SRT Yayın Akışı - 27.06.2022
Son Dakika

RAMAZAN ORUÇ KADİR GECESİ VE GELDİ BAYRAM 28 Nisan 2022 - 00:15, Perşembe


Halil MÜFTÜOĞLU

Bu yıl da iftarlardan, sahurlardan sonra hamdolsun 27.04 2022 Çarşamba günü akşamı  Kadir gecesini kutladık ve 02.05.2022 pazartesi Ramazan bayramına kavuşacağız inşallah. Onca gün oruç tuttuktan sonra neşenin, sevincin, huzurun eşiğine varacağız. Susuzluğu anlamak için susadık. Hep birlikte Müslümanlar olarak aynı çaresizliklerin halkası olduk. Her akşam iftarı hak ettiğimiz gibi Kadir gecesini ve Ramazan bayramı da hak edeceğiz inşallah. Müslümanlar olarak idrak edeceğimiz bayram, tüm insanlık adına bir ümit ateşidir. Milyarlarca insanın o bayram saatinde aynı sevincin etrafında halkalanması kalkan olsun bütün zalimlere. Müslüman olmak; Rabbinin insandan beklediğini gerçekleştirmek için gayret göstererek İslâm’a teslim olarak, cimriliği, kini, nefreti, ayıklamaktır içimizden.  

                Müslümanlar olarak oruç tuttuk. Ekmeğimizi, huzurumuzu paylaştık. Yüreğimizin kapılarını açtık kardeşlerimize. Muhtacı horlamadık, Yoksulların elinden tuttuk, herkese gönüllerimizi açtık. Fakire, yoksula, aç susuza kulaklarımızı açtık. Âlemlere rahmet olarak gönderilen Elçi’nin tarafında yer aldık. Dil din ayrımı yapmadan yeryüzünün kederleriyle üzüldük. Sadaka verdik, yardım ettik. Peygamberi(s.a.v.) mahcup etmedik diyebiliyorsak bayramımız mübarek olur. Yoksa bir ay aç durmaktan başka bir şey olmamıştır tutulan o oruç. 

 

           Komşusu açken tok uyuyanlardan, kardeşi mahzun iken sevinenlerden, insanlığı aç, mazlumları yalnız bırakanlardan olmadan bayram sevincini ve coşkusunu içimizde hissedelim. Onun hazzını gönüllerden gönüllere, taşıyalım. Çocuklarımızı bayramın coşkusuyla mutlaka tanıştıralım. Yaralı yürekleri onaralım. Şehitlerimizi ve geçmişlerimizi unutmayalım. Yetimlerin, gariplerin, kimsesizlerin tebessümü ile bayramı aydınlatalım. Küslüklere bayramda son verelim. Zorda olan kardeşlerimize dua edelim. Bayramı kendi adımıza değil insanlık adına yaşayalım. Bayramımız yeni bayramlar doğursun. Huzurumuz nice huzursuzlukların çaresi, mutluluğumuz dünyanın dört bir yanındaki acılara teselliler sunsun. Yarınki Cuma günümüz, idrak ettiğimiz Kadir gecemiz ve 02.05.2022 tarihinde başlayacak olan Ramazan bayramımız kutlu, mutlu ve mübarek olsun. Ramazan, oruç,kadir gecesi,ve geldi bayram çok şükür. Yazımı kendime ait Leyle-i Kadir adlı şiirimle tamamlıyorum. 

                                

Kalp gözün açık olsun, zira mübarek kandil.
Affımıza mazhardır Ekber Leyle-i Kadir.
Ayet ayet inerek geldi Kur’anı Kerim.
İlk emri olan İkra, kilidi cahilliğin. 

Mü’minlerle beraber olupta zikretmeye,
Melekler başlayacak, gökten yere inmeye.
Onlar inmişken yere müşterek zikr edelim.
Tutsunlar kolumuzdan göklere yükselelim. 

Ey yüce yaradanım bizlere sen hami ol.
Bizleri sen affeyle ver rahmetinden bol bol.
Sen korursan bizleri, gerisi teferruat.
İkra olan emrinle görevimiz Kıraat..(h.m.) 

Bu yazı toplam 193 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar