SRT Yayın Akışı - 20.06.2019

RANDEVU ALAMIYORUM22 Eylül 2018 - 08:03, Cumartesi


Semiha Özgür SEZER

Okullar açıldı,çocuk problemleri noktasında destek almak isteyen aileler psikiyatristten randevu alamadıklarını,zor durumda kaldıklarını anlatıyorlar.

Ruh sağlığı günü  gelmeden yeniden paylaşıyorum bu sıkıntıyı;Sıkıntısı olana, her gün ruh sağlığı günü. Hem ne yani şimdi ruh sağlığımızın önemini yılda bir kez mi hatırlayalım Ben görevim gereği sık sık hatırlıyorum bunu. Her danışanımın psikiyatriden randevu alamama şikayetlerini, şikayetten öte çıkmazda kalmalarına şahidim.

Sakarya’da devlet hastanesinden psikiyatriye randevu almanın zorluğunu yaşayan halkın sesi, hiç mi duyulmuyor? Özel de psikiyatristler var ancak herkes özele gidebilecek imkanda değil ve devlet hastanesini tercih ediyor.

Kaç psikiyatrist, kaç kişilik bir nüfusa ,hizmet ediyor ?

Bunlar için esaslı çözümler aranıyor mu, gerçekten merak ediyorum.

Psikiyatri hizmetlerinin,halk için ruh sağlığının korunmasında ne kadar önemli bir yeri olduğunu yaşayarak görmekteyiz.Ancak hizmete erişim sorunu,hizmetin verilmesi ile çok paralel.Şöyle ki; Randevuların yoğunluğuna karşıt, birkaç psikiyatrist ile hizmet vermenin sonucu, her hastaya bir dakika bile zor zaman ayırılmasına,belki yorgunluk belki bunalmışlık hastanın bile yüzüne bakmadan ilaç yazıp göndermeyle biten bir muayene sürecinden bahsediyorum.

İnsanlar randevu almakta neden zorlanıyor?

Halkın şikayetlerine göre randevu sisteminin de işleyişi gözden geçirilip hizmete erişimdeki engeller giderilmelidir.Es kaza randevu alan, ilaç yazdırmalıyım ikinci kontrole gitmeliyim doktor değiştirmek istemiyorum diyor?Gel gör ki randevu alamadığından kontrole gidemiyor,tedavisini sürdüremiyor.En azından muayenelere belirli aralıklarla gelmek durumunda olanlara da ayrı bir sistem oluşturulmalı diye düşünüyorum.

Buradan da şu sonuç çıkıyor; ruh sağlığı hizmetlerinde, takip sorunu var. Elbette bizde bu işin içerisinde olan biri olarak herkesi takip edemeyiz.Hasta kendini takip etse büyük kolaylık psikiyatrist ya da psikologlara.Ancak düzenli olarak ilacını kullanan iki ay sonra bitince gel diyen, bir hasta bir ulaştığına bir daha ulaşamıyor, tedavi yarım kalıyor.

Ne demişler yarım hoca dinden yarım doktor candan eder,peki ya yarım hizmet ?

İnsanların sağlığıyla oynuyoruz farkında mısınız? Antidepresanların kullanımında dikkatli olunması gerekiyorken,tekrar muayene olamama iyileşmeyi tehlikeli boyuta sürüklüyor.

DURUM ŞU!

Türkiye’de 100 bin kişiye 12 psikiyatri yatağı düşerken, AB ülkelerinde, 100 bin kişiye düşen psikiyatri yatağı sayısı 93’ olduğu belirtiliyor.


Birde ruh sağlığımızla ilgili veriye bakalım,uzmanlar '3 kişiden birinin ruh sağlığı bozuk daha da artacak'diyor..Hatta DSÖ ‘ye göre 40 saniyede 1 kişinin intihar ettiği belirtiliyor. 2020 yılında çocuk ve kadınların başta olduğu ruhsal bozukluklukların önemli oranlara yükseleceği de veriler arasında.

Hal böyle olunca hastanın sayılı psikiyatri uzmanının yanına girip çıkması bir oluyor.Adı da muayene oluyor.Hoş buna nail olamayan randevu alamayanlarda var değil mi?

16 yasında psikiyatri uzmanına giden gencin kendi yaşadığı ve bir yazısında anlattığı şu trajikomedisi her şeyi özetliyor.

Doktor: neyin var?
Ben: Düşününce kafayı yiyecek gibi oluyorum.
Doktor: Düşünme o zaman. (hemşireye dönerek) sıradakini çağır.

Hasta ve Hekim Haklarına uygun mudur bu işleyiş ?...

Umuyorum ki bu durum için gerekli çalışmalara hız verilir ve ruh sağlığı hizmetlerinde kalite standartları arttırılır.

Saygılarımla 

 

Bu yazı toplam 513 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Sosyal Medya


 

KÖŞE YAZARLARI


Çok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

----

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


 

Srt Programlarımız

okur