet, yaşamı sürdürmeye katkıda bulunan ve gelişen insan doğasının gerekliliğidir.Göz ardı ediyoruz ancak ,kendini önemseyen insanlar gelecek nesillere sağlıklı bir ortam bırakacaklar.

Genç kuşağın hastalığı dünyanın merkezine kendini koyması,diğer her şeyi de kendi etrafında dönmesinden oluşan benmerkezciliği.Hırslar,egoistçe tutumlarda her ne kadar çıkarcılık söz konusu olsa da hastalıklı bir durum.Ve öz benliğe eziyettir.Bu sebeple bu hastalıklı kişiliği, bencilliği kendini önemsemek ile karıştırmayalım.

Anlıyacağınız üzere anlatmak istediğim, kişinin öz merhameti.Kendimize karşı merhametli olma konusunda daha iktidarsızız.

Yaşamın her alanında strese maruz kalıyoruz bir bakıma buna izin veriyoruz.Halbu ki;Öz duyarlılığa sahip kişiler daha az depresyona girer.Günlük hayatta daha normal iniş çıkışlar yaşarken,talihsizlik yaşadıklarında üzülürler.Ama ruminasyon yapmaz ve hislerini bastırmazlar.Daha az sinirli,saldırgan,daha az mükemmeliyetçidirler.Sağlıklı düşünürler ve stres hormonunu böylece kontrol edebilirler.

ÖZ MERHAMETİ OLAN DUYARLI KİŞİ;

Hataları da dahil,olaya objektif bakabilir  ve bunu yaparken de bilinçli gözlem yapıp aklı başında tavır sergiler.Acıyı zorlukları,hataları ve yetersizlikleri insan olmanın bir parçası olarak görür.Yıkıcı,suçlayıcı değil yapıcı öz eleştiri yapabilir.

Mesela kendinize sorun;Şu anda gerçekten neye önem veriyorum?Değer ve amaçlarım doğrultusunda nasıl hareket ediyorum?

Hayatımızı ne kaplıyorsa en çok ne ile meşgulsek  bizimde ruhumuz ona dönüşüyor.O yüzden öz duyarlılığımızı geliştirecek şu yöntemleri ihmal etmemenizi naçizane tavsiye ederim.

Temel kişisel bakımınızı ihmal etmeyin;Spor,düzenli yemek,yeterli uyumak gibi…Bunları yaptığınızda bünyenizin kontrolü sizde olur ;zor ve olumsuz duyguları atlatmak daha kolay olur.

Alışkanlıklarınızı sorgulayın;Bir anda değiştirmeye çalışmayın.Davranışları değiştirmek zaman alır ve sabır ister.Küçük adımlarla başlayın.Yeter ki  farkında lığınız yüksek olsun ki ,değişimlerde istikrarlı olup başarılı olabilesiniz.

‘An’ın ve o an yaptığınız ,gezdiğiniz.yediğiniz vs..ne yapıyorsanız tadını çıkarın.İnsanoğlu bişey yerken bile düşünen,kaşığında mantı ,aklında sorun düşünerek hayatını tüketir.Böylece bir çok tadı kaçırır.

Kendimizi  ikram ve nazikçe yaklaşımlarla en güzel şekilde ağırlamak gerekirken , strese maruz bırakıp,hırpalıyoruz. Aslında şu var;stresli yaşam içerisinde her zaman hoş deneyimleri yaşamayı beklemek yerine bilerek ve isteyerek rahatlatıcı basit şeylerin peşinden gitmeli.Bu sorunları bastırmak veya kaçmak ,reddetmek değildir.Bu hemen kendi kendine çözülemeyecek stres verici sorunlara sahip olduğunuz zamanlarda özduyarlı olmanızın bir yoludur.Biz ise ne yapıyoruz? Stres ortadan kalkana kadar başında nöbet bekliyoruz adeta.Akışına zamana teslim etmeli ve o arada hayatı kaçırmamayı öğrenmeliyiz.

Unutuyoruz;Mutluluk bir amaç değil bir araçtır.İç dünyanızı zenginleştirin.Günlük yaşamdan keyif almaya bakın.Onca kuru gürültü ve insan kalabalığının, toplum ve yaşantı  mercileri arasında okyanusta bir zerre olmayı kabullenmek yerine,zerre gördüğünüz kendinize karşı o kadar merhametli,nazik ve ihtimamlı olun ki,okyanus siz olun,stresler ise zerre.

Saygılar

Bu yazı toplam 510 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

----

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar

okur