SRT Yayın Akışı - 19.08.2019
Son Dakika

Peygamberimize (SAV) Salavat Getirmek 8 Şubat 2019 - 10:42, Cuma


Geyveli Emekli İmam Sadettin ARMAĞAN

Rabbimize sonsuz hamdolsun ki, bizleri alemlere rahmet olarak gönderdiği bir peygambere ümmet olarak yaratmıştır. Şu duayı her an yapalım, dilimizden eksik etmeyelim. Dua şöyledir:

“Elhamdü lillahillezi cealanâ min ümmeti MUHAMMEDİN,”

Manası: beni Muhammed Mustafa’ya ümmet yapan Allah’ım, sana hamdolsun.

Bu duayı hiç unutmayın.

Sevgili Peygamberimiz (SAV) bir gün sahabeleriyle otururken şöyle dedi: “Ah benim garib kardeşlerim” Sahabeler dedi ki “Ya Rasulallah, kimdir garip kardeşlerin?” :  “Ahir zamanda yaşayacak olan, beni görmeden benim aşkımla yanan ümmetlerimdir.” Onu göremedik ama görme aşkıyla yanıyoruz. Onu görmek ne kadar önemliyse, esas önemli olan Onun sünnet ve ahlakı üzere yaşamaktır. Veysel Karani Hazretleri, Peygamber Efendimizi hiç göremedi, fakat hiç de ayrı yaşamadı. Bize düşen görev, Peygamber Efendimize layık olmak üzere ümmetlik görevlerini yerine getirmektir. Bunun için de aşağıda sıralanan hususlara dikkat edelim.

  1. Her işimizde Peygamberimizi (SAV) örnek alacağız. Peygamber Efendimiz (SAV) yalan söylemez, gıybet etmez, iftira etmez, kalp kırmaz, kötü söz söylemez, kimseyi aldatmaz, sözünden caymaz, güler yüzlü tatlı sözlü idi. Biz de aynen böyle olacağız.
  2. Ailesine düşkün idi. Hanımlarına iyi davranır, ev işlerinde onlara yardım eder, kendi yapacağı işi bizzat yapar, söküğünü kendisi diker, keçisinin sütünü kendisi sağardı. Kadınlarına sövmez, dövmez, hakaret etmezdi. Kadının ağzına, gözüne sövenin nikâhı gider derdi. Kadının yüzüne vurmazdı. Devamlı olarak ailesiyle şakalaşırdı. Aişe validemize: “Kördüğüm çok zor çözülür, benim sana bağlılığım da aynen böyledir” dedi.
  3. Evine girer girmez ev halkına selam verir, hal hatır sorardı.
  4. Ailesine haram lokma yedirmezdi. Helal kazanç ile eve gelirdi. “Ailesine helal lokma yedirmek sadakadır” derdi.
  5. Ev halkına devamlı “bu evdekiler namaz kıldı mı?” diye sorardı. Kızı Fatıma’ya “Kızım! Babam peygamber diye güvenme, şayet amelin ve imanın olmazsa seni ben bile kurtaramam. Bana değil ameline güven” derdi.
  6. Alışverişte hile yapan, sattığının kusurlarını söylemeyenlere “aldatan bizden değildir.” derdi. 

Kısaca Rabbimiz neyi yap dediyse yapar, yasak ettiklerinden kaçardı. Ümmeti olarak biz de aynen böyle olacağız. Bu saydıklarımız yaşantı olarak Peygamberimize uymaktır.

Bir de sözlü görevlerimiz vardır. Bunun adına da SALAVAT getirmek diyoruz. Rabbimiz “ Muhakkak ki Allah (cc), melekler Peygambere Salavat getirir. Ey iman edenler! Siz de salavat getirin.”  buyuruyor(Sure-i Ahzab). Burada Allah’ın salavat getirmesi, peygamberini rahmete, ihsanlara gark etmesidir. Meleklerin salavatı ise Peygambere dua ve istiğfar etmesidir. Bizim ona salavat getirmemiz ise alemlere rahmet olarak gönderilen Peygambere ümmet olma şerefine nail olduğumuz için şükretmek demektir.

Şimdi salavat getirmenin faziletlerini bildiren hadis-i şerifleri sıralayalım:

Peygamberimiz (SAV) buyuruyor: “Bana salavat getiren kimseye Rabbim iki melek gönderir. Melekler salavat getiren kişiye ‘Allah rahmet etsin’ derler. Bu duaya da diğer melek ‘amin’ der. Kim ki bana salavat getirmezse o iki melek, ‘Allah (CC) sana mağfiret etmesin’ derler.” O halde yanımızda Peygamberimizin (SAV) ismi anıldığı zaman ‘Allahümme Salli ala Seyyidina Muhammed’ demek ümmetlik görevimizdir. Namazlarımızda okuduğumuz Salli-Barik duaları da birer salavattır.

“Bir kimse bana 1 defa salavat getirirse, Allah (cc) o kuluna 10 salavat getirir. Bana salavat getirmeyenin burnu sürtülsün” diye Peygamberimiz haber veriyor. Cuma günü bana 100 defa salavat getirenin günahları dökülür.”

Bir gün Cebrail, Azrail, Mikail, İsrafil Peygamberimize dediler ki: Ya Rasulallah! Bir kimse sana günde 10 defa salavat getirirse: Cebrail: “Ben ona ahirette şahit olurum, inşallah Cennete gider.” , İsrafil: “ben onun için Rabbimden istiğfar isterim.” , Mikail ise “ben onun rızkının geniş olmasını Rabbimden dilerim” , Azrail de “ben o ümmetinin canını Peygamber ve velilerin canını alır gibi alırım” dedi.

Kardeşlerim,

Ay dahi güneş dahi nurundan MUHAMMEDİN,

Cümle şekerler tadı tadından MUHAMMEDİN

Cumanız mübarek olsun,

Selam ve Sevgi ile kalınız…

Bu yazı toplam 523 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

----

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


 

Evren TV Programlar

okur