SRT Yayın Akışı - 21.04.2021
Son Dakika

PEYGAMBERİMİZİN İKAZIDIR MUHAKKAK OKUNMALİ26 Şubat 2021 - 03:21, Cuma


Geyveli Emekli İmam Sadettin ARMAĞAN

Aziz dostlar

Peygamberlerin görevi insanları iyiliğe davet, kötülükten uzaklaştırmaktır. Bu görevi onlara Rabbimiz vermiştir. Her peygamberin zamanı ayrı ayrı kötülüklerle dolmuştur. İşte böyle zamanlarda peygamberin görevi başlar. Bu görev zordur fakat bu görevi yerine getirme de mazeret yok. İrşad peygamberlerden, gayret insanlardan, hidayet Allah'tandır. Yanlış bir anlayışı düzeltelim. Derler ki Allah cc kimi isterse hidayete erdirir. Kimi isterse de saptırır. Haşa böyle bir söz Allah'a c.c. hakarettir. Peki doğrusu nedir? Allah cc kim Hidayet isterse ona Hidayet verir. Kim de hidayeti istemezse ona Hidayet vermez. O kul sapıtmıştır. Demek ki Hidayet ve sapıklık meselesi kulun iradesi ve gayretine bağlıdır. Şimdi bu görüşümüzü bir hadisi şerif ile biraz daha açalım.

Sevgili Peygamberimiz SAV şöyle buyuruyor.

Bu ümmet aşağıda sayacağımız şartlara uyarsa Allah'ın c.c. himayesi ve güvenliği altında olur. Olurlar. Kötülükler ve kötü kişiler bu ümmete zarar veremez. Sure-i Yusuf da Rabbimiz ; Allah cc en hayırlı muhafız koruyucudur, çünkü bizim Rabbimiz olan (Allah cc) koruyucuların en hayırlısıdır. Rabb'imiz bizi koruyacağına söz veriyor. Bize düşen peygambere sav kulak vermek, öğrendiklerimize göre yaşamaktır.

Şimdi Allah'ımızın koruması altında olmanın şartlarının neler olduğunu maddeler halinde peygamberimizden dinleyelim.

Peygamberimiz SAV buyuruyor,

1) Alimler, idarecilerin dalkavuğu olmadıkça Allah cc bizi zalimlere bırakmaz ve bizi korur. Müslüman dalkavuk, yalaka, adamına göre renk değiştiren bukalemun hayvanı gibi olamaz. Böyle olan zaten Müslüman olamaz. Hele hele bu milleti irşad etme görevinde olan, bu millete, ümmete Hakkı hakikati öğretecek olan alimler asla dalkavuk olamaz. İdarecilere yaranmak, mevki, makam sahibi olmak icin, indirilen Kur'an'a Peygamberin SAV hadislerine göre değil de, zamana göre konuşan, zamane olursa Allah cc bizi muhafazasından çıkarır, bizi terk eder.

2) Salih kişiler yani sadece Allah'ın rızasını kazanmak için amel yapan, iş yapan kişiler, fasıklarla, arabozucu, milletine, bayrağına, vatanına, ezanına, dinine düşman olanlar beraber olamazlar.

3) İyiler, kötülere uymaz bütün gayretini iyiliğe güzelliğe harcarsa, kötü ve kötülüklerden uzak olursa, Rabb'imiz bizi korur. Gerçek Müslüman kötülerle beraber olmaz. O kötülüğün gitmesi için irşad görevi yapar. Unutmayalım ki, is olan yerde bulunursan is kokarsın. Mis satılan yerde olursan mis kokarsın. Peygamberimiz SAV kişi bu dünyada kimi sever, kiminle beraber olursa ahirette de onunla beraber olacak buyuruyor.

Kardeşlerim

Dalkavukluk yapmayalım. Salihlerden olalım, iyilerle beraber olup kötü ve kötülük yapanlarla olmayalım. Rabbimizin himayesinden çıkmayalım. Yoksa zorbalar, zalimler bizi ezer işkence yaparlar.

Rabbim de bize yardımı keser.

Hayırlı cumalar

Bu yazı toplam 935 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar