SRT Yayın Akışı - 19.09.2019
Son Dakika

RAMAZAN YARDIMLARI VERGİYE TABİ MİDİR?17 Mayıs 2019 - 11:07, Cuma


Gülsüm ÇAKMAK GÜNERİ (Serbest Muhasebeci Mali Müşavir)

Ramazan ayı münasebetiyle işletmeler çalışanlarına ve ihtiyaç sahiplerine erzak ve gıda yardımı yapmak suretiyle katkıda bulunmaktadırlar. Bu yazımızda yardımların vergisel boyutunu ele alacağız.

Gelir Vergisi Kanunu Madde 61’e göre, “Ücret, işverene tabi ve belirli bir işyerine bağlı olarak çalışanlara hizmet karşılığı verilen para ve ayınlar ile sağlanan ve para ile temsil edilebilen menfaatlerdir”. hükmü uyarınca verilen para ve ayınlar ile sağlanan ve para ile temsil edilebilen menfaatlerden gelir vergisi kesilmektedir. Bu sebeple çalışana hizmetleri karşılığında verilen nakdi ya da ayni menfaatlerin ücret olarak vergilendirilmesi gerekmektedir.

Vergi mevzuatımızda da “Ramazan Paketi” verilmesi ile ilgili de herhangi bir istisna hükmü bulunmadığından bu tür yardımların brüt tutarı (KDV dahil tutar) ücretlilerin vergi matrahlarına eklenmeli üzerinden damga vergisi ve gelir vergisi kesilmelidir. Verilen ücret bir “ayni yardım” olduğundan üzerinden sosyal güvenlik primi ödenmesine gerek yoktur. Çalışanlar dışında yapılan yardımlarda ise işletme ile ilgili olmaması nedeniyle gider olarak kabulü mümkün değildir. Yapılan yardım için ödenen tutar ve yüklenilen katma değer vergisinin ticari kazancın tespitinde kanunen kabul edilmeyen gider olarak değerlendirilmesi gerekmektedir. 

 

Saygılarımla 

Bu yazı toplam 1066 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

----

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar

okur