SRT Yayın Akışı - 28.10.2020
Son Dakika

ÖZGÜRLÜK ve ARSIZLIK28 Temmuz 2020 - 03:11, Salı


İbrahim KALKAN

 Pazar günü ailemle birlikte eski stadyumun yerine yapılmış olan millet bahçesine gittik. Bahçenin girişine içinde engelli otoparkının da bulunduğu küçük bir otopark yapmışlar. Arabanızı buraya park edebilmişseniz bilin ki şanslı insanlardansınızdır. Neyse ki biz de çok şanssız değiliz. Arabamızı park ettik bahçenin içine girdik. Bahçenin girişinde beş kadar kızlı erkekli genç grubu çimlere uzanmışlar, az ötede iki çocuk ve ebeveynden oluşan bir aile kamp sandalyelerini açmış oturuyor ve daha başka onlarca kişi… Biz de kenardaki banklardan birine oturduk. Detayları incelemeye, nelerin yapılmış olduğunu, nelerin yapılmakta olduğunu incelemeye başladık. Çok da güzel bir bahçe yapmışlar Allah razı olsun.

Daha biz mekanı incelerken birkaç metre ötede aile ile gençler arasında bi tartışma başladı. Bayan tahminimce kırk elli yaşlarında olan bir ablamız. Diğeri ise üniversite öğrencisi ya da o çağda. Ben zaten bahçe girişinde gençlerin kızlı erkekli uzandıklarını, olmaması gerektiği kadar yakınlaştıklarını görmüş, yadırgamıştım. Tartışma da bundan sebep çıkmıştı. Bayan “edepli olun burada aile var, ne yapıyorsunuz” gibilerinden çıkışıyor. Genç kız da “burası millet bahçesi istediğimi yaparım” gibilerinden bağırarak bayana cevap veriyordu. Bir süre tartışmanın biteceği ümidiyle bekledim. Tartışma bitmedi, bende bir eğitimci olarak gençleri ikaz etmem gerektiği düşüncesiyle gençlerin yanına gittim. Gençlere hanımefendinin haklı olduğunu, toplum içinde biraz daha üsturuplu davranmak gerektiğini tatlı bir üslup ile izah ettim. Ayrıca karşılarındaki bayanın yaşının onlardan büyük olduğunu konuşmalarda biraz daha itinalı olunması gerektiğini belirttim. Ben öğüt dinlerler diye ümit ederken gençlerden birisi bana da “burası millet bahçesi değil mi, istediğimi yaparım, burası özgür bir ülke” dedi. Ben de “burası millet bahçesi evet, bu yüzden millete uygun davranmak gerek. Senin anne baban parklarda böyle şeyler yapmışlar mı?” diye sordum. “Kime ne ben istediğimi yaparım, ben özgürüm” diye bir cevap aldım. Genç daha bana birşeyler anlatmaya çalışırken ben kendi içimde fazla özgürlük acaba arsızlıkla aynı mı? sorusuyla didişmeye başladım. Gençleri arsızlaştıran şey acaba özgürlük kavramına atfedilen kutsallık mı, acaba özgürlük diye diye arsızlığı mı normalleştiriyoruz, aile ve okullar özgürlükten başka bir şey aşılamıyor mu?

Aslına bakarsanız bu sorunun temelinde Milli Eğitimin başına eğitim konusundan fersah fersah uzak insanların bakan yapılması yatıyor.. Bir eğitim sisteminde sınıfta kalmak olmazsa, öğretmenin sınıf geçme-kalma konusunda söz hakkı olmazsa, öğretmenin öğrenciye söz hakkı olmazsa, en ufak bir sorunda öğretmene yargısız infaz yapılırsa bu çocuklar bu erdemleri nereden kazanacaklar. Okuduğunu anlamayanların yanına, kendi konuştuğunu anlamayanlar da eklendi. Genç özgürlüğü arsızlıkla karıştırmış. Özgürlüğün ne olduğunu idrak edememiş.

Günümüzde eğitim sisteminin ve öğretmenlerin itibarı tüketildi. Peki ailede durum ne? O da çok farklı değil hani. Bugün bir veli çocuğuna biraz çıkışsa genç çevresinde gördüğü kültürün(kültürsüzlüğün) etkisiyle velisini tersleyebiliyor. Yani ailede de işler kesat. Oysa okulda; toplum içinde nasıl davranması gerektiğini, büyüklere ve insanlara saygıyı, temel erdemleri, dini değerleri, ahlakı öğrenmeli gençler. Bu kurallara uymadığında evvela okuldan ikazlar almalı, cezalar almalı ki özgürlüğün dahi sınırı olduğu bilsin. Haftaya nasipse ahlaklı ve erdemli bir nesil isteniyorsa neler yapılmalı, acizane bunu izah etmeye çalışalım. Esenlikle kalın.

Bu yazı toplam 616 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar