SRT Yayın Akışı - 21.10.2020
Son Dakika

RABBİMİZDEN PEYGAMBERİMİZE 4 NASİHAT4 Eylül 2020 - 01:20, Cuma


Geyveli Emekli İmam Sadettin ARMAĞAN

Aziz Kardeşlerim

Peygamberler Allahü Tealanın elçileridir. Allah’tan aldığı emirleri ilave etmeden, noksanlaştırmadan, aynen olduğu gibi kullarına ulaştırırlar. Rabbimizin Peygamberlere gönderdiği mesajlar kitaplar ile bildirilir. Yüce rabbimiz sevgili peygamberimizin şahsında bize nasihatları vardır. Muhatap Peygamberimizdir. Lakin o söylenen sözler cümlemizi ilgilendirir. Ve biz imanımız gereği o sözleri alır hayatımızda uygularız. Eğer ki ahirette zor duruma düşmek istemiyorsak, azabdan kurtulmak cennete girmek istiyorsak, peygamberimize yapılan rabbimizin nasihatlarına kulak verelim.

1 Ya Muhammed ve onun ümmetleri olan kullarım: beni zikrederseniz, dilinizle ve kalbinizle, beni unutmazsanız bende sizi zikrederim. Kuranında da öyle buyuruyor. Eğer beni zikrderseniz, bende sizi zikrederim. Ey iman edenler sabah akşam Allahı çokça zikrediniz. Burada zikir Kur’andır, namazdır. Zikrullah ile meşgul olan dil ve kalb Allah cc aşkı ile dopdolu olur.

2 Ya Muhammed ve ümmetleri, her şeyden çok kalbinizde benim sevgim olsun. Bir kalbde bir sevgi olur. Bir dairede bir kiracı olur. size bununla ilgili bir misal vereyim. 10 yaşında bir çocuk babasına demiş ki, baba sen dünyayı, parayı, evimizi seviyor musun? babası da seviyorum deyince, çocuk demiş ki: Peki Allah’ıda seviyor musun? babası seviyorum deyince çocuk babasına yalan söylüyorsun demiş. Çünkü kalbinde bu kadar dünya sevgisi varken o kalbe Allah sevgisi giremez. Neyi seviyorsak Allah için seveceğiz ki rabbimizde bizi sever ve bizden razı olur.

3 Ya Muhammed ve ümmetleri bana dua edin. Benden dünya ve ahirete ait hayırlı şeyler isteyin ki ben de vereyim.

4 Ya Muhammed ve ümmetleri, dilinizde, kalbinizde kelime-i tevhid olsun. Allah’ın birliği, peygamberin peygamberliğine iman sizi dosdoğru yolda yürütür.

5 Ya Muhammed ve ümmetleri iyi amellerinizi çoğaltınız. Zira sizi Ahirette güldürecek olan amelinizin çokluğudur.

6 Ya Muhammed ve ümmetleri, günahınızın çokluğundan korkmayınız. Pişman olun bana geliniz. Bizim kapımız ümitsizlik kapısı değildir. bu kapıya gelen geri çevrilmez. İstediği verilir. Zira siz günahkarsınız, rabbiniz ise affedicidir.

7 Ya Muhammed ve ümmetleri, gam, keder, üzüntülü günlerde rabbim demeyi unutma. Sendeki gamı kederi ben kaldırırım.

8 Ya Muhammed ve ümmetleri, mazlumun ahını almayın. Zalim olmayın. Çünkü ben zalimleri sevmem. Zalimlerin cehennemdeki azabını rabbimiz haber veriyor. O zalimler için cehennemde altlarından ateşten bir yorgan olacak ve onlar o yatakta azap görecekler. Çünkü rabbiniz olan ben zalimleri böyle cezalandırırım. Araf suresi 41

9 Ya Muhammed ve ümmetleri, öfkelendiğiniz, sinirlendiğiniz vakit sabır ilacına başvurunuz. Çünkü öfke aklı alır. Akılsız insan her kötülüğü yapar. Unutmayın hapishaneler bir anlık öfkesini yenemeyip, sabır ilacını almayanlarla doludur. Rabbiniz olarak size Kur’an’ımda diyorum ki, genişliği yerler ve gökler kadar olan cenneti, öfkelendiği zaman, öfkesini yenenler için hazırladım. Öfke şeytandandır. Şeytan ise ateştendir ve ebedi ateştedir. Şeytanın maskarası olmayınız. Öfke şeytani bir ateştir. Ateşi de su söndürür. Öfkelenenin ilacı abdesttir.

10 ya Muhammed ve ümmetleri, namaz kılın fakat namazı tam ve vaktinde kılın. Çünkü benim yanımda amellerin en faziletlisi vaktinde kılınan namazdır. Gününüz 24 saat. Kıldığınız 5 vakit namaz için ayırdığınız zaman ise 2 saattir. Yani 2 saatinizi namaz kılarak bana ayırın. 22 saat dünya işleriniz istirahat ve uyku için sizin olsun. O zaman ahirette cennet, çıkmamak için üzere ölümsüz ve sonsuz olarak sizin olsun.

Ya Muhammed ve ümmetleri, bu on nasihatıma kulak verin ve tatbik edin. Ölürken size şu müjdeyi vereyim. Ey nefsini benim yolumda terbiye eden kulum. Ben senden razı, sende benden razı olarak dön bana. Gir salih kullarımın içine ve gir cennetime. Fecir suresi

Değerli okuyucularım, bizler de bu 10 nasihatı ilahiyeye uygun yaşayalım. Mükafata erlim.

Cumanız Mübarek olsun.

Bu yazı toplam 258 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar