SRT Yayın Akışı - 14.08.2020
Son Dakika

RAPOR PARASI HAKKINA MERAK EDİLENLER13 Aralık 2019 - 05:27, Cuma


Gülsüm ÇAKMAK GÜNERİ (Serbest Muhasebeci Mali Müşavir)

Çalışanların sağlık problemleriyle alakalı en çok sorulan sorulardan biri rapor parası nasıl, ne zaman ve nerden alacağımdır. Danışanlarımızdan gelen sorular ışığında her hafta çözüm sunmaya çalışıyorum. Halk arasında genellikle rapor parası olarak anılan İş Görmezlik Ödeneği, bir işyerinde sigortalı olarak çalışan vatandaşların yaşadığı sağlık problemleri sonucunda bu sorunu tasdikleyen raporu alması ile ödenen bedele verilen isimdir.

İş Görmezlik Ödeneği Nedir?

Bir işyerinde bağımlı olarak çalışan kişilerin çalışmasına engel olan durumlarda aylık maaşından gelmediği günler kesintiye uğramaktadır. İşçilerin mağdur olmaması adına SGK çalışanlara “5510 Sayılı Sosyal Sigortalar Ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu İle İş Göremezlik Ödeneği” sağlamaktadır.

İş Görmezlik Ödeneği Almak İçin Gerekli Şartlar Şunlardır;

·        Bir yıl içinde en az 90 gün prim yatırılmış olmalı,

·        Alınan raporda bir hastalık ibaresi olmalı,

·        Raporun SGK sitemine kaydının yapılası.

İş Görmezlik Ücreti Hesaplaması;

İş göremezlik ödeneğini alabilmek için ilk üç aylık gelir toplanır. son üç açık prim günleri toplanarak, rapor gününden 2 çıkartılır. İlk üç aylık brüt gelir, prim günlerine bölünerek hesaplama yapılır. Ayrıca İş Göremezlik Ödeneğini e-Devlet üzerinden de sorgulayabilirsiniz

İş Görmezlik Ücreti Nerden Alınır?

Yapılaması gereken işlem işçinin hastalık ibaresi olan raporu SGK’nın sistemine kaydının yapılasıdır. Ardından işveren SGK yetkilileri sağlık raporunu inceleyerek onaylar. Onay verildikten sonra PTT’ye ödeme emri verilir. Çalışana SMS gönderilerek iş görmezlik ücreti PTT’ye yatar.

Saygılarımla

Bu yazı toplam 1214 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar