SRT Yayın Akışı - 26.09.2021
Son Dakika

ÖZGÜRLÜK ANLAYIŞI14 Haziran 2021 - 01:44, Pazartesi


Semiha Özgür SEZER

Toplumsal cinsiyet konusu,her daim kongrelerin, çalıştayların ana konusu olarak işlenmekte. İşleniyor da ne oluyor diyesi geliyor insanın.

Gençlerde gerek din alanında, gerekse kimlik anlamında sapmalar söz konusu. Acil tedbirlerin alınması gerekli olan bu konunun, zaman kaybetmeden, Millî Eğitim Bakanlığı, Aile, Çalışma Ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Müftülüğün bünyesinde ele alınması gerekiyor.

Çocuklarımız cinsiyet olgusunu reddediyor. Seçim özgürlüğü olabilecek bir mevzu haline getirdiği cinsiyetini, kadın erkek olma özelliklerini tek tipleştirmeye yöneliyor.

Bu ciddi bir sorun. Reklam firmalarından, medya dünyasına ,sağlıktan, diyanete, okullara kadar, topluma sunulan piyasanın çek edilmesi ve subliminal yönlendirmelerin kontrol altına alınması gerekiyor.

Gerçekten özgür olamayan insanları geçtim, özgürken daha daha özgür olmaktan bahseden, çizgilerin her alanda kaldırılmasından yana olan bir akım söz konusu.

Tüm liseler ki, İmam hatip liseleri de dâhil olmak üzere ,gençlerde Deizm akımı söz konusu.

Artık son nokta denilebilecek bu akımın, gençleri ele geçirmiş olması çok vahim. Gerçekten vahim ; Çünkü toplumun profilini ,gidişatını gösteriyor bu harita. Her şeyini kaybetmiş, ya da hiçbir şey kazandırılamamış gençliğe sahip bir toplum söz konusu. Neden mi; Deizm, tüm kitapları, melek, şeytan, cennet, cehennem gibi inancımızın içeriğini reddeder. Yaradan’ın olduğunu, ama yarattıklarını kendi haline bıraktığını, dünyaya Allah’ın müdahale etmediğini, kulların vahiy ,peygamberlere ihtiyacı olmadığını, akıl ile yaşanılan bir inanç olduğunu anlatır.

Vahameti gördünüz mü? Daha da büyüyecek Spritüel Deist olduğunu idda edecekler.Çünkü manevi boşluk oluştukça, doğmalar,Reankarnasyon gibi zırvalara kendilerini verecekler.Dinsizlik ve kimliksizlik aşılanmaya çalışılıyor.

NE YAPMALI ?

Kimlik karmaşası, genellikle ergenlik döneminde belirginlik gösterse de aslında 3 yaşından itibaren çocuğun sıkı sıkıya takip edilmesi, din ve kimlik anlayışının aile rolleri ile modellenmesi gerekiyor.

-Cinsiyete göre büyümeli. Kız çocukları kız gibi, erkek çocukları erkek gibi yetiştirilmeli

- Cinsel problemleri veya kişilik bozukluğu olan kişilerin, Youtuber fenomen gibi popülerliği  ve medya tarafından ‘idol’ olarak gösterilmesi ,ayrıca çarpık nitelikli özel hayatların sürekli gündemde tutulması kimlik gelişimi döneminde olan gençleri olumsuz etkilemekte.

- Araştırmalar, ergenlik sürecinde kendi cinsine ilgi duyduğunu söyleyen kişilerin büyük çoğunluğunun çocukluklarında taciz edildiklerini söyler..

-Arkadaş çevresi çok önemli. Gençlerin uygun olmayan bir arkadaş ortamında, hayat çizgileri tamamen değişmektedir

- Aile ile bağları zayıf olan çocuk, kabul ve onay gördüğü ortamda vakit geçirmeye başlar. Ve aidiyet ile onlar gibi davranmaya başlar. Bunu önlemek için ona arkadaşlıkla ilgili sorunlarını da tartışabileceği sağlıklı bir aile içi iletişim ortamı sağlanmalı ve alternatif arkadaş gruplarına girme yolları kolaylaştırılmalıdır.

- Hedefsizlik kötü arayışlara itebilir. Deist olduğunu iddia eden cinsel kimlik bunalımında olan gençlerin, manevi boşlukta olması, bir hayat gayesinin zihninde netleşmemesi, bu yönde meşguliyetlerinin olmaması da etkili.

-Kişi manevi boşlukta değilse kendisini mutlu hisseder, dürtüsel duygularıyla sürekli meşgul olmaz, olumsuz arayışlara da girmez. Enerjisini yararlı meşguliyetlerde harcar. Öz denetimi daha güçlüdür.

Bu yazı toplam 166 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar