SRT Yayın Akışı - 07.06.2020
Son Dakika

PEYGAMBERİMİZİN (S.A.V) VASİYETLERİ18 Mayıs 2019 - 09:33, Cumartesi


Geyveli Emekli İmam Sadettin ARMAĞAN

Aziz kardeşlerim,

Geçen haftadan devamla Peygamberimizin (S.A.V.) vasiyetlerine devam ediyoruz. Bu vasiyetleri ailece yerine getirelim, inşallah Cennette Peygamberimize komşu olalım.

Şimdi vasiyetleri sıralayalım:

 1. Ayakta su içme, yemek yeme !

Peygamberimiz (S.A.V.) “Ayakta su içen onu istifra etsin, çıkarsın” buyuruyor. Acaba neden? Bu konuyu bir dahiliye doktoruna sordum. Dedi ki: “Ayakta içilen su birden midenin dibine gider, asitlenmeye sebep verir. Bu da mide özsuyunu ekşitir. Reflü hastalığına sebep olur. Peygamberimiz (S.A.V.) doktorların doktoru, manevi doktorumuz olduğu için ayakta su içmeyi doğru bulmamıştır.

 1. Başkasını kıskanma !

Peygamberimiz (S.A.V.) “Kin kalbdeki imanı ; hased, kıskançlık  ameli yakar, mahveder.” Başkasında olanı çekememek, Allah’ın taksimatına razı olmamak demektir. Payımıza düşene razı olalım ve Rabbimize hamd edelim.

 1. Erkek ümmetlerim, ipek giyme, altın takma !

Peygamberimiz (S.A.V.) bir gün bir eline ipek, öbür eline altın aldı. “Bu ikisi erkek ümmetlerime bu dünyada haramdır.“ neden haramdır? Rabbimiz “ Cennette erkeklerin takısı altın, elbisesi ipektir.” Buyurdu. Demek ki bu bir imtihan. Bu dünyada ipek giyme, altın takma; Cennette ebedi ipek giy, altın tak.

 1. Şüpheci olanlardan olma !

Rabbimiz “ Ey iman edenler, Şüphenin çoğundan sakının” buyuruyor. Çünkü bizim iyi dediğimiz kötü, kötü dediğimiz iyi olabilir. Kesin bilgi Rabbimize aittir. Birbirimiz hakkında kötü düşünmeyelim.

 1. İzin almadan başkasının evlerine girme !

Bir ev o evin halkı için mukaddes, mahrem bir mekandır. Başkasına ait olan bu mekanlara izinsiz girmek haramdır. Rabbimiz buyuruyor ki “ Ey iman edenler, izin almadan evlere girmeyiniz.”

 1. İçki, kumardan uzak durun !

Peygamberimiz (S.A.V.) “Bir Müslüman iman kalbindeyken içki içemez, kumar oynayamaz” buyuruyor ve ekliyor: “bir kimse içkili ve kumar oynama esnasında ölürse imansız gitme tehlikesi vardır.

 1. İsraftan kaçının !

Rabbimiz “ Ey ademoğlu, yiyiniz, içiniz fakat israf etmeyiniz. Muhakkak Allah cc. israf edenleri sevmez” buyuruyor. Ne çok cimri olacağız, ne de saçıp savuracağız. Orta yollu harcama yapacağız.

 1. Merhametli olunuz !

Merhamet Rabbimizin sıfatıdır. Acımak anlamına gelen Merhameti Rabbimiz şöyle haber verir. “Muhammed Mustafa ile olanlar kendi aralarında merhametli, düşmana karşı ise şiddetli olurlar. “

 1. İdrar ve sonrası Taharete dikkat ediniz

İbadetlerde, bilhassa namazda necasetten taharet farzdır. İdrar en kötü pisliktir. Peygamberimiz (S.A.V.) “Ayakta idrar etmeyiniz” buyuruyor. Neden? Çünkü sıçrama olur. o da elbisene bulaşır. Bu halde kıldığınız namaz kabul olmaz.  Mecbur kalmadıkça ayakta idrar yapma.

 1. Komşuluk haklarına dikkat et

Peygamberimiz (S.A.V.) “ Komşun aç olduğunu bildiğin halde tok yatarsan sabaha olgun bir Müslüman olarak kalkamazsın. Şöyle bir dini hüküm vardır: “Yapacağın evin yüksekliği komşunun güneşine mani olacaksa onu komşundan helallik almadan yapma! Zira kul hakkına girer.” Atalarımız ne demiş: “Komşu komşunun külüne muhtaçdır.”

 1. Küçük gördüğün günahlardan sakın

Aziz kardeşlerim,

Günahın küçüğü, büyüğü olmaz. Peki ne vardır? Günahı kime karşı gelerek yapıyorsun? Elbette Allah’a cc. karşı geliyorsun. İşte günahta bu önemlidir.  Buna bir misal verelim. Elinize bir çakmak alınız. Çakmağı çakınız. Küçük bir alev çıkar. Bu alevi büyük bir dağın eteğindeki küçük bir ota dokundurun. Ve deyin ki, bu kadarcık bir küçük alev, bu küçücük bir otu yoksa ne olur diye bu olayı küçük görün. Ondan sonra gözünüzü 5 dakika yumun ve gözünüzü açın. Ne görürsünüz? Sizin küçücük gördüğünüz çakmak alevi, dağı yarısına kadar yakmış, büyük bir yangın çıkmış.  Gördünüz mü günah da böyledir. Küçük diye kendinize göre bir günah işlersin. O günah büyüyerek büyük bir felaket olan CEHENNEM yangınının içine seni atar.

Selam ve sevgi ile kalınız.

Bu yazı toplam 896 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

 1. Bugün
 2. Dün
 3. Bu Hafta
 4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar