SRT Yayın Akışı - 19.08.2022
Son Dakika

ÖZKOÇ’UN KIRGINLIĞI3 Aralık 2021 - 00:12, Cuma


Taner İltaş

CHP Grup Başkanvekili ve Sakarya Milletvekili Engin Özkoç ile geçtiğimiz günlerde bir söyleşi gerçekleştirdim.

Özkoç, her şeyden önce içtenlikle ve dobra dobra konuştu. Hiçbir soruma yuvarlak cevap vermedi.

Ne düşünüyorsa, ne hissediyorsa açıklıkla dile getirdi.

Gerçekten söylediği bazı şeylere şaşırdım. Çünkü siyasetçilerin büyük çoğunluğu oy kaygısı ile hareket eder.

Bu da anormal bir durum değildir. Ancak Özkoç, öyle şeyler söyledi ki bunların oy olarak kendisine zarar verebilecek olmasını dahi dert etmedi.

Söylediklerinin içinde bana göre en çarpıcı nokta, Sakarya’da bugüne kadar ki süreçte yaşanan seçimler ve seçmenin tercihleriydi.

Evet Özkoç, seçmen tercihlerine atıfta bulunarak aynen şunları dile getirdi: Bir dönem, iki dönem, üç dönem, dört dönem, beş dönem oy verdin. Demek ki doğru yapıyorlar o zaman. Meclis’te konuşmamak gerekiyor.

Meclis’te Sakarya dememek gerekiyor. Çok katlı binaları yıkmamak gerekiyor. Okulları güçlendirmemek gerekiyor. Yıkılacak okullar varsa, görmemezlikten gelmek gerekiyor. Sakarya’da seçim kazanmanın bir tek yolu var, ilgilenmemek gerekiyor. Sakarya ile ilgilenmiyorsan, sana dolu dolu oy veriyorlar.

Vekil hesap vermedi mi, siyasetçi hesap vermedi mi, belediye başkanı hesap vermedi mi, yaşayan halk kendi hesabını sormadı mı, çocuğunun okulunun peşine düşmedi mi, kendi iş yerinin peşine düşmedi mi, her seferinde bir kere Sakarya demeyen milletvekillerini defalarca seçti mi, o zaman sen niye şikayet ediyorsun?

Bu sözlerden anlaşılacağı gibi Özkoç, net bir şekilde seçmene olan kırgınlığını açıkça dile getiriyor.

Ancak hakkını yemeyeyim, Sakarya insanının kendisi için çok özel olduğunu da her fırsatta dile getirdi.

O noktada da sözleri aynen şöyle: Benden farklı düşünen Sakaryalılar yok mu? Var. Bana oy vermese de gidiyorum elini öpüyorum. Ona gereken hizmeti yapmayacak mıyım? Yapacağım.

Ben milletimden, kendi insanlarımdan korkarak siyaset yapamam. Bu milleti seviyorum. Eksikleri, yanlışları görüyorum ve bunları söylüyorum.

Özkoç, yıllardır siyasetin içinde ve uzun bir süredir de Sakarya milletvekilliği görevini yürütüyor.

Türkiye’de 20 yıldır aynı parti iktidarı elinde bulunduruyor. Sakarya gibi her zaman AKP’nin kalesi olmuş bir şehirden muhalefet partisi milletvekili seçildikten sonra siyaset yapmak, hiç şüphesiz kolay bir durum değil.

Bugüne kadar beğenirsiniz, beğenmezsiniz ama Özkoç’un şehirle ilgili bir konuda pasif kaldığını söyleyemezsiniz.

Kendisi, Sakarya için gece-gündüz çalıştığını ve bu nedenle seçmen tercihinin daha farklı olması gerektiğini düşünüyor.

Her siyasetçi tabi ki de kendisini ve mensubu olduğu partiyi zirvede görmek ister. Bu doğal bir durumdur.

Ancak herkes iyi bilir ki ‘seçim’ başka bir şey. Seçimlerde sadece milletvekilli adaylarının profilleri baz alınmıyor.

Seçmenin oy tercihini etkileyen birinci derecede faktör liderlerdir. Yani lidere olan sevgi, yakınlık ya da tam aksine kızgınlık ve öfke, oy verme sürecindeki en önemli etkendir.

Mesleğim gereği siyasette olan gelişmeleri hep yakından takip ettim. Dolayısıyla çok sayıda vatandaşla sohbet etme imkanım oldu. İnanın birçok kişi oy verdiği partinin milletvekili adaylarını tam olarak tanımıyor, bilmiyordu.

Özkoç, kendisini başarılı bir siyasetçi ve Sakarya’nın neferi olarak görebilir. Ancak Sakarya’da CHP beklentilerin altında oy alıyorsa, ‘İşte nedeni Özkoç’tur’ diye bir sonuca varmak da çok doğru değildir. 

Bu yazı toplam 351 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar