SRT Yayın Akışı - 20.10.2021
Son Dakika

RABBİMİZİN GÖLGESİNDE GÖLGELENECEK 7 KİŞİ18 Eylül 2021 - 00:10, Cumartesi


Geyveli Emekli İmam Sadettin ARMAĞAN

Aziz kardeşlerim, inancımıza göre biz bu dünyada tayin edilen zaman kadar yaşayacağız, sonra öleceğiz. Öldükten sonra hesap vermek üzere ahiret alemine, ölümsüz mekana gideceğiz. Bu dünya amel yeri, ahiret ise hesap yeri. İnşaallah hesabımızı kolay veririz ve cennete gireriz. Hesap yeri dediğimiz ARASAT meydanında toplanacağız. Yüce Rabbimiz "O büyük günde bütün insanlar hesap vermek üzere Yüce Allah'ın (celle celalühü) huzurunda ayakta toplanacaklar." buyuruyor mutaffifin suresi 5-6 ayeti kerime. O anda herkes beni kurtar ya Rabb'i diyecek. Yani herkes sadece ve sadece kendini düşünecek. Hiç kimse kendinden başkasını düşünemeyecek. Rabbimiz buyuruyor ki: " Hiç kimse bir başkasının yükünü yüklenmeyecek sure-i Araf.

 

"Kişi, anasından, babasından, ana ,baba çocuklarından, karı, koca birbirinden kaçacak. (Abese suresi)

Sevgili Peygamberimiz (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) Arasat Meydanı'nı şöyle tarif ediyor;

 "Güneş bir mızrak boyu insanların üzerine inecek. Beyinler kafatası içinde adeta kaynayacak, insanlar vücutlarından akan terin içinde kalacak." buyuruyor.

Aziz kardeşlerim,

 işte böyle bir anda Rabbimizin kullarına bir mükafatını yine Peygamber Efendimiz (sallallahu aleyhi ve sellem) den dinleyelim:

"Arasatta hiç gölge yok. Sadece Rabbimizin rahmet gölgesi var. O gölgede Rabbimiz 7 sınıf insanı gölgelendirecek. Onlar mahşer dehşetini duymayacaklar. Kimdir o 7 sınıf insanlar:

 1) Adaletli idareciler. Başında bulundukları insanlara Allah'ın emrine göre muamele eden, eziyet etmeyen, insan kayırmadan, ayrılık yapmadan HAKça muamele eden önderler.

 2) Allah'ın( celle celalühü) verdiğinden olmayanlara veren, zekat, öşür, sadakalarını veren, verirken sağ elinin verdiğini sol eli görmeyenler. Yani gösteriş yapmadan sadece Allah' in (Celle Celalühü) rızası için verenler

3) Kendisini günaha çağıranlara ben içki içemem, kumar oynayamam, zina edemem, rüşvet alamam, çünkü Allah'tan (Celle Celalühü) korkarım deyip haramlardan kaçanlar.

 4) Gençliğini Allah'a ibadetle geçiren gençler. Bu yaşta azgınlığı çok olan nefsini Allah'a (Celle Celalühü) ibadetle terbiye eden gençler.

5) Gönüllerini mescitlere bağlayanlar  Yani Beş vakit namaz ile Rab'leri ile başbaşa olanlar. Bir vakit namaz bitince öbür vakte kadar kalıbı mescitten ayrılsada, kalbi Rabb'i ile beraber olanlar.

 6) Allah (Celle Celalühü) için bir araya gelen ve birbirlerini Allah (Celle Celalühü) için sevenler. Menfaate çıkara dayanan dostluk kurmayanlar. Allah (Celle Celalühü) için kurulan dostlukta rahmet vardır, huzur vardır. Bu dostluk cennette devam edecektir. Eğer ki dostluk menfaate dayanırsa, bu dostlukta şeytan vardır, gizli düşmanlık vardır. Menfaat bitince dostluk biter. Böyle dostluklar sahiplerini günah batağına batırır, sonu cehennemde biter. O halde birbirimize çıkar için değil Allah (Celle Celalühü) için sevelim.

 7) Mahşer yerinde Rabbimizin gölgesinde gölgeleneceklerden biri de Allah (Celle Celalühü) adını duyduğu zaman kalbi yumuşayan ve Allah (Celle Celalühü) aşkıyla gözünden yaş gelen kişilerdir

Rabbimiz Kur'an'da "Gerçek iman sahibi mümin kulum o'dur ki:  Benim adım anıldığında, benim adımı duyunca kalbi yumuşayan gözünden Allah ( Celle Celalühü)( benim) için gözyaşı akıtan kulumdur.  Ben onu mahşerde gölgemde tutarım.

Aziz Kardeşlerim,

Bu konuda sevgili Peygamberimiz (Sallallahu aleyhi ve sellem ) buyuruyor ki:

Bir ümmetim Allah (Celle Celalühü) aşkıyla gözünden akan yaşları bir bardaga akıtsa, onu da cehennem ateşinin üzerine dökse, vallahi o gözyaşı cehennemin ateşini söndürür." Böyle akan gözyaşı abdesti bozmaz.

Gönül Allah (Celle Celalühü) aşkıyla yanarsa göz Allah (Celle Celalühü) için ağlar. Bu göz sahibi de Rabb'inin gölgesinde gölgelenir. Cehennemde yanmaz. İşte böylece 7 sınıf insanlardan olalım. Mahşer dehşeti çekmeyelim. Rabbimizin rahmet gölgesinde oturalım inşallah.

 Selam ve sevgi ile kalınız.

Bu yazı toplam 98 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar