SRT Yayın Akışı - 14.08.2020
Son Dakika

RIZIKLARIN TAKSİMİ7 Aralık 2019 - 05:40, Cumartesi


Geyveli Emekli İmam Sadettin ARMAĞAN

Muhterem kardeşlerim,

 Bizleri yoktan var eden, yaşatan, rızıklandıran, rabbimizdir. Rızıkların taksimini de Rabbimiz yapar. Herkesin rızık taksimi ayni değildir. Öyle olsaydı rızık imtihanı olmazdı. Rızkın sahibi rabbimizdir. Bize düşen taksimata razı olmaktır. İlahi nizam ve adalete şöyle bir bakalım. Rızık taksimatı konusunda kimi işçi, kimi işveren, kime amir, kimi de memur. Kiminde az kiminde çok. Aklımızda bu işi çözemeyiz. Çözmeye kalkarsak isyan ederiz. Başlarız soru sormaya. Onda var da bende neden yok?

Onun ki çok da neden benimki az? o iş verende ben niye onun emri altında çalışan bir işçiyim. O emrediyor amir olmuş, neden ben onun emri altına girmiş memur oluyorum? işte şeytandan gelen bu ve buna benzer vesvese sualleri bitmez. Peki ne yapacağız. Mevzuyu akıl yoluyla değil de imanla anlamaya çalışırsak o zaman deriz ki Rabbim neyi ne için vereceğini bilir. Az da verse çok da verse bunda bir hikmet vardır. İşte bu söz sahibine yaratan rabbine teslimiyet kazandırır. Ne verirse hayırlısını versin dememiz lazım. Gönül ehlinden birisi şöyle dua ediyormuş. Ya rabbi rızık Taksimatından bana ne verirsen ver, beni sana yaklaştırsın senden uzaklaştırmasın.

İşte mühim mesele bu. Ayarı çeken mevlam ayarı ince çekmiş. Sabredip seyredersek imtihanı kazanırız. SÂLEBE diye fakir bir sahabi, peygamber efendimizden bol rızık sahibi olmak için dua istemiş. Rabbim bana da başkalarına da verdiği gibi bol rızık versin demiş. Peygamberimizde: bak Salebe bu durumun, istediğin durumdan daha hayırlıdır demiş. Sâlebe anlamamış ısrar etmiş neden?

Çünkü iman devre dışı kalmış, nefis iktidara gelmiş. Nefis, şeytan iş birliği kurulmuş. Salebe'ye istediği verilmiş. Sürüleri çöllere sığmaz olmuş. Beş vakit namazı Peygamberimizle kılan Salebe hiç kılmaz olmuş. Cumalar hayal olmuş. Zekâtı vermemiş iman yok olmuş. Bu durumu gören Peygamberimiz SAV Salebe Rabb'inin rızık taksimatına rıza göstermedi. Nefis ve şeytana teslim oldu.

İstediği çok mala, rızka kavuştu, ama kendine yazık etti. Dünyası süslendi, ahireti ebedi tükendi demiş.

İşte böyle Aziz kardeşlerim şimdi rabbimizin bize bu konudaki emrine kulak verelim:" Rabbinin rahmetini onlar mı buluşturuyor? onların dünya hayatında geçimlerini aralarında biz paylaşırdık. birbirlerine iş gördürmeleri için  kimini ötekine üstün kıldık. Rabbinin rahmeti onların biriktirdikleri (maldan) daha hayırlıdır"buyuruyor. (sure i zuhruf ayet 32)

Şimdi ayeti kerimeyi kısaca yorumlayalım. Rabbimiz bize soruyor. Rızkı Taksim etmek sizin işiniz mi yoksa benim işim mi? bu soruya eğer senin içindir, rızık sahibi sensin dilediğine çok bazısına az verirsin dersek teslimiyet olur. O zaman ikinci bir sual gelir. Eğer rızkın sahibi bensem, neden taksimata razı olmuyorsun. Onda var bende yok, onda çok bende az diye şikayetçi oluyorsun. Ben diyen, Adem'i çekemeyen melekti, şeytan oldu. Bizler de sakın haddimizi aşmayalım. Rızkın çoğuna değil hayırlısına talip olalım. Dünya ve ahirette mesut olalım. Rızkın sahibi kimdir, bilmeyenler gibi ,ne işi var Bizim memleketimizde bu Suriyelilerin demeyelim. Bizim rızkımızı veren Rabbimiz onların da rızık sahibidir.

Selam ve sevgiyle kalınız.

Bu yazı toplam 538 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar