SRT Yayın Akışı - 20.02.2020
Son Dakika

RIZIK ENDİŞESİ15 Ağustos 2019 - 10:40, Perşembe


İbrahim KALKAN

Çevremde gördüğüm gencinden yaşlısına, işsizden çalışanına, işçisinden memuruna hatta zenginine kadar her insanda az da olsa rızık endişesi var.  Yarın ne yapacağız, ya aç kalırsak, yiyecek hiçbir şey bulamazsak, ele güne muhtaç olursak ne yaparız diye düşünüyoruz. Bu düşünceler bizi daha çok hırsla çalışmaya, daha stresli işlere atılmaya ve acımasızlığa sevk ediyor. İş hayatının rekabetçi ortamında daha fazla bencil olmaya itiyor.

                                                                                                                

            İnsanın yaratılışında mı vardır yoksa büyüklerimizden duyduğumuz ve yaşadığımız sıkıntılardan mıdır bilinmez ama hepimiz daha fazla kazanıp depolamak istiyoruz. Ancak alemleri yaratan Allahü Teala (cc) hepimizin hayatta kalması için yetecek rızkı garanti altına almıştır. Yani hiçbirimiz inşallah açlıktan ölmeyeceğiz ve hatta çalıştığımız sürece iyi bir hayat da yaşayacağız. Burada iyi bir hayat derken kastım illaki villada oturmak, lüks arabalara binmek değil, zaten her villada oturanın lüks arabaya binenin yaşantısı da iyi ve kaliteli değil. İyi bir yaşantıdan kastım maddi sıkıntılar içinde boğulmadan mutlu, huzurlu, daha az stresli, sağlıklı bir hayat. Çalışmayan kimse kendini işe yaramaz hisseder bu durum onun huzurunu, aile huzurunu mahveder. Oysa Allahü Teala her insanı farklı bir kabiliyette yaratmıştır kişiler bu yönlerini geliştirip kullanma gayreti içinde olmalıdır. Çalışan insan aldığı ücret ne kadar olursa olsun kendisini bir sorumluluğu yerine getiren önemli bir insan addeder. Bir ailenin az da olsa geliri var olduğu sürece o ailenin fertleri az stres yaşayan, mutlu, huzurlu ve akıl sağlığı yerinde olan bireyler olarak yaşarlar.

            Rızık endişemiz bizi ailemizi, çocuklarımızı ihmal edecek kadar strese sokmamalı. Elimizde var olan imkanlar ölçüsünde eşimize, çocuklarımıza, anne ve babamıza daha fazla vakit ayırmalı, daha fazla hemhal olmalıyız. Unutmamalıyız ki bir gün elimize çok iyi maddi imkanlar geçebilir bunu çalışarak tabiî ki de elde edebiliriz ancak o zaman eşimiz, çocuklarımız ya da anne babamız sağ olmayabilir. Bu yüzden diyorum ki elimizde olan imkanlarla mutlu bir hayat yaşamaya özen göstermeliyiz.

     Herkese hayırlı, mutlu bayramlar dilerim.

Bu yazı toplam 1011 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar